קבלני מחיר למשתכן גבו כסף מדיירים על חיבור לחשמל – ונדרשים להחזיר את הכסף

משרד הבינוי והשיכון הבהיר נהלים בנוגע לגביית כסף על חיבור דירות לחשמל, לאחר שהתקבלו תלונות בנוגע ל-15 קבלנים ■ עבור חברות הבונות בהיקפים משמעותיים מדובר באובדן הכנסה של מיליוני שקלים ■ חברות הקבלנים מתכוונות להיאבק בהחלטה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
קרית מוצקין מחיר למשתכן
קרית מוצקין, מחיר למשתכןצילום: דורון גולן

מחלוקת בין משרד הבינוי והשיכון לקבלני מחיר למשתכן. בחודשים האחרונים הגיעו לידי משרד הבינוי והשיכון תלונות מזוכי מחיר למשתכן בנוגע ל-15 קבלנים שונים, ובהם רמי שבירו ואסיה סיירוס, על כך שאלה דרשו מהם תשלום נוסף בגין חיבור הדירות לחשמל – החורג מתנאי התוכנית.

במשרד הבינוי והשיכון בחנו את ההסכמים וחוזי המכר והוציאו לפני כמה חודשים הבהרה שבה ציינו כי המחיר למטר רבוע צריך לכלול את כל מרכיבי התשלום, ובהם התשלומים עבור מערכות המים, הביוב, החשמל, אגרות לרשויות מקומיות, חברת החשמל. מכאן עולה כי אין הצדקה לגבייה נוספת מהדיירים. בהתאם לכך, במשרד דרשו מהקבלנים להשיב את הכספים לרוכשים עד ל-31 בינואר 2020.

חלק מהקבלנים טוענים כי דרישת התשלום בגין החיבור לחשמל מותרת בהתאם לתנאי התוכנית, כפי שצוין בנוסח המכרזים של מחיר למשתכן. "תשלומים הקשורים למים, חשמל או גז יחולו על הרוכש רק אם מדובר על חיבור הדירה. תשלום בגין חיבור הבניין לרשת החשמל מוטל על המוכר", נכתב בסעיף.

חברות הבנייה גבו בהתאם עשרות אלפי שקלים מכל בניין והדרישה של משרד השיכון משמעותה פגיעה בשולי הרווח שלהן. בדירות של רמי שבירו ושל אסיה סיירוס ברעננה ובדימונה בהתאמה, נגבו מכל משפחה סכום שנע בין 1,300 שקל ל-3,500 שקל. עבור הקבלנים, המשמעות של שינוי התנאים היא אובדן של מאות אלפי שקלים ועבור חברות הבונות בהיקפים משמעותיים במסגרת מחיר למשתכן, כמו רמי שבירו, מדובר באובדן הכנסה של מיליוני שקלים.

במשרד הבינוי והשיכון לא מוכנים להתפשר מול הקבלנים, והבהירו מצדם כי "עלות חיבור החשמל חלה על הרוכש. עם זאת, בהתאם לבירור עם חברת החשמל, עלות זו חלה על הרוכש כחלק מחשבון החשמל החודשי ולאורך כל חיי החוזה. מכאן שבגין חיבור חשמל, הקבלן אינו רשאי לגבות כספים מהרוכש, שכן התשלום שחל על הרוכש משולם ישירות לחברת החשמל מדי חודש בחודשו. לאור האמור, קבלנים שגבו בגין חיבורי תשתיות בסכומים הגבוהים מהמותר לפי ההנחיה – נדרשים להשיב את הכספים הללו לרוכשים".

שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון
שרת הבינוי והשיכון היוצאת, יפעת שאשא ביטוןצילום: תומר אפלבאום
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

היועץ המשפטי למשרד הבינוי והשיכון, עו"ד אלעזר במברגר, מדגיש כי "עשרות קבלנים לא דרשו תשלום נוסף מהדיירים. מדובר במיעוט שבוחר לחייב את הרוכשים בגין פרשנות שאין עליה הסכמה".

ד"ר יפעת שאשא ביטון, שרת הבינוי והשיכון, מסרה: "מדובר בהפרה בוטה של ההסכם ופגיעה של ממש בזוכים. יש לנו כלים אפקטיביים שלא נהסס להשתמש בהם אל מול הקבלנים במקרה שיכפו על הזוכים את התשלום. משרד הבינוי והשיכון יתייצב לצד הזוכים ויגבה אותם בכל אירוע שבו ייגרם להם עוול על ידי קבלנים שפועלים בניגוד לחוק ולתנאי המכרז. נמשיך לתת לאזרחים את השירות והליווי שלהם הם זכאים".

רמי שבירו ביקשה לעמוד לשימוע על ההחלטה וככל הנראה צפויה להמשיך ולהתנהל מול משרד הבינוי והשיכון בנושא. עם זאת, בחברה מבהירים כי הם הפסיקו לגבות את התשלום מדיירים שטרם נכנסו לדירות, בכפוף להחלטת משרד הבינוי והשיכון. "החברה גבתה את עלות חיבור החשמל לדירות על פי תנאי המכרז והסכם המכר, אך הפסיקה את הגבייה לאור ההנחיה שהתקבלה באחרונה ממשרד הבינוי והשיכון. אנו רואים במשרד שותף לדרך, מכבדים את הנחייתו ומאמינים שהמחלוקת, המשפיעה על חברות רבות הבונות את מיזמי מחיר למשתכן, תיפתר במהרה".

באסיה סיירוס מסבירים כי "החברת פעלה ותמשיך לפעול בהתאם לנוסח ההסכם כפי שאושר על ידי משרד השיכון, ובו הנחיה ברורה לגביית תשלום על חיבור דירתי לחשמל מהדיירים וחיבורי הבניין מהקבלן. כל שינוי בדיעבד ותביעה להחזר כספים שלא בהתאם לנוסח שאושר מלכתחילה אינו אלא בבחינת הכאה על חטא של משרד השיכון והבינוי - שממנו הגיעו ההנחיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker