משרד האוצר: ההון השחור מתדלק את שוק הנדל"ן

סקירה של משרד האוצר מגלה כי רכישות המשקיעים טיפסו ב-3% - למרות הניסיון לדחוק אותם מהשוק - והכלכלנית הראשית חושדת כי השוק עדיין מושך אליו הון שחור ■ על פי ניסיון העבר, המשמעות של גידול בעסקות היא עליית המחירים בעתיד הקרוב

הדר חורש
הדר חורש
עובד באתר בנייה
עובד באתר בנייה

שוק הדירות מתחמם: מספר העסקות בדירות חדשות מזנק, בעיקר בגלל תוכנית מחיר למשתכן - המהווה כיום כ-53% משוק הדירות החדשות. עם זאת, עליות משמעותיות נרשמות גם בעסקות גם בשוק החופשי. בין התורמים להתחממות השוק נמנים המשקיעים בדירות, חרף המדיניות המוצהרת שנועדה להרתיע אותם. כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר.

על פי ניסיון העבר, נתונים על גידול בעסקות מקדימים נתונים על עליות המחירים. למעשה, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כבר דיווחה על עלייה במחירי הדירות ברבעון השלישי של השנה. 

מכירות הדירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן שברו שיא בספטמבר-אוקטובר, והזניקו את המכירות של דירות חדשות בשוק ב-18%, בהשוואה לתקופה המקבילה. בסך הכל בחודשיים אלה נרכשו 15,900 דירות. בניכוי התוכנית, עלה שיעור הגידול בעסקות על 4% בלבד. מכירות דירות יד שנייה הובילו את הגידול בעסקות בשוק החופשי בספטמבר-אוקטובר, עם טיפוס של 5% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

  מכירות דירות חדשות

בניתוח אזורי של מכירות הדירות, בלטה נתניה עם ירידה של 12% בעסקות יד שנייה, לעומת קפיצה של 8%-10% בערים הגדולות האחרות. בין התורמים הגדולים לעליית הפעילות בענף נמנים משפרי הדיור, שכמעט אינם זכאים לתוכנית מחיר למשתכן. רכישות משפרי הדיור בספטמבר-אוקטובר הסתכמו ב-5,300 דירות, זינוק של 9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בפילוח גיאוגרפי בולט אזור רחובות בגידול של 23% ברכישות משפרי הדיור, על רקע שיעור גבוה יחסית של משפרי דיור באזור זה.

תוכנית מחיר למשתכן משפיעה בעיקר על שוק הרוכשים דירה חדשה ומקשה על משפרי דיור למכור את דירתם הישנה. תופעה זו גרמה בעבר להאטת הביקוש מצד משפרי דיור, אך מנתוני הכלכלנית הראשית עולה שאפקט התוכנית הממשלתית נחלש.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הנתונים מצביעים על התאוששות נוספת במכירת דירות להשקעה. עם זאת, המשקיעים ממשיכים למכור דירות - ומלאי הדירות להשכרה ממשיך לרדת. כ-21 אלף דירות ירדו מהמלאי מאפריל 2016 עד אוקטובר השנה. על פי הסקירה, רכישות המשקיעים גדלו בשיעור של 3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, והכלכלנית חושדת ששוק הנדל"ן להשקעה עדיין מושך אליו הון שחור.

בית שמש
בית שמשצילום: אייל טואג

רכישות המשקיעים בספטמבר-אוקטובר הסתכמו ב-1,800 דירות והם מכרו 2,600. כשיעור מסך העסקות, היה משקל רכישות המשקיעים בספטמבר-אוקטובר השנה 11% - נמוך בשתי נקודות אחוז בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. ניתוח רמות השכר של המשקיעים מצביע על קיומו של הון לא מדווח (בין אם מכוח חוק - לגבי עולים חדשים, ובין אם לאו).

הכלכלנית הראשית באוצר,
שירה גרינברג
הכלכלנית הראשית באוצר, שירה גרינברגצילום: אייל טואג

פעילותם של רוכשי הדירות למטרות השקעה גברה בעשור האחרון, נוכח ירידת הריבית וקיטון התשואה של אפיקי השקעה אחרים. עם כניסתו של משה כחלון לתפקיד שר האוצר הועלה מס הקנייה על דירות להשקעה ונשקלה הטלת מס מיוחד על בעלי דירה שלישית. הצעדים נועדו להוציא את המשקיעים בדירות ממעגל הרוכשים ולסייע בהורדת מחירי הדירות. כתוצאה ממהלכים אלה ירד מלאי הדירות להשכרה ושכר הדירה עלה. פעילות המשקיעים לא פחתה כתוצאה מהצעדים וחלק ניכר מפעילותם עברה לחו"ל. כתוצאה מכך הפסיד האוצר, על פי ההערכות, מאות מיליוני שקלים בהכנסות ממסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker