ח"כ יואב קיש: "ביטול תמ"א 38 היה טעות; צריך כנסת עובדת"

הדברים נאמרו בכנס לשכת שמאי מקרקעין שנערך במלון דן אילת ■ ח"כ מיכאל מלכיאלי: "אמרו שהתמ"א עזרה מגדרה לחדרה. אז מה? בבת ים אין אנשים שצריכים עזרה? ברעננה? אין בערים האלה שכונות חלשות ונזקקות שצריכות את העזרה שלנו?"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חברי הכנסת יואב קיש, איתן גינזבורג ומיכאל מלכיאלי
חברי הכנסת יואב קיש, איתן גינזבורג ומיכאל מלכיאליצילום: מרסלו אילת

"ההחלטה לבטל את תמ"א 38 יצרה ודאות במדיניות התכנונית ובשוק הדיור לשנים הבאות. ברור לכולנו שהתוכנית צריכה להסתיים, אך באופן הדרגתי - ויש לשוק את שלוש השנים הבאות להיערך לכך. לצד זה, דאגנו לתת מענה למתחמים שלא יוכלו לעבור פינוי-בינוי" - כך אמרה היום (ג') מירי כהן, סמנכ"לית מטה הדיור במשרד האוצר, בכנס לשכת שמאי מקרקעין שנערך במלון דן אילת.

דבריה של כהן נאמרו בתגובתה לביקורת על חוסר הוודאות התכנונית שממנה סובל שוק הדיור בישראל - ובכלל זה ההחלטה על ביטולה של תמ"א 38, שהתקבלה עקרונית במועצה הארצית לתכנון ולבנייה בתחילת החודש.

מירי כהן, סמנכ"לית מטה הדיור במשרד האוצר
מירי כהן, סמנכ"לית מטה הדיור במשרד האוצרצילום: מרסלו אילת

אלא שלתמיכתה ואהדתה בהחלטת המועצה הארצית לביטול תמ"א 38 התקשתה כהן למצוא שותפים בפאנל. לצדה ישבו בפאנל גם ח"כ יואב קיש (ליכוד), ח"כ איתן גינזבורג  (כחול לבן), ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס), עו"ד מיכה גדרון ועו"ד אייל מאמו.

לדברי קיש, ההחלטה לבטל את התוכנית זו "דוגמה קלאסית לכך שצריך כנסת עובדת. זאת היתה טעות לבטל את התוכנית. היו חייבים לעשות לה תיקון, אבל לא לבטל. אני חושש שהשוק לא יעמוד בלוחות הזמנים להיערכות. צריך לדאוג שבהרכב האינטרסים בין השלטון המקומי, היזמים והדיירים כולם יקבלו תשובה. כל בית בישראל חייב ממ"ד, ולא רק בגלל רעידות אדמה. אם לא תהיה תמ"א, לא תהיה יכולת לבנות ממ"ד. מי שיפסיד מכך אלה לא יהיו תושבי רמת אביב ג', אלא תושבי דרום תל אביב, בהם אוכלוסיות מוחלשות". קיש המשיך: "בהיעדר כנסת עובדת, איפשרנו בהינף יד לבטל את תמ"א 38 - ואני אלחם על ביטול ההחלטה".

בהצהרת הכוונות להיאבק על תוקף ההחלטה שהתקבלה במוסדות התכנון המקצועיים - קיש לא היה לבדו. מלכיאלי אמר כי "צריך לעשות הכל כדי שתמ"א 38 תישאר. כמפלגה חברתית, לא נאפשר לקבור את התוכנית הזאת - שנותנת מענה לאוכלוסיות המוחלשות בישראל. עבורן תמ"א 38 היא הזדמנות להגדיל את הדירה ב-25 מטרים נוספים, לחדש את הבית הישן, להוסיף חדר. זה נכון, יזם מגיע ועושה כסף על חשבון הדיירים אולי - אבל הוא נותן להם אפשרות לשפר את איכות החיים שלהם".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בדבריו, הוסיף מלכיאלי כי "אמרו שהתמ"א עזרה מגדרה לחדרה. אז מה? בבת ים אין אנשים שצריכים עזרה? ברעננה? אין בערים האלה שכונות חלשות ונזקקות שצריכות את העזרה שלנו? באשר לפריפריה, מינהל התכנון צריך לבוא לקראת היזמים, לתת להם אחוזי בנייה בתל אביב, ובתמורה הם יבנו בקרית שמונה ובפריפריה. המדינה לא יודעת להביא כסף לשיקום שכונות, כאן מגיע תפקידו של היזם לשקם אותן במקום המדינה".

גינזבורג טען כי היה צריך לשבת עם ראשי רשויות ועם גורמי התכנון לפני שהתקבלה ההחלטה, והסכים עם כהן בנושא הוודאות, אבל טען כי צריך לעשות חישוב מחדש לגבי התאמת התוכנית לערים שונות: "התמ"א חשובה כדי שלא ייווצרו כאן מלכודות מוות. ברעננה 60% מהבניינים שהיו צריכים לעבור תמ"א 38, עברו אותה. פגשתי אנשים עריריים שלא היו יכולים לרדת במדרגות מקומה שלישית, לא ראו חודשים אור יום, צריך להסתכל לאנשים בעניינים ולחייב את הרשויות לעשות תוכנית שתאפשר לתמ"א להמשיך, היא נתנה תקווה כלכלית להרבה מאוד אנשים".

אל חברי הכנסת הצטרף מאמו: "תמ"א 38 היא לא במקום תוכנית פינוי-בינוי, זה כלי משלים. יש אין-ספור בניינים שפינוי בינוי לא מתאים להם", מאמו נתן כדוגמה את העיר גבעתיים והביורוקרטיה שממנה סובלים היזמים בה, והתייחס לנושא תקופת הארכה של התמ"א שתסתיים בעוד שלוש שנים: "מרגע שיזם בגבעתיים מקבל תיק מידע ועד שהוא מקבל היתר, יעברו 4 החלטות של שינויי מדיניות בעירייה. יש היתרים של פינוי בינוי שהתחילו לעבוד עליהם לפני 20 שנה, מה יהיה גורלם של אותם פרויקטים של תמ"א 38 שלא יגיעו למועד ההארכה?".

גדרון טען כי השלטון המקומי שולט בכנסת ולא ניתן להעביר חלופה אמיתית של התחדשות עירונית: "האפשרות נמצאת במינהל התכנון, צריך היה לעבוד על תיקון לתמ"א, לעשות חקיקה משלימה שתתמוך בתיקון. היוזמה לכך צריכה להישאר במנהל התכנון ולא ברשות המקומית". לדברי גדרון, תמ"א 38 נכשלה בדבר אחד, כי לא הצליחה להגיע לנקודת איזון שבה כל הכוחות שפועלים בשטח מסכימים על אופן ביצוע התמ"א: "התוכנית נהפכה לזירת התגוששות בין הרשות לבין היזמים והדיירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker