גלגל הצלה נוסף או סוף הדרך: השופט אורנשטיין מינה נאמנים לאורתם סהר

אורנשטיין החליט על מינוי עו"ד שאול ברגרזון ורו"ח יזהר קנה לנאמנים זמניים בחברות ■ השופט השאיר פתח, אמנם קטן, לאפשרות של שיקום החברות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיון בעניין אורתם סהר
דיון בעניין אורתם סהרצילום: תומר אפלבאום

"הגעתי למסקנה שלעת הזו, החלופה של המשך הצווים הזמניים עדיפה על פני אפשרויות אחרות ובראשן מתן צו פתיחת הליכים, בין שמטרתו שיקום ובין שמטרתו פירוק. עוד שוכנעתי שיש מקום שהנאמנים הקיימים יקבלו סמכויות לניהול החברות בתקופה האמורה". כך כתב נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין בהחלטתו לגבי בקשת קבוצת החברות אורתם סהר (הכוללת בתוכה גם את מליבו בנייה) להוציא לחברות צו לפתיחת הליכים. 

אורנשטיין החליט על מינוי עו"ד שאול ברגרזון ורו"ח יזהר קנה לנאמנים זמניים בחברות, מה שאומר שאלו - שכבר קיבלו בעבר את הסמכויות לניהול החברות וניהול הסדר הנושים לפני כשלוש שנים, יישאו באחריות לניהול ההליך הנוכחי גם כן.  

אורנשטיין הסביר, כי בעת הזו מדובר באפשרות ה"עדיפה" לשיטתו, אולם הבהיר עם זאת כי "יש להגביל את משך התקופה" לפעילותם. זאת כדי להימנע מפגיעה נוספת בנושי החברה. 

אורתם סהר ומליבו נקלעו להליך חדלות פרעון לראשונה ב-2016, אז הגישו בקשה לפירוק והחברה נרכשה על ידי הבעלים הנוכחיים בקבוצת YSB, שבראשה חנן אסייג והאחים פיני ואמיר יעקובי

אלו ניסו לפעול בשלוש השנים האחרונות כדי לייצב את החברות, אולם לטענתם, הבנקים והחברות הקבלניות שעמם פעלו הקשו עליהם לשקם את פעילותם ולכן אלו נקלעו שוב למצב של שיעבודים, דרישות תשלום דחופות, חובות וסילוק מפרויקטים פעילים.

"הסדר הנושים יצא לפועל, והחברות המשיכו בביצוע פרויקטים כמוסכם. כמו גם תיקוני בדק", הסביר אורנשטיין כחלק מהחלטה שקיבל לגבי המשך הפעלת החברה. "בעת האחרונה, הורע מצב החברות אשר מצאו את עצמן לטענתן במלכוד. זאת כיוון שרכושן משועבד לבנקים בשיעבודים שונים להבטחת ביצוע התחייבויות החברות כלפי רוכשי היחידות ואחרים שמחזיקים ערבויות שהנפיקו לבנקים. בנסיבות אלה, התקשו החברות לקבל אשראי חדש שיאפשר ביצוע פרויקטים חדשים, וכך לגרסתן הן נקלעו למצוקה הולכת וגוברת".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בית המשפט פירט את חובות החברה המסתכמים במועד זה בפחות מ-100 מיליון שקל, ולמרות מצבה הבעייתי המתמשך והמוניטין שנפגע, לא שלל אפשרות אפשרית של שיקום החברה. "בבקשה עתרו החברות למתן צווי פתיחת הליכים שמטרתם שיקום... על פני הדברים ומבלי לקבוע מסמרות, קיימת אפשרות, ולו בדוחק, להביא לשיקום החברות, במובן זה שניתן יהיה למזער את הנזקים בדרך של שיקום, מאשר דרך של פירוק. אמנם לא הוצגה תוכנית לשיקום החברות אלא רק תוכנית לשימור התשתית להפעלה לעת הקרובה, אך לא ניתן לשלול אפשרות שניתן יהיה להגיע להסדר כולל או להסדרים פרטניים באשר לפרויקטים של החברות אשר יביאו לשיקום של אותם פרויקטים", קבע אורנשטיין. 

בהחלטתו התייחס אורנשטיין גם לבחירה למנות את הנאמנים שמכירים את פעילות החברה כבחירה שתטיב עם הנושים ועם החברה ותזרז את התהליכים, וכן הורה על איסור ביצוע דיספוזיציה בנכסי החברות, על שימוש בנכסים המשועבדים של החברות, ועל הוצאה של כל רכוש מכל אתר של החברות גם אם הרכוש אינו בבעלותן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker