מכה לעיריית תל אביב: לא תוכל לגבות ארנונה יקרה יותר מדירות Airbnb

בעירייה ביקשו להעלות את התעריף מ-52 שקל למ"ר בשנה ל-124 שקל, בניסיון להפחית את התופעה ■ בממשלה דחו את המהלך, למרות הטענות שהדירות גורמות לעלייה בדמי השכירות ופוגעות במלונאים

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דירת Airbnb בתל אביב
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

משרד הפנים הודיע לעיריית תל אביב-יפו על דחיית בקשתה להעלות את תעריף הארנונה לדירות Airbnb. משרד הפנים התנגד למהלך, שהיה מייקר את הארנונה לדירות מגורים המשמשות ליותר מ-90 ימים בשנה דירות נופש.

"ההגדרה המבוקשת של עיריית תל אביב - הוספת סיווג של דירות נופש לפרק בניינים המשמשים למגורים - אינה ברורה. לא ברור מהם התנאים להחלת סיווג זה על הנכס. בנוסף, משמעות הבקשה היא העלאה ניכרת החורגת מהגבלת הקווים המנחים של התעריף המבוקש לעומת התעריפים הקיימים למגורים", הוסבר במכתב ששלח משרד הפנים לעיריית תל אביב.

ביולי אישרה מועצת העיר את ההחלטה על הגדלת התעריף לדירות Airbnb מ-52 שקל למ"ר בשנה ל-124 שקל. מאז, המתינה המועצה לאישור שרי הפנים והאוצר. המטרה היתה לה להפחית את הדירות המוסבות ל-Airbnb. בממשלה דחו את הבקשה, למרות הטענות שדירות אלה גורמות לעלייה בדמי, מצמצמות את מלאי הדירות להשכרה ארוכת טווח ופוגעות במלונאים.

בעיריית תל אביב ביקשו להגדיר דירות Airbnb ככאלה שיימצאו פועלות באופן מסחרי לטובת נופש במשך יותר מרבע מהשנה. העירייה העריכה בעת הבקשה למשרד הפנים כי יש יותר מ-7,000 נכסים כאלה בעיר, והודיעה כי תפתח מערכת למעקב ואיתור שלהם.

לפי אומדנים אופטימיים של העירייה, השינוי בתעריף היה יכול להניב לה הכנסות של כ-24.5 מיליון שקל בשנה - לו היתה מצליחה לאתר ולהוכיח כי הדירות משמשות בעיקרן להשכרה לטווח קצר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

דירות Airbnb נתפשות בתל אביב כמי שמכרסמות תדיר בהיצע הדירות המוצעות בשוק השכירות. נטען כי הן גורמות לשינוי בצביון שכונות המגורים, כמו למשל באזור כרם התימנים ושוק הפשפשים. התפשטותה המהירה של Airbnb בעיר נתפשת גם כאחד הגורמים המתדלקים את התייקרות השכירות - גם בשכונות שאינן במרכז העיר, כמו שפירא.

עיריית תל אביב מסרה בתגובה: "נושא דירות מגורים המושכרות לתקופות זמן קצרות, כדוגמת Airbnb, מתרחב בשנים האחרונות בעיר תל אביב-יפו ומהווה בעיה אורבנית שהולכת ומחמירה. הפתרון המלא אמור לבוא דרך רגולציה של המדינה, בדומה לערים רבות בעולם, כאשר הטלת ארנונה כפולה היא צעד בכיוון הנכון, אף כי ברור כי לא תפתור את כל הבעיה בכללותה. היינו מצפים ממשרד הפנים שיבין את הפגיעה הנגרמת עקב כך לאורח החיים של התושבים בפרט ולמחירי הדיור בשוק השכירות בכלל.

"בכל מקרה, נוכח תשובת משרד הפנים, הגישה העירייה בשנית את הבקשה במסגרת צו הארנונה לשנת 2020 ואנו מקווים שמשרד הפנים יבין את חשיבות הנושא ויאשר בהתאם להגדרה את החיוב המוגדל עבור דירות אלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker