ניסה להתחמק מתשלום שכר טרחה בפרויקט תמ"א 38 - וחויב ב-85 אלף שקל

"צל כבד על מהימנותו": היזם גיא בלושינסקי חויב לשלם את שכר טרחתו של עורך דין שייצג דיירים בפרויקט תמ"א 38 ברחוב עוזיאל ברמת גן – וזכה לביקורת חריפה מבית המשפט ■ בלושינסקי: "לא מקבל את ההחלטה. נערער"

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רמת גן
רמת גןצילום: תומר אפלבאום

מי אחראי על תשלום שכר טרחתו של עורך הדין, בא כוחם של דיירים, בפרויקט תמ"א 38, ומה קורה במקרים שבהם הפרויקט לא יוצא לפועל? סוגייה זו נוגעת במציאות היומיומית של פרוייקטי תמ"א 38 רבים, ועל פי רוב, היזם משלם את שכר הטרחה של בא כוח הדיירים.

בפרויקט תמ"א 38 שקודם ברחוב עוזיאל ברמת גן, סוכם כי היזם, גיא בלושינסקי, ישלם את שכר הטרחה של בא כוחם של הדיירים, עו"ד פיני סהר סרבי, על פי שלבים שנקבעו בין הצדדים - גם אם העסקה לא תצא אל הפועל. אלא שבאחרונה הגיע המקרה לבית המשפט השלום בתל אביב, לאחר שעורך הדין טען שבלושינסקי לא קיים את ההסכם, והוא תבע ממנו 85 אלף שקל מתוך הסכום של 134 אלף שקל שסוכם בין הצדדים עבור שכר הטרחה (ושולם בחלקו).

השופטת אפרת בוסני פסקה לטובת עורך הדין וקבעה כי על בלושינסקי לשלם את מלוא שכר הטרחה. בהחלטתה נכתב בין השאר כי בלושינסקי סירב לשלם בטענה כי עורך הדין התמהמה בעבודתו, כך שכשהסכם התמ"א נחתם לבסוף במארס 2019 על ידי רוב הדיירים, הפרויקט כבר לא היה ישים היות שעיריית רמת גן שינתה את מדיניותה וסגרה את שעריה בפני פרויקטי תמ"א 38. בית המשפט דחה כליל את טענותיו של בלושינסקי ומתח ביקורת חריפה על התנהלותו.

בהחלטתה ציינה השופטת כי טענותיו של בלושינסקי בנוגע לשינוי המדיניות העירונית ברמת גן אינן מעוגנות בהוכחות, והוסיפה כי בהחלטת העירייה לא נאמר שהיא מקפיאה כליל את פרויקטי תמ"א 38 בתחומה, כפי שטוענים המבקשים. השופטת ציינה עוד כי ממילא, החלטת הוועדה המקומית שצורפה לבקשה נכנסה לתוקף במאי 2019, בעוד הסכם התמ"א המדובר נחתם על ידי 80% מבעלי הדירות בפרויקט במארס. השופטת הזכירה גם כי בהסכם בין הצדדים נקבע כי תשלום שכר טרחתו של עורך הדין ישולם גם במקרה שבו הפרויקט לא ייצא לפועל.

"התקשיתי לתת אמון בגרסת המבקש", כתבה השופטת. "הוא התחמק בחקירתו ממענה ישיר, עזב במהלך חקירתו את דוכן העדים וניגש לבא כוחו ואף העלה טענה שהטילה צל כבד על מהימנותו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"מסר מרתיע ליזמים"

עורך הדין עמית נסים, שותף במשרד מינצר-כרמון נסים, המייצג דיירים בפרויקטי התחדשות עירונית, מציין: "בעת האחרונה, בעיקר עקב מעמדה המתערער של תמ"א 38 והסיכוי שפרויקטים מסוימים לא יצאו אל הפועל, אנחנו עדים לניסיון של היזמים להימנע מתשלום שכר טרחה או להתנות אותו בהצלחתו של הפרויקט. טוב עשה בית המשפט כשקבע כי על פי כתב ההתחייבות אין כל תנאי לתשלום שכר טרחה – ושלח מסר ברור ומרתיע ליזמים".

בלושינסקי מסר בתגובה: "חברת ג׳י גרופ עוסקת כ-15 שנה בהצלחה רבה בהקמת אלפי דירות בישראל, ועובדת מול עורכי הדין מהמובילים בתחום. בפרויקטים של תמ״א 38 נבחר עורך הדין על ידי בעלי הדירות. כפי שטענה החברה בבית משפט, בפרויקט ברחוב עוזיאל נבחר עורך דין שהתנהל בחוסר מעש תקופה ארוכה, ובעקבות שינוי המדיניות של עיריית רמת גן, הפרויקט הפך ללא רלוונטי למרות שהושקע בו ממון רב. החברה לא מקבלת את החלטת בית המשפט, ותגיש ערעור על ההחלטה".

סהר סרבי מסר: "בית המשפט אמר את דברו באופן ברור. פלא שאחרי קביעות כה נחרצות של בית המשפט ולאחר שבית המשפט, באופן חריג, אף לא נתן לנתבעים רשות להתגונן, בוחרים הנתבעים להמשיך ולהפר את ההסכם ללא כל הצדקה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker