במקום להפיק לקחים - המדינה החליטה להמשיך את תוכנית מחיר למשתכן

עלות התוכנית הסתכמה עד כה ב-7 מיליארד שקל, ומאז החלה לפעול ב-2016 נחתמו חוזים לכ-30 אלף משתכנים, אך רק כ-5,000 רוכשים קיבלו בפועל דירות ■ כחלון: "אסור שהתוכנית תיפסק בגלל הפלונטר הפוליטי"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון ויפעת שאשא-ביטון בסיור בפרויקט מחיר למשתכן בבאר שבע
משה כחלון ויפעת שאשא-ביטון בסיור בפרויקט מחיר למשתכן בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

למרות הביקורת על תוכנית מחיר למשתכן, הממשלה אישרה היום (א') פה אחד את הצעת ההחלטה שמקצה 36 מיליון שקל למענקי רוכשים וסבסוד פיתוח קרקעות בתוכנית ביישובי הפריפריה.

עלות התוכנית הסתכמה עד כה ב-7 מיליארד שקל, ומאז החלה לפעול ב-2016 נחתמו חוזים לכ-30 אלף משתכנים וכ-5,000 רוכשים קיבלו בפועל דירות. במסגרת התוכנית, שווקו במרכז דירות במחירים ששיקפו סבסוד ממשלתי שהגיע לכמיליון שקל, לעומת הטבות שנעו בין אפס לכ-200 אלף שקל בפריפריה.

החלטת הממשלה משלימה את זו שהתקבלה במועצת רשות מקרקעי ישראל להאריך את התוכנית במהלך 2020, ובכך למעשה ניתן אישור סופי להמשיכה במהלך שנה זו בכל רחבי הארץ. זאת, גם לאחר אישור ועדת התכנון והפיתוח בשבוע שעבר, שלפיו ייפתחו 75% מההגרלות הבאות גם לסדרה ג'. החלטות אלה ייתנו תקווה לזוגות צעירים שטרם זכו וממתינים לממש את זכותם לרכוש דירה ראשונה בהנחה משמעותית.

מנתוני ספטמבר עולה כי מספר עסקות מחיר למשתכן נמצא בשיא בימים אלה: 2,030 עסקות בוצעו בחודש זה מכוח התוכנית - 53% מכלל העסקות בדירות חדשות שבוצעו בספטמבר.

שר האוצר, משה כחלון, שיזם את התוכנית, הנחשבת לאחד הגורמים העיקריים לירידת קרנה של מפלגתו כולנו ומיזוגה לתוך הליכוד, אמר: "רוב העסקות לדירות חדשות בשוק הדיור הן לזוגות הצעירים, בהנחה של מאות אלפי שקלים במסגרת מחיר למשתכן, בדיוק כפי שתיכננו. החלטת הממשלה תאפשר את המשך התוכנית כסדרה, על אף תקופת ממשלת המעבר. יותר מ-2,000 זוגות צעירים מגשימים את חלום הדירה במחיר הוגן מדי חודש, ואסור שזה ייפסק בגלל הפלונטר הפוליטי".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא-ביטון, מסרה: "תוכנית מחיר למשתכן היא ללא ספק התוכנית הממשלתית המשמעותית והמעמיקה ביותר שנעשתה במדינת ישראל, והנה אנחנו רואים את התוצאות כבר בשטח. מספר העסקות, שהגיע לשיא, והמשך ההרשמות להגרלות מעידים על אמון ציבורי חסר תקדים בתוכנית הממשלתית. נמשיך לעמוד לצד הזוגות הצעירים בדרכם לבית משלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker