למרות איומי ניסנקורן: פתיחת מכוני הבקרה לענף הבנייה תדחה שוב

ראש אגף תקציבים באוצר שאול מרידור נועד עם אבי ניסנקורן והגיעו לפשרה שתעכב את מועד תחולת מכוני הבקרה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
אבי ניסנקורן
אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

למרות החשש כי הוועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק התפזרות הכנסת לא תאפשר לאנשי האוצר ומטה הדיור להעביר תיקון בחוק התכנון והבנייה שידחה את מועד תחולת הוראת השעה לפתיחת מכוני הבקרה, אמש (ד') חלה התקדמות בנושא. שאול מרידור, ראש אגף תקציבים באוצר, ואבי ניסנקורן (כחול לבן וחבר הוועדה), נועדו בלילה והגיעו לפשרה שתעכב את מועד תחולת מכוני הבקרה.

ניסנקורן דחה את בקשות אנשי האוצר ומטה הדיור להכניס תיקון שיאפשר את דחיית פעילות המכונים - וייצור איום על פעילות שוק הנדל"ן. ניסנקורן ביקש להתנות את המהלך החוקי שיאפשר את דחיית הפעלת מכוני הבקרה כשלב מחייב להוצאת היתרי בנייה, בקבלת הבטחה מהאוצר להעברת תקציב של 500 מיליון שקל לטובת סל התרופות. זאת, אף שסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, כבר הגיע להסכמות עם האוצר לגבי העברת הסכומים במסגרת חוק פיזור הכנסת.

בסביבתו של ניסנקורן טוענים כי הוא היה סבור שנציגי האוצר לא מחויבים להעברה התקציבית, ולכן היה מוכן לסכן את שוק הדיור ולהשתמש בו כמנוע לחץ להבטחת התקציב לסל התרופות.

בעקבות אסון ורסאי

כיום פעילים חמישה מכוני בקרה, הפועלים באופן וולנטרי לטובת הוצאת היתרי בנייה, אולם לא יושבים בהם כל הגופים הנדרשים לשם הוצאת היתרים. המכונים הינם גופים ציבוריים או פרטיים שהוסמכו על ידי הרשות להסמכת מעבדות וקיבלו רישיון ממשרד האוצר לערוך הליכים של בקרת תכן ובקרת ביצוע בתחום הבנייה כדי להפיק היתר בנייה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מכוני הבקרה היו אמורים להתחיל לפעול באופן מחייב על כל המבנים כבר ב-2017, בעקבות מסקנותיה של ועדת זיילר - ועדת החקירה הממלכתית שקמה לאחר אסון ורסאי מ-2001, שגבה את חייהם של 23 איש. בשל קשיים ארגוניים וחוסר היענות מצד משרדי ממשלה שונים, נדחה מועד פתיחת המכונים וחיובם כהליך מחייב להוצאת היתרי בנייה מספר פעמים.  

כאשר תחל הוראת השעה, אמורים המכונים לספק את הבקשות להוצאת היתרי בנייה של כל המבנים בארץ, גם כאלו שגובהם מעל 29 מטר - הן לבינוי למגורים, הן לבינוי מלונאי והן לתעסוקה, משרדים וגורדי שחקים. עד היום, היחידים שיוכלו לבקש היתרים מהוועדות יהיו המבנים הנמוכים לדיור מתחת לגובה 29 מטר.

מכוני הבקרה היו אמורים לעזור לקיצור הליכי הוצאת ההיתר ולהוות one stop shop לקיצור הליכים בתחום הבנייה. בפועל, מדובר במהלך שנדחה כבר במשך שנים ומאבד מחינו ומהאמון של ציבור הקבלנים ביכולתו לתת מענה לייעול תהליכים בשוק הדיור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker