בגלל הבחירות - רק 40 אלף דירות שווקו, ואין תחליפים לתמ"א 38

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל: "2019 הייתה שנה קשה של שתי מערכות בחירות" ■ המשנה ליועמ"ש התייחס לשימוש בקרקעות משלימות בהתחדשות עירונית בפריפריה: "מחכים לממשלה שתקום ותיישב את השיח והמחלוקת. רמ"י מתנגדת ומועצת מקרקעי ישראל תומכת. יש שיח בשני קולות"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל רמ"י, עדיאל שמרון
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

"2019 הייתה שנה של שתי מערכות בחירות, ושיווקנו רק 40-35 אלף יחידות דיור בעסקות שנחתמו, ובמכרזים הגענו לכ-50 אלף יחידות דיור משווקות - בהשוואה לכ-70 אלף יחידות בממוצע ששווקו בכל אחת משלושת השנים האחרונות. זו הייתה שנה קשה", כך אמר היום עדיאל שמרון, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בכנס עיר הנדל"ן באילת.

בפאנל שעסק בניהול משאב הקרקע כפתרון למשבר הדיור, הסביר שמרון כי "בציבור סבורים שאנחנו מחזיקים ב-93% מאדמות הקרקע. אבל כמה מהן זמינות? בלי שטחי האש שמהווים 13.9 מיליון דונם מכלל הקרקעות במדינה ובלי אדמות קק"ל, קרקעות חקלאיות ובניכוי כל האדמות המתוכננות, השטחים הפרטיים והבעלויות של הרשויות המקומיות - אנחנו מחזיקים כיום רק ב-7% משטחי המדינה, כ-1.59 מיליון דונם".

שמרון סבור שמלבד ההתחדשות העירונית שמהווה כלי כדי לייצר מענה לביקושים באזורי הביקוש במרכז הארץ - שם היצע הקרקעות הפנויות העומדות בידי רמ"י מוגבל, הפתרון לניהול משאב הקרקע נמצא גם בפינוי וייעול השימוש בקרקעות שעליהן יש חסמים רבים, והן נמצאות באזורי הביקוש – כמו בסיסי צה"ל ושדה דב שמפונה בימים אלו.

"מדברים בשני קולות". ארז קמיניץצילום: אוליבייה פיטוסי

"דרך הנחות על הקרקע אנחנו יכולים להשפיע הרבה יותר על מצוקת הדיור כמו גם דרך ייעול השימוש בקרקע", אמר שמרון. הוא התייחס לפינוי מחנות צה"ל ופיתוח מאקרו כלכלי של קרקעות שלגביהן התגלעו סוגיות של זיהום והגנת סביבה. "עוסקים בהסרת חסמים בזיהומי קרקע כדי להתיר קרקעות. באפולוניה אנחנו מטהרים את הקרקע במיליארדים ומבצעים פרויקטי תשתיות בהיקפי ענקיים. במפרץ חיפה היינו אחד השותפים בטיהור הקרקע בשווי כולל של כ-1.5 מיליארד שקל. מימנו 360 מיליון שקל לפינוי שדה התעופה באילת. זה כסף שאנחנו מוציאים, ויחזור משיווקי קרקע. לנו יש יכולת להשתמש בכספים כדי לפנות ולפתח קרקע".

כשנשאל על פעילות הותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור - תוכנית ממשלתית להאצת היצע הדירות בישראל) אמר שמרון, כי למרות הביקורות הקשות על פעילותה האגרסיבית, על התכנון הדורסני ללא הליכי שיתוף ציבור מספקים ובלי התאמה מספקת לתוכניות קיימות: "הוותמ"ל מוליד אלפי יחידות דיור לא רק על הנייר אלא גם בפועל. יש 20 אלף. כל אשקלון נבנית על ותמ"ל, כל אור יהודה נבנת על הותמ"ל. בלי הותמ"ל לא יהיה לאנשים איפה לגור בארץ".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ארז קמיניץ, המשנה ליועמ"ש העוסק בתחום הנדל"ן, אמר בכנס עיר הנדל"ן: "אני חושב שהוותמ"ל מיצה את הצורך שלו. יש לו מקום להישאר בכל הנוגע לרשויות הערביות ולהתחדשות עירונית, אבל אין צורך בוותמ"ל לטובת תכנון על קרקעות "ריקות". 

"יש כמה מקומות שזה יעיל". חיים אביטןצילום: עופר וקנין

"התמ"א לא תמה"

חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אמר בפאנל שעסק בהחלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה לעצור את תמ"א 38, כי "התוכנית תפסה תאוצה בשנים האחרונות, ועל פי המספרים הקיימים בידי הרשות להתחדשות עירונית, יש היום 80 אלף דירות בשלבים שונים של תמ"א 38. התוקף של התוכנית היה אמור להיות עד מאי 2020 אנחנו מבינים את המשמעות והחשיבות של התוכנית, ולכן המלצנו לא להפסיק את תמ"א 38 באופן מיידי אלא להאריכה לשלוש שנים - במהלכן יצאו גם הוראות מעבר, ורשויות שירצו בכך יוכלו להמשיך את התוכנית עד 2025. התמ"א לא תמה. ברמלה לדוגמא, בתוכנית שהוגשה לותמ"ל של כ- 2,000 יחידות, יש כמה בניינים שסומנו כחיזוק בתמ"א 38. יש כמה מקומות שזה יעיל".

בהקשר זה התבטא קמיניץ בדיון מקביל, ואמר כי במשרד המשפטים בוחנים היבטים משפטיים של שימוש בקרקעות משלימות כגורם מאיץ לתהליכי התחדשות עירונית באזורים שבהם אין כדאיות כלכלית מספקת, במיוחד בפריפריה. לדבריו, "אנחנו מחכים כבר לממשלה שתקום ותיישב את השיח והמחלוקת הקיימת כיום, כאשר רמ"י מתנגדת למהלך הקרקעות המשלימות, ומועצת מקרקעי ישראל מנסה להניע אותו. יש כרגע שיח בשני קולות".

במהלך הדיון ציינה איילת רוסק, מנכ"לית מכלול העוסקת במימון פרויקטים בתחום התחדשות עירונית, כי כיום כ-1,500 יזמים בונים 1,800 פרויקטים בהיקף כספי של 20 מיליארד שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker