10 יישובים ערביים יקבלו תקציב של 112 מיליון שקל לטובת תכנון שכונות חדשות

היישובים נכללים בתוכנית האסטרטגית לקידום תכנון בחברה הערבית, והם הצליחו לעמוד בשורה של תנאים מקדימים, ובהם הסדרה של כ-500 מבנים לא חוקיים ביישוב, למול הפקדה של תוכניות מפורטות חדשות ליישוב

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מועצה מקומית יפיע
מועצה מקומית יפיעצילום: אייל טואג

במסגרת החלטת ממשלה 922, העוסקת בתוכנית החומש לפיתוח כלכלי באוכלוסיות מיעוטים, ונוגעת לא מעט במצוקת הדיור ביישוב הערבי, ניתן אישור להעברה של 112 מיליון שקל ל-10 יישובים ערביים. הכסף יאפשר שיווק של 500 יחידות דיור חדשות בכל אחד מהיישובים במהלך 2020.

היישובים הנכללים בהכרעה, וצפויים לקבל תקציבים נוספים בעתיד בכפוף להתפתחות התוכניות, הם כפר קאסם, נצרת, טייבה, ערערה, סחנין, עראבה, יפיע, כפר מנדא וג'דידה מכר וכפר כנא.

כפר קאסםצילום: עופר וקנין

יישובים אלה נכללים בתוכנית האסטרטגית לקידום תכנון בחברה הערבית, והם אלה שהצליחו לעמוד בשורה של תנאים מקדימים ופעולות שדרשו במשרד המשפטים והבינוי והשיכון, ובהם הסדרה של כ-500 מבנים לא חוקיים ביישוב, למול הפקדה של תוכניות מפורטות חדשות ליישוב, כשמחציתן בצפיפות של 8 דירות בדונם, כדי להגדיל את הבנייה הרוויה ביישובים.

במסגרת המהלך, בסך הכל הוסדרו כ-3,000 מבנים שנבנו בצורה לא חוקית ביישובים, מתוך כ-45 אלף מוערכים בכלל היישובים הערביים ברחבי הארץ. מדובר במהלך רב משמעות להסדרת מעמדם של שכונות ותושבים ערביים רבים שעד היום נקנסו וניהלו הליכים משפטיים בגין בנייה לא חוקית (בהיעדר תב"ע קיימת) – ומנגד לא היה תכנון מפורט או הליכים משפטים שאיפשרו להם להכשיר את הבנייה ולהפוך אותה לחוקית ובמסגרת תוכנית קיימת.

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, בני דרייפוס, בהובלת מינהל אוכלוסיות מרקם ותיק ואגף מיעוטים במשרד, ובהשתתפות משרדי הממשלה השונים, בהם גם המשרד לשיוויון חברתי, וועדת ראשי רשויות ערביות, הכריזו כי בעשרת היישובים האלו מתוכנן שיווק של יותר מ-500 דירות בכל יישוב במהלך 2020. במקביל, מתוכננים להיות מוקצים תקציבים לפיתוח תשתיות, פיתוח שכונות חדשות, בנייה של מוסדות ציבור והמשך תכנון של תב"עות חדשות. הכוונה היא לעודד רשויות נוספות להתגייס למהלך ההסדרה ולהאצת הליכי תכנון מוסדרת ביישובים ערביים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

החלטת ממשלה 922 קבעה כי משרד הבינוי והשיכון יקצה 1.21 מיליארד שקל, שמיועדים לפתרונות דיור והקמת מבני ציבור עבור המגזר הערבי ב-2021-2016 , בין היתר עבור בנייה רוויה (צפופה) ובנייה צמודת קרקע במגוון טיפוסי מגורים בקרקעות מדינה, לצד הסרת חסמים ותכנון לעוד אלפי יחידות דיור בקרקע פרטית.

תושבי כפר כנא בונים מחדש בית לא חוקי שנהרסצילום: גיל אליהו

בדו"ח מבקר המדינה שפורסם במאי 2019, הצביע המבקר על שורה של מחדלים בתכנון ובביצוע, שמונעים את פתרון מצוקת הדיור בציבור הערבי. המבקר הצביע על ליקויים בהסכמים שנחתמו עם 13 רשויות ערביות גדולות, במטרה לקדם בנייה בשטחן.

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ביצעה באופן חלקי בלבד את תוכנית שיווק הקרקעות לבנייה ביישובים ערביים, ובשלושה יישובים - שבהם מתגוררים עשרות אלפי תושבים - לא שווקו כלל קרקעות מדינה להקלת מצוקת הדיור. בנוסף, המבקר הצביע על כך שישנה בעייתית לתלות את מתן תקציבי הפיתוח בתנאי סף של הסדרת הרישוי למאות מבנים בלתי-חוקיים: מכיוון שהרשויות מתקשות לעמוד בתנאי זה, נמנעים מהן תקציבים שהובטחו והפיתוח ביישובים נעצר. בנוסף המבקר טען כי הסכומים שהועברו לטובת הקמת מבני ציבור ביישובים לא מספקים עד כדי מעליבים, ולא נותנים מענה לצורכי היישובים.

שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא-ביטון, מסרה כי "ישנה חשיבות מכרעת להסדרת הבנייה במגזר הערבי. יישום החלטת ממשלה 922 משמעותית הן למגזר והן למדינת ישראל בכלל".

כפר מנדאצילום: חגי פריד

דרייפוס הוסיף כי "שיתוף הפעולה ההדוק עם ההנהגה ביישובי המגזר הערבי חשובים ומסייעים למאמץ לצמצם את המחסור בדיור עבור המגזר הערבי בישראל, הן בתכנון ופיתוח והן במודל של בנייה רוויה והתחדשות עירונית".

ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שפועל רבות התחום הסדרת הבינוי  הלא חוקי המגזר הערבי, אמר כי "העבודה של משרד הבינוי והשיכון משתלבת היטב עם הפעילות המשפטית לשם פתרון חסמים משפטיים בתחומי הקניין והתכנון. בהתייחס לעשרת היישובים שקיבלו כעת היתר לעבור לשלב ב', נציין כי לאחר בחינה מהותית הגענו למסקנה שיש להקל בתנאים הביורוקרטיים שנקבעו בהחלטת הממשלה על מנת להקל במעבר לשלב ב'. מניסיון שנצבר אצלנו, קידום מהיר של תכנון ופיתוח ביישובים הערביים יפחית גם את עבירות הבניה במגזר".

עמותת סיכוי, הפועלת לקדם שוויון ושותפות בין אזרחים ערבים-פלסטינים ליהודים בתחומים שונים, מסרה כי היא מברכת על החלטת משרד הבינוי והשיכון: ‏"בשנה האחרונה ליווינו את התהליך ועבדנו ‏באופן צמוד עם חלק גדול מהרשויות המקומיות, ובמקביל עם ‏נציגי משרד הבינוי והשיכון, ואנחנו גאים ושמחים לראות את ‏פירות העבודה המאומצת של כל הנוגעים בדבר. אנחנו נמשיך לדחוף לשינוי ‏החלטת הממשלה כך שתספק פתרון לכלל הרשויות, ולכל ‏הפחות שתאפשר לחמש הרשויות הגדולות הנוספות לקבל ‏תקציבי תכנון ופיתוח, תקציבים הנחוצים ביותר על מנת לשפר ‏את חייהם של עשרות אלפי אנשים, ולצמצם פערים ארוכי ‏שנים בתחום הדיור ותשתיות בין האזרחים הערבים והיהודים ‏בישראל".

ערערהצילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker