באחרונה נרצח ג'והר אבו ג'אבר בן ה–30, בתוך מאפייה בכפר קאסם — והצטרף לרשימת הנרצחים הארוכה בחברה הערבית, שהגיעה לשיא שלילי של יותר מ–90 אזרחים ערבים וערביות השנה. לצד הקריאות החשובות והצודקות לטפל בארגוני הפשע ולאסוף את הנשק הבלתי חוקי, אנו מציעים התייחסות נוספת, מזווית לא שגרתית — הקשר בין מגיפת הרצח והפשע המאורגן בחברה הערבית לבין האפליה הכואבת של המגזר בתחום הקרקעות והזנחת התכנון של המרחב הציבורי. הפערים שנוצרו כתוצאה מאפליה זו, יוצרים קונפליקטים רבים שמידרדרים לא פעם לאלימות קשה.

חוסר התכנון, הצפיפות וההזנחה בכל הרמות של המרחב הציבורי ביישובים הערביים מייצרים סכסוכים וגורמים לאלימות ולפשיעה — קשר שפרופ' ראסם חמאיסי, מתכנן ערים וגיאוגרף אורבני, מכנה "אלימות תכנונית". לדוגמה, בחלק ניכר מהרחובות ביישובים הערבים החניה לא מוסדרת וחסרות תשתיות בסיסיות כמו מדרכות, וביישובים אחרים בחברה הערבית לא מתבצעת אכיפה של חוקי התנועה.

כתוצאה מכל אלה, נוצרים עימותים שיכלו להימנע על ידי חקיקה ותכנון. למשל, מריבות רבות מתחילות בין שני נהגים ברחובות שצרים מדי להכיל שתי מכוניות, או על מקום חניה. המקומות הללו של הזנחה על ידי הרשויות מובילות אזרחים להיאבק זה בזה, ובצירוף הזמינות האדירה של הנשק הבלתי חוקי ברחוב הערבי — מריבות רבות מסלימות לאלימות קשה, ירי ורצח.

בנוסף, המחסור בקרקע ובאשראי בנקאי יוצרים הזדמנות פז לצמיחת השוק האפור, וכתוצאה מכך — להתחזקות אדירה של ארגוני הפשע. בחברה הערבית קיים מחסור אדיר בקרקעות — רק כ–3% מהקרקעות במדינה נמצאות בגבולות השיפוט של היישובים הערביים, אף שגרים בהם 16% מאזרחי המדינה — מה שיוצר לחץ ומתח בקרב תושביהם.

הפגנה ערבים נגד אלימותצילום: JALAA MAREY / AFP

בגלל המחסור בקרקעות זמינות לבנייה, קיימת עלייה קיצונית במחיר הקרקע, שבמקביל לבעיה בקבלת הלוואות מהבנקים למשכנתאות ולעסקים ערביים קטנים — מובילה להתפתחות השוק האפור כמקור מרכזי להלוואות, המאפשרות לתושבים לקנות קרקע או לבנות בית. השוק האפור נשלט בידי ארגוני הפשע, וכך המחסור בקרקעות ובתכנון מתדלק בעקיפין את האלימות והפשע בחברה הערבית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

סוג נוסף של קשר בין המחסור בתכנון וקרקעות לאלימות ואף למקרי רצח, הוא הסכסוכים שנוצרים סביב מחלוקות על קרקע, למשל, בין כמה יורשים במשפחה של חלקה. כאילו לא די במחסור בקרקע, גם כשהקרקע הקיימת — לא תמיד ברור מעמדה החוקי, בגלל שלעתים הקרקע אינה רשומה או שהמדידות שלה אינן מדויקות, והדבר גורם לריבים וסכסוכים — שלעתים מסלימים לאלימות ואף לרצח.

בשלוש השנים האחרונות, מגיפת הרצח בחברה הערבית מסלימה. כל שנה, מספר הנרצחים מטפס ועולה. אסור לנו לקבל את המציאות הזו, ויש כמה צעדים שאפשר וצריך לנקוט. המדינה חייבת להתייחס לבעיות העומק בתחום התכנון והתשתיות שנוצרו כתוצאה מעשרות שנים של אפליה, כמו הצפיפות, בעיות בתכנון ומצוקת הקרקעות ביישובים הערבים. לכן, לצד הטיפול החשוב בארגוני הפשע ואיסוף הנשק מהרחובות, אנחנו קוראים להסדרה של המרחב הציבורי ברחוב הערבי ולהסרה של החסמים הרבים בתהליכי רישום הקרקע, התכנון, שיווק הקרקעות ומימון הדיור בחברה הערבית. כמות הרציחות בחברה הערבית אינה גזירה משמים — על המדינה ומוסדותיה לקחת אחריות ולהתחיל לפעול, עוד היום.

אג'באריה הוא רכז תחום המאבק באלימות בחברה הערבית בעמותת סיכוי; בן עוזר היא רכזת פעילות דיגיטלית וקמפיינים בעמותה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker