מכה לבעלי דירות בת"א: דירות בהתחדשות עירונית לא יגדלו ביותר מ–12 מ"ר

ההחלטה מעגנת רשמית את המדיניות העירונית להקטנת מרחב התמרון של יזמים ודיירים במאבק על גודל הדירות במסגרת תוכנית ההתחדשות העירונית ■ הכללים יוחלו על כל החלקים של תל אביב

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט תמ"א 38 באשדוד
הדר חורש
הדר חורש

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב קיבלה החלטה רשמית על מדיניות ההתחדשות העירונית בעיר: על פי ההחלטה, יוכלו הדיירים לקבל הגדלה של 12 מ"ר בלבד בדירות ששטחן 48 מ"ר לפחות. דירות קטנות יותר יוכלו לקבל תוספת גדולה יותר, שתשלים את שטח הדירה ל–60 מ"ר לפחות. אם הפרויקט יכלול תוספת מרפסות, לא ייכלל שטח המרפסת במניין התוספת. העירייה דחתה הצעות לא לאפשר תוספת שטח לדירה של 80 מ"ר.

ההחלטה מעגנת רשמית את המדיניות העירונית להקטנת מרחב התמרון של יזמים ודיירים במאבק על גודל הדירות במסגרת תוכנית ההתחדשות העירונית, והכללים יוחלו על כל חלקי העיר.

מגבלות שטח הדירה בתל אביב, שאומצו על ידי מרבית העיריות באזור המרכז, נהפכו כמעט לתקן ארצי. עיריית נתניה, שאימצה מגבלות דומות כבר לפני חצי שנה, נתקלה באחרונה בהתנגדות של יזמים ותושבים הטוענים כי ההחלטות אינן תואמות תוכניות בנייה שאושרו קודם למדיניות החדשה.

מסמך המדיניות שאושר בתל אביב מחייב את היזמים בעריכת נספח חברתי במימון עירוני בעת הכנת תוכנית, וכן בשיפור חלקו של המרחב הציבורי במרחב התכנון וביצירת תמהיל דירות מגוון בצד שטחי הציבור הנדרשים.

בין היתר, דורש המסמך מהמתכננים לקבוע תנאים לעידוד השארת האוכלוסייה הקיימת, תוך טיפוח המרקם החברתי־קהילתי, שיפור התשתיות הציבוריות ועידוד הליכה ברגל ורכיבה באופניים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ההחלטה אינה מקבעת כללים לגבי תוספת הדירות שיוכלו יזמי ההתחדשות העירונית לבנות, ועל פי הנוסח שהתקבל, ייקבעו התוספת וגודל הדירות שייבנו בהתאם לצורכי השכונה.

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז וסגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "אנחנו מברכים על אישור המדיניות בנושא התחדשות עירונית, ועל ההחלטה לקבע תמורה זהה בגודלה ובאופייה לכל הדירות המתפנות. אנו מקווים כי יאושרו גם שני נושאים נוספים — אפשרות ערעור על תחשיב כלכלן העירייה; ותקצוב קרן תחזוקה לדיירים שיחזרו להתגורר בדירתם למשך חמש שנים לפחות ממועד האכלוס.

עו"ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובנייה: "תוספת של 12 מ"ר בלבד לדירה אולי מייצרת אחידות, אבל היא גם מעלה את השאלה אם המדיניות החדשה תגביר או תפחית את המוטיווציה של בעלי הדירות להתחדשות עירונית, וכיצד תשפיע ההחלטה על תוכניות שנמצאות כבר בתהליך, שבמסגרתן הובטחה לדיירים תוספת של 25 מ"ר ואף יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker