חסמי הבנייה העיקריים: צה"ל ומשרד הביטחון

השלוחות השונות של משרד הביטחון גורמות לנזקים ולעיכובים עצומים בבנייה למגורים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

יתן לגלות עד כמה משרד הביטחון והצבא מזלזלים בקרקעות המדינה מהסיפור הבא, שנבדק בשנה שעברה על ידי מבקר המדינה: לפני שבע שנים נעשתה בצה"ל עבודת מטה, שבה התגלה שלצבא יש עשרות מחנות נטושים. בעקבות זאת, גובשה רשימה של 21 מחנות שיש להשיבם לבעליהם - בדרך כלל המדינה.

ב-2005 קיבל צה"ל ממשרד האוצר הלוואה של 20 מיליון שקל לפינוי של מחנות אלה ומחנות נוספים - בסך הכל 55 מחנות. אלו היו אמורים לחזור לרשות המדינה עד 2007, ואולם עד יוני 2010 הוחזרו רק 26 מהם, ולגבי 19 נוספים נמסר שהם נמצאים בהליכים של החזרה לרשות המדינה.

בשנים 2004-2010 גדל המספר הכולל של המחנות הנטושים ב-60%, והם משתרעים על שטח של יותר מ-38 אלף דונמים. כתב המבקר בדו"ח: "המחנות הנטושים נמצאים בכל רחבי הארץ, חלקם באזורים מאוכלסים. מחנות אלה אינם חלק מהנוף האזרחי, ולרוב הם נטע זר בסביבתם מהבחינה האסתטית והתכנונית. בהיותם שטח צבאי, לא ניתן לעשות שימוש אחר בקרקע בהתאם למטרות המוגדרות בתכניות מתאר".

ומדוע צה"ל לא ממהר למסור את המחנות הללו למדינה? "בחלק גדול מהמחנות הנטושים הותירו היחידות שנטשו אותם מפגעים רבים, בהם פסולת מוצקה, פסולת נוזלית ופסולת בניין; במחנות מסוימים זוהמה הקרקע במזהמים שונים, בדלקים ובשמנים", כתב המבקר.

לפי המבקר, "על פי האומדן הראשוני של צה"ל, המעודכן לתחילת 2010, עלות הניקוי והטיהור של כלל המחנות הנטושים מסתכמת בכ-70 מיליון ש"ח. אומדן זה חסר, מאחר שהוא אינו מתבסס על בחינה שיטתית של עלויות הפינוי של כל אחד מהמחנות הנטושים". יצויין שצה"ל המשיך לשלם מסים מכספי הציבור לרשויות בגין אחזקת המחנות הנטושים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מדובר בדוגמא מקוממת אחת לנזקים שגורמות השלוחות השונות של משרד הביטחון למקרקעי ישראל, ולעיכובים העצומים שהן גורמות לבנייה למגורים. צה"ל מחזיק במיליוני דונמים מקרקעות המדינה, ומגביל בנייה על מיליוני דונמים נוספים; מפעלי תעש השונים, שממוקמים במרכזי הנדל"ן הלוהטים, גרמו לנזקים במיליארדים עם זיהומי קרקעות, ולעיכובים ניכרים ביכולת להתחיל לבנות על הקרקעות, שחלקן הגדול נמצא במקומות שמיועדים לאזורי מגורים.

על רקע זה, מידת צניעות נדרשת מאנשי משרד הביטחון לפני שהם ממהרים להטיח טענות ברשויות אזרחיות כלשהן.

לא מינהל מקרקעי ישראל, ואף לא ועדות הבנייה, גרמו את קצה קצהם של הנזקים לתכנון ולקרקעות שלהם גרם משרד הביטחון, על שלוחותיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker