לקראת הסדר נושים חדש: אורתם סהר ומליבו הגישו בקשה להקפאת הליכים

החברות מבקשות את הסכמת בית המשפט לכך שבמשך 30 יום לא יפרעו ערבויות בנקאיות שניתנו ללקוחות ■ אורתם סהר ומליבו נקלעו להליך חדלות פרעון ב-2016, אז הוגשה לראשונה בקשה לפירוק החברה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיון בעניין אורתם סהר
דיון בעניין אורתם סהרצילום: תומר אפלבאום

חברות הנדל"ן אורתם סהר הנדסה, אורתם סהר תשתיות ובנייה ומליבו בנייה, שבבעלות קבוצת YSB ובראשן חנן אסייג והאחים פיני ואמיר יעקובי, הגישו אתמול (שלישי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להקפאת הליכים והשבת סמכויות לנאמנים לביצוע הסדר נושים, לאחר שההסכם הקודם מדצמבר 2016 קרס.

"החברות קיבלו מכתבים לסילוק יד ממרבית הפרויקטים החדשים שבביצוען, הודעות שונות בדבר כוונה לחלט ערבויות בנקאיות וכן דרישות לחילוט ערבויות המוחזקות בידי מזמיני עבודות", נכתב בפניית החברות לבית המשפט, בבקשתן לקבל צו הקפאת הליכים והוראה לנאמנים לחזור להסדר הנושים. "אלה מצטרפים למכתבי סילוק היד ומכתבי ההתראה שהתקבלו אצל החברות בשבועיים האחרונים. למעשה, כמעט כל הפרויקטים בביצוע החברות מצויים תחת התראות לסילוק יד או סילוק יד בפועל".

מהפנייה עולה כי חברות הביצוע קיבלו בשבועות האחרונים מבול של הודעות על סיום התקשרויות וביטול הזמנות עבודה מצד יזמים וקבלנים עמם עבדו. בין המכתבים שנשלחו היו מכתבי התראה על מימוש ביטחונות וערבויות מצד קבוצת הרכישה עמותת גינות חריש, שהבנייה שלה מתעכבת בחודשים ארוכים; וכן מקבוצת הרכישה פרויקט נופי עילית מודיעין.

מהבקשה, שהגישו עורכי הדין אמיר ברטוב ושמרית מלמן ממשרד עו"ד שמעונוב ושות', עולה כי החברות מבקשות ליצור להן הסדר נושים מתוקן, ולקבל את הסכמת בית המשפט לכך שבמשך 30 יום לא יפרעו ערבויות בנקאיות שניתנו ללקוחות ומזמיני עבודה של החברה, עד שיגיעו להסדר חדש. זאת לאחר שהבנקים סירבו להעמיד ערבויות לטובת המשך פרויקטים שירשה החברה לאחר בקשת הפירוק שהוגשה לראשונה ב-2016.

מנכ"ל אורתם סהר לשעבר, אמיר נחום, בבית המשפטצילום: תומר אפלבאום

במקרה הגרוע ביותר, ואם יסרב בית המשפט להיעתר לבקשתם, הקבוצה עלולה להכריז על פשיטת רגל וסגירת כל פעילות החברות. בתוך כך, בימים האחרונים התקבלו הודעות התפטרות מטעם מנכ"ל החברה, מטעם אחד הדירקטורים וכן סמנכ"ל הכספים שהודיע גם הוא לפני מספר שבועות על סיום תפקידו בחברה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אורתם סהר ומליבו נקלעו להליך חדלות פרעון ב-2016, אז הגישו לראשונה בקשה לפירוק והחברה נרכשה על ידי הבעלים הנוכחיים בקבוצת YSB. הם ניסו לפעול בשלוש השנים האחרונות כדי לייצב את החברות, ופעלו בפיקוח הנאמנים עו"ד שאול ברגרזון ורו"ח זוהר קנה, שמונו כנאמנים לביצוע הסדר הנושים בקריסה ב-2016.

קבוצת יעקובי, אחת מבעלות השליטה, הצהירה שתממן כל גרעון שיווצר במהלך דצמבר, עד סך של מיליון שקל. זאת לאחר שחברות מקבוצת יעקובי העמידו לטובת קבוצת חברות אורתם ערבויות בנקיות אוטונומיות בסכום של 10 מיליון שקל בשלוש השנים האחרונות, לפרויקטים שביצעו החברות. החובות הכוללים של קבוצת יעקבי בגין הלוואות בעלים בשלוש השנים האחרונות עומדים על 26 מיליון שקל.

אורתם סהר והחברה הבת מליבו עלו לכותרות ב-2013, בעקבות קריסת מרפסת בפרויקט מגורים בחדרה, שבו שימשה אורתם סהר קבלנית ביצוע עבור חברת הייזום גינדי השקעות. קריסת המרפסת היתה חוליה אחת מתוך שרשרת של אירועים בעייתיים בחברה.

ביוני 2016 נעצר אמיר נחום, מנכ"ל החברה ובעל השליטה, על ידי חוקרי רשות ניירות ערך בחשד למעילה של מיליונים, שקשורה גם לשני עובדים בחברה. נחום נחקר בחשד שגרם להצגת פרטים כוזבים בדו"חות הכספיים ב-2015-2012 לכאורה, אך טען כי פעולותיו נעשו כדין. אורתם סהר חדלה להיות חברה ציבורית בדצמבר 2016, לאחר שבית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר חוב עם תספורת של 90% לנושים הלא מובטחים, שהחזיקו בחוב של חצי מיליארד שקל.

קבוצת חברות אורתם מנהלת בימים אלה 18 הליכים משפטיים כתובעות, שמסתכמים ב-184 מיליון שקל, לפי אומדני הקבוצה. קבוצת אורתם טוענת כי טרם שולמו לה תמורות לעבודות שבוצעו באוקטובר 2019 בסך 12 מיליון שקל. יתרת חובה לנושים רגילים מוערכת על ידי החברה ב-56 מיליון שקל, מתוכן 16 מיליון בגין חובות כלפי ספקים וקבלנים רק מחודש נובמבר 2019. מצבת הערבויות הבנקאיות להבטחת ביצוע העבודות בפרויקטים שבהם משתתפת החברה מוערכת ב-60 מיליון שקל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker