62 רשויות מקומיות ביקשו העלאה חריגה של ארנונה - בהן ראש העין ורחובות

גם לוד ביקשה אישור ממשרד הפנים להעלאה חריגה ■ מנגד, בני ברק, בית שאן, הוד השרון וגני תקוה -ביקשו להפחית תעריפים ■ על פי ניתוח איגוד לשכות המסחר, הרשויות המקומיות יגדילו בשנה הקרובה את הכנסותיהן מארנונה בכ-750 מיליון שקל

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת קריית משה רחובותצילום:
יעל דראל

נוסחת העדכון של מס הארנונה, המכתיבה התייקרות אוטומטית של המס המוניציפלי מדי שנה, תסתכם השנה בתוספת של כ-750 מיליון שקל - שאותם ישלם הציבור לקופת הרשויות המקומיות. כך עולה מתחשיב שבוצע באיגוד לשכות המסחר, שמשמעותו התייקרות של 2.58%. סך הגבייה של מס הארנונה יגיע על פי התחשיב, לסכום של כ-29.8 מיליארד שקל. 

על פי חוק, מדי שנה מתעדכנת הארנונה אוטומטית לפי נוסחה המורכבת מממוצע של 50% משינוי במדד המחירים לצרכן ו-50% משינוי במדד השכר במגזר הציבורי. מהתחשיב שנערך באיגוד לשכות המסחר עולה כי מקור העלייה ב-2020 נובע בעיקר מהעלייה במדד השכר במגזר הציבורי שרשם גידול של 1.93% - בסך 561 מיליון שקל. מדד המחירים לצרכן רשם גידול מתון יותר, של 0.65% ובסכום של 189 מיליון שקל. 

"עול נוסף על יוקר המחיה בישראל". אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחרצילום: עופר וקנין

פרט לעדכון האוטומטי של המס המוניציפלי, באיגוד לשכות המסחר מציגים נתונים לפיהם עבור 2020 הוגשו 94 בקשות לאישורים חריגים בארנונה, שעליהן יידרשו לחתום שרי האוצר והפנים, עד לשבוע הבא. חלק מהבקשות כוללות גם הפחתות בארנונה אך מהנתונים עולה כי כ-62 מהבקשות כוללות בקשה להעלאה חריגה של המס. שווי ההעלאות, על פי נתוני האיגוד, כ-199 מיליון שקל. ברשימת הרשויות המקומיות שביקשו לייקר את המס בשטחן נמצאות לוד, רחובות וראש העין. בין הרשויות המקומיות שביקשו אישור חריג להפחתה, ניתן למצוא את בני ברק, בית שאן, הוד השרון וגני תקוה. 

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, מתח ביקורת על ההתייקרות הצפויה ואמר כי מדובר בעול נוסף על יוקר המחיה בישראל. על שר הפנים להיות שומר הסף של הציבור הרחב והמגזר העסקי מפני עושק מס הארנונה של הרשויות המקומיות. מס הארנונה הוא גורם קריטי ומהותי המשפיע ישירות על יוקר הדיור ויוקר המחייה, והוא גורם מרכזי בסגירת העסקים בישראל. כל העלאה בארנונה, המתבצעת הן על פי הנוסחה האוטומטית והן על פי האישורים החריגים, מהווה נדבך שעל בסיסו מחשבים את ההעלאה הבאה. כתוצאה מכך, נוצר מס שעולה בהתמדה ובשיעורים גבוהים מדי שנה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker