"כשאומרים שעוד שלוש שנים תסתיים תמ"א 38 - אין טעם לבזבז את הזמן בתכנון"

נשיא התאחדות בוני הארץ, ראול סרוגו, תקף בפתיחת כנס לשכת שמאי המקרקעין את מינהל התכנון על ההצהרות שלו בנוגע לסיום תוכנית תמ"א 38 ■ שר המשפטים, אמיר אוחנה, הכריז בפתיחת הכנס על מינוי 14 שמאים מכריעים חדשים

עדי כהן
עדי כהן
שר המשפטים אמיר אוחנה בפתיחת כנס שמאי המקרקעין
שר המשפטים אמיר אוחנה בפתיחת כנס שמאי המקרקעיןצילום: מרסלו אילת

שר המשפטים, אמיר אוחנה, הכריז אמש (א') באירוע הפתיחה של כנס לשכת שמאי מקרקעין במלון דן באילת על מינויים של 14 שמאים מכריעים חדשים - שיצטרפו ל-21 המכהנים בתפקיד כיום.

מוסד השמאות המכריעה - שהחל את דרכו בשוק עם תיקון חוק התכנון והבנייה ב-2009 - הוא מעין סמכות שופטת במחלוקות שמאיות, הכפופה למשרד המשפטים. מטרת המינוי, לדברי אוחנה, היא תוספת כוח אדם משמעותית לקידום החלטות רבות, השפעה על ענף הנדל"ן כולו וסיוע לקידום והאצת לוחות הזמנים לקבלת החלטות בתחום.

אוחנה התייחס גם לנושא תקנות האתיקה החדשות המקודמות בעת האחרונה בלשכת השמאים, בשיתוף משרד המשפטים. לפי התקנות, יותר לשמאי מקרקעין לגבות שכר טרחה לפי תוצאות ההליך. תיקון זה, שעבר במועצת שמאי המקרקעין ב-2018 - כמעט פה אחד - הונח בשעתו על שולחנה של שרת המשפטים לשעבר, אילת שקד, וממתין עתה לאישור השר עם כינון הממשלה הבאה. בדבריו, הביע אוחנה נכונות ותקווה לקידום המהלך והחלתו על השוק. גם שקד, שנכחה באירוע, בירכה את השר אוחנה על המינויים החדשים, והביעה תמיכה בתיקון תקנות האתיקה המדובר.

לתיקון חקיקה זה מתנגדים ומבקרים רבים. על פי כללי האתיקה של מועצת שמאי המקרקעין כיום, נדרשת אובייקטיביות מלאה מצד השמאי, ונאסרת קבלת שכר טרחה על בסיס תוצאות ההליך, מחשש להטיה - פרט למקרים של השגות על שומות מטעם רשות מקרקעי ישראל, שומות על מחלוקות של הפקעה ומחלוקות על היטלי השבחה מול הרשויות. אף שבמועצת שמאי המקרקעין סבורים כי התיקון יסייע לאזרחים וינגיש את שירותי ענף השמאות גם לאזרחים שידם אינה משגת כדי - המתנגדים לתיקון חוששים מעיוות של אמות המידה והסטנדרט האובייקטיבי של מקצוע השמאות. אם יאושר התיקון, תחול מתכונת תשלום שכר טרחה זו לתקופת ניסיון של שנתיים.

ראול סרוגו
ראול סרוגוצילום: אייל טואג

חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי מקרקעין הודה בדברי הפתיחה שלו לשר המשפטים על מינוי השמאים המכריעים וקידום נושא תקנות כללי האתיקה. לדברי מסילתי תיקון הכללים יאפשר לשמאים לקבל שכר על פי הצלחה, דבר שיסייע לאזרחים בישראל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"מדובר בבשורה חשובה שתסייע לאזרחים רבים בישראל", אמר מסילתי. הוא הוסיף להזכיר תקנה נוספת המקודמת בלשכתו, לצד התקנה שתתיר שכר על בסיס הצלחה - סוגיית "השומות המוסכמות". מדובר בהצעת חוק נוספת שיזמה הלשכה, לפיה בתביעות היטלי השבחה בגובה של עד 70 אלף שקל, יתאפשר הליך דומה לגישור, בו שמאי הנישום ושמאי הוועדה יוכלו להגיע לפשרה עצמאית, בלי גורם חיצוני מכריע. גם כאן, ציין מסילתי כי הלשכה תפעל ללא פשרות לקידום המהלך והעברתו בחוק".

עוד במסגרת הכנס נשא דברים גם ראול סרוגו, נשיא התאחדות בוני הארץ. סרוגו בדבריו הסיט את השיח לטלטלה שחווה היום שוק הדיור וענף הבנייה נוכח ההצהרות על ביטולה הקרב של תמ"א 38 - והטיח במינהל התכנון ביקורת חריפה על ההשלכות שנושאת ההצהרה על השוק - כבר כיום. "למה הם ציפו במינהל התכנון, כשהכריזו על עצירת תמ"א 38? מה הם חשבו שיקרה לשוק? הרי היום, על מנת להוציא פרויקט תמ"א 38 לפועל - לוקח בין שלוש לארבע שנים. על פי ההצרות - אז התוכנית כבר לא תהיה רלוונטית. מה אנחנו אמורים לעשות עכשיו? לבזבז את הזמן בתכנון? בהחתמת דיירים?", אמר סרוגו. "השנתיים הבאות הולכות להיות מהשנים הגרועות ביותר מבחינת היצע הדירות בישראל".

סרוגו המשיך וטען בדבריו כי חלק מהמחסור הקיים בהיצע הדירות בשוק - נובע מעודף משפטיזציה. "הפרויקטים שלנו תקועים שנתיים ושלוש ואין עם מי לדבר", אמר סרוגו. "אנחנו לא מושחתים, בנינו את המדינה הזאת, בנינו את הכבישים, את מבני המגורים ואת בתי החולים. מתייחסים אלינו כאילו היינו פושעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker