תקדים: מושבניקים מכפר טרומן שפתחו חניון פיראטי יחזירו את הקרקע למדינה

כחמש שנים לאחר שנסגרה פעילותו הבלתי חוקית של חניון פיראטי שהפעילו חברי המושב - בני הזוג קלקוד יחויבו בהחזרת הקרקע למדינה ■ הם ישלמו בעבור השימוש כ-7 מיליון שקל

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השלטים בתוך המושב שהובילו לחניון
השלטים בתוך המושב שהובילו לחניוןצילום: לימור אדרי

כחמש שנים לאחר שנסגרה פעילותו הבלתי חוקית של חניון פיראטי שהפעילו חברי המושב טרומן בני הזוג קלקוד, בשטחם הסמוך לנתב"ג – פסק בית המשפט המחוזי מרכז כי בעלי הקרקע יחויבו בהחזרתה למדינה וישלמו בעבור השימוש בה כ-7 מיליון שקל. בפסק הדין התקדימי, קיבל בית המשפט את תביעת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לביטול החוזה מול בעלי הקרקע, הכוללת שתי נחלות חקלאיות בתחום המושב

מלבד חניון "טסים" לבאי נמל התעופה, הפעילו בני הזוג יצחק ועמליה קלקודה על הקרקע גם עסק לשטיפת מכוניות, צימרים, מחסנים ומרכולים - שפעלו במשך שנים ארוכות באופן בלתי חוקי על הקרקע. כמו כן, נוסף על דמי השימוש בהם, חויבו בני הזוג בגין שימושים בלתי חוקיים בקרקע, בהסרת המבנים הלא חוקיים שבנו בשטחם ובתשלום הוצאות משפט בסך כ-100 אלף שקל. 

זו תביעה שהגישה רמ"י עוד ב-2013 נגד בני הזוג. במקביל, מתנהל מאבק נוסף נגד בני הזוג קלקודה ברשות שדות התעופה זה כעשור, בשל פעילות מסחרית בלתי מורשית בשטח שדה התעופה. השופטת דפנה קדראי, שהכריעה מוקדם יותר השבוע בסוגיה המתמשכת, קיבלה את עמדת המדינה על פיה בני הזוג הפרו את מטרת ההסכם המקנה להם את זכות אחזקתם בקרקע, בעוד שעשו באדמה שימושים חורגים באופן קיצוני.

בגין נסיבות אלה הורתה השופטת בצעד חריג על החזרת הקרקע לרשות מקרקעי ישראל ללא כל פיצוי למושב או לחבריו. את רשות מקרקעי ישראל ייצגו עו"ד ליטל סדובסקי ורינה מיוחס מפרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי) בליווי היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה.

לפי קביעת בית המשפט, "הנתבעים 'ציפצפו' על הוראות החוק, על החלטות בית המשפט, על החלטות מקרקעי ישראל ועל הוראות הסכם המשבצת. בכך הפרו הנתבעים הפרה יסודית, קשה ומתמשכת את הוראות הסכם המשבצת ואת מטרת החכירה העומדת ביסודו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד נכתב בפסק הדין כי "מצופה מרמ"י להציב גבולות נאותים ולנקוט במדיניות ברורה בכל הקשור בשימוש לא חקלאי בקרקעות שהוחכרו בתנאים מיטבים מתוך הנחה שישמשו לצרכי חקלאות בלבד; ובמקרים שבהם עושים ברי הרשות במקרקעין ציבוריים ככל העולה על דעתם, ונהנים מכך מנהג בעלים, מצופה כי רמ"י כנאמן הציבור וכמייצגו ינקוט צעדים משפטיים הולמים כנגדם ויפעל לקבל את הקרקע בחזרה. כך נעשה בתיק זה – וכדין".

עו"ד סדובסקי התייחסה לקביעת בית המשפט ואמרה כי "מדובר בפסק דין חשוב ותקדימי המהווה אבן דרך בפעולות האכיפה האזרחית שהמדינה נוקטת על מנת למגר את התופעה של שימושים בלתי חוקיים בקרקעות שנמסרו לשימוש חקלאי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker