"לקראת קטסטרופה": המגדל הרביעי של עזריאלי נעצר בדקה ה-90

גורד השחקים בן 90 הקומות שמקימה קבוצת עזריאלי בתל אביב כבר קיבל היתרים, אך חוות דעת חדשה של מנהל התכנון ומשרד התחבורה גרמה למועצת העיר לעכב את אישור התוכנית: "כמיליון אנשים ביום יחלפו בשדרה" ■ עזריאלי: "התב"ע תקפה בסמכות הוועדה המחוזית"

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית מגדל הספירלהצילום: KPF
גילי מלניצקי

"אני לא חושב שאנחנו ערוכים תחבורתית, כשכבר היום אנחנו על סף קריסה. אנחנו לא ערוכים להוסיף את כמות האנשים האלו שאמורים להגיע לכאן ולאכלס את הבניין" - כך אמר חבר מועצת העיר ת"א, בדיון שהתקיים ביום רביעי האחרון בוועדה המקומית של תל אביב־יפו. בדיון הציגה קבוצת עזריאלי את החזון העיצובי שלה למגדל בן ה–90 קומות שיוקם בצומת המרכזי ביותר במדינה — בין נתיבי איילון, דרך מנחם בגין, גבעת התחמושת ורחוב מוזס.

במסגרת הליך האישור החליטה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בצעד חריג לדחות את מועד אישור תוכניות העיצוב של המגדל הרביעי של קבוצת עזריאלי בטענה כי יש להקדיש מחשבה נוספת עבור בחינת תוכניות העיצוב של המתחם, שנמצא ב"חוליה מהותית במרכז התחבורתי אשר צפוי לשרת כ–300 אלף עוברי אורח ביממה", כך נכתב בחוות דעת שהוציאו במשרד התחבורה ובמנהל התכנון בבוקר הישיבה בוועדת התכנון המקומית של עיריית ת"א־יפו. מדובר בהליך ייחודי של דיון בתוכניות העיצוב, בנוכחות נציגי משרד התחבורה ומתכננת המחוז — שחוות הדעת של שניהם נדרשת לאישור התוכנית.

הדיון בתוכניות העיצוב של המגדל חשף את העומס התחבורתי הצפוי במתחם, ואת המהפך שצפוי לעבור אזור מחלף השלום — אל מול חוסר הבהירות בכל הנוגע ללוחות הזמנים ולצעדים שתלויים בהחלטות ממשלה ובמכרזים ארציים. במתחם התוכנית צפויות לעבור תחנות הקו האדום של הרכבת הקלה, תחנת רכבת ישראל על בסיס מסילות 5 ו–6 החדשות, שני נת"צים ותחנות מטרו M1 ו–M2 שמצויות בתכנון.

"המרחב הציבורי של פרויקט עזריאלי מהווה כרטיס ביקור לתל אביב־יפו עבור מבקרים המגיעים מכל חלקי הארץ...ולהשתלב בפרויקט 'שדרת הקריה' בדרך בגין, שתהפוך לשדרה מטרופולינית אשר עתידה לשרת כמיליון אנשים ביום", כך נכתב בחוות הדעת המשותפת שהגישה מתכננת מחוז ת"א חוה ארליך, יחד עם שי קדם, מנהל אגף בכיר תכנון תחבורתי, שני משיח, מנהלת תחום תכנון סטטוטורי מחוז ת"א במשרד התחבורה, ויו"ר הוועדה המחוזית ת"א דניאלה פוסק.

הדמיית מגדל הספירלהצילום: KPF

על אף שהתוכנית תואמה עם צוותי התכנון העירוניים ודרישות התב"ע (תוכנית בנייין עיר) של העירייה — שאושרה באפריל 2018, והיא מקיימת את הנחיות משרד התחבורה שנקבעו בתב"ע, דרשו הגורמים המקצועיים לצמצם באופן משמעותי את תפיסת השטח על ידי תנועה ממונעת ולשחרר את המרחב לטובת הולכי הרגל. "כבר היום הולכי הרגל בשדרות בגין גולשים לכביש", נכתב. בנוסף ביקשו לוודא כי כלל המדרכות בתוכנית מגיעות לרוחב 8 מטר, היות ומדרכות אלו משרתות את קיבולת הולכי הרגל הגדולה ביותר בארץ, לפי נתוני משרד התחבורה. בפועל, מרבית התכנון שהגישו עזריאלי כבר מיישם הקמת מדרכות ברוחב זה ואף יותר — ומגדיל את המדרכות מרוחב קיים של כ–3 מטר עד לרוחב של 11 מטר, פרט לצירים נקודתיים בהם יש מגבלות בינוי קיים לטענתם.

בנוסף, נדרש לא לאשר תכנון חצרות פריקה וטעינה של משאות ומשאיות של מאות בתי עסק כלפי שדרת בגין וגבעת התחמושת, ולהמעיט את המערך הלוגיסטי שנמצא בשפת הרחוב כיום במגדלי עזריאלי הקיימים. בחוות הדעת נכתב כי "עד כה, מקדמי התוכנית לא הציגו ניסיון אמיתי לשינוי המערך הלוגיסטי במתחם, המתבקש נוכח חשיבותו הציבורית של הפרויקט".

מתוך אלו, עולה השאלה — אותה תדרש לבחון הוועדה המקומית — לגבי לוחות הזמנים והיכולת של מערך התחבורה הקיים לשאת את הגידול הצפוי בכמות האנשים שיגיעו למגדל עזריאלי החדש, שלפי החברה יכול להיות פתוח לפעילות בעוד כ–5–6 שנים. הדיון בוועדה המקומית דורש הלכה למעשה את משרד התחבורה ועיריית תל אביב לבחון האם יעמדו בקצב של הבינוי הצפוי בעזריאלי והאם הם יצליחו לייצר פתרונות שימנעו את הקריסה התחבורתית באזור.

מונעים קטסטרופה

אסף הראל צילום: דודו בכר

התוכנית להקמת המגדל הרביעי נמצאת בלב המע"ר (מרכז עסקים ראשי) של תל אביב, ולמעשה כבר קיבלה היתרי דיפון וחפירה, ושלב אישור תוכנית העיצוב נחשב לשלב אחרון בתהליך וייחודי לעיריית תל אביב, ולכן חריג שנעצר ונדרש לדיון נוסף בשלב זה.

התוכנית מחייבת את קבוצת עזריאלי, היזמים, להקצות שטחים ציבוריים בנויים תוך יצירת מעברים חדשים להולכי רגל במרחב הקיים בקומת הקרקע, כולל הרחבת המדרכות ויצירת מעברים ציבוריים במפלסים שונים — בהם נכללת גם יצירת גישה לקווי הרכבת, קווי הרכבת הקלה והתחשבות במסילות 6,5 העתידיות והמטרו המתוכננת.

כמו כן, כבר היום במתכונתה הנוכחית, כוללת התוכנית 985 מקומות חנייה לאופניים וכ–500 מקומות נוספים לאופנועים. כבר בבינוי הנוכחי הציגה קבוצת עזריאלי תכנון הכולל קומה ציבורית, הקמת כיכרות ופיתוח שטחי ציבור, וכן תשתית למעברים במפלסים שונים לתחנות הרכבת הקלה ולרכבת, לחיבור לתשתיות שייבנו ולתשתיות הקיימות.

המסמך התייחס להוספת דרגנועים ומעליות שיאפשרו גישה לרציף החדש למסילות 5–6, לצד וידוא ישימות בבנייה לפרויקט האפשרי של קירוי איילון. הדרישה היא כי תנאי לאכלוס הבניין יהיה ביצוע בפועל של המעבר הציבורי במפלס 1– ותנאים להיתר הבנייה יהיו פתיחת והפעלת המעברים הציבוריים לאורך כל שעות הפעילות של אמצעי התחבורה הציבורית, וכן הקמת תשתיות שיאפשרו את המעבר והקישור גם לקווי המטרו.

בתוך כך, התרעמו מספר חברי מועצה על הדלות במסמכים שהועברו לוועדה ועל נתונים רבים שחסרים בבחינת תכנון התחבורה — כדי להבין האם התכנון הרלוונטי מתאים ומוצדק. מנגד, נטען בפני גורמים אחרים שהיו במועצה שחברי המועצה לא נערכו כנדרש למפגש, שאלו שאלות שהתשובות אליהן מצויות בדפי התוכנית ושהליכי התכנון נעשו עם כל גורמי התכנון באגף ההנדסה, בליווי מהנדס העיר הנוכחי אודי כרמלי, וקודמו עודד גבולי.

חבר מועצת העיר אסף הראל, אמר: "בבית המשפט אפשר לתבוע אותנו אם נצביע היום על תוכנית שאנחנו לא מכירים ושהמסמכים שהועברו אלינו כל כך דלים. מה המעבר? איפה הרכבת? כולם מדברים מעל הראש שלנו. מעולם לא קיבלו מעטים כל כך, פרטים קטנים כל כך — על פרויקט גדול כל כך. בעניין התחבורה, אנחנו מדברים פה על תכנון שמתאים לשנת 2040, אבל כמו שטוענים עזריאלי — הבניין הזה יכול לעמוד תוך 5 שנים, ואז איך אמורים להגיע לכאן האנשים?

"תוכנית עיצוב לא דנה בגובה ובהיקפי התוכנית, אבל היא יכולה לעצור משהו אם אנחנו הולכים לקראת קטסטרופה. אי אפשר לאשר תוכנית כזאת בלי הכרת לוחות הזמנים של תוכניות התחבורה עם הממשלה, וזה קשה בהיעדר ממשלה מתפקדת. היום אין לנו איך להביא את האנשים למגדל הזה והוא יכול לעמוד ריק או לעורר כאוס. צריך לתת פתרון ולייצר כאן שלביות בהתאם להתקדמות התחבורה. כבר עכשיו בצומת עזריאלי אין מקום לכלום, תחנות הרכבת עמוסות והתורים מגיעים לכביש. אי אפשר להביא לפה כזאת כמות של אנשים בלי לתת פתרונות תחבורתיים".

מעיריית תל אביב יפו נמסר כי: "הוועדה המקומית ביקשה לבחון את התוכנית ולהכיר אותה לעומק, ולשוב ולדון בנושא בעוד כחודש. יש לזכור כי התוכנית המוצעת הינה בסדר גודל שונה מתוכניות אחרות שהובאו לוועדה בשנה האחרונה. מדובר בתוכנית רחבת היקף עם השפעה עצומה על המרחב הציבורי והקישוריות בין אמצעי הסעה המונית. כך שחברי הוועדה הרגישו צורך ללמוד אותה יותר לעומק ולא הסתפקו במצגת ותיאור כתוב בדומה לתוכניות אחרות. בשל החשיבות המטרופולינית של תוכנית זו ולנוכח הקישוריות הגבוהה של מרכזי תחבורה מטרופולינית במרחב, התב״ע במקום ביקשה את חוות הדעת של המחוז שתונח בפני חברי הוועדה המקומית לפני קבלת החלטה. עמדות מתכננת המחוז ומשרד התחבורה מייצגות רובד דרישות מטרופוליני וארצי אשר נלקחו בחשבון בקביעת חוות הדעת המקצועית המובאת בפני חברי הוועדה".

מקבוצת עזריאלי נמסר: "למגדל הספירלה תב"ע תקפה בסמכות ועדה מחוזית שקודמה במשך חמש שנים, ואושרה על ידי כל הוועדות והגורמים הרלוונטיים בחודש אפריל 2018. בשנתיים האחרונות, מקדמת קבוצת עזריאלי תוכנית עיצוב, בליווי צמוד ובתיאום מלא עם כלל הגורמים. יודגש כי בטרם הדיון בוועדה, העבירה הקבוצה את כל המסמכים הנוגעים לתוכנית העיצוב, זאת על פי בקשת נציגי מחלקת ההנדסה בעירייה ובהתאם ללו״ז המקובל. החומרים שהעבירה הקבוצה מעידים מעל לכל ספק, כי המגדל וסביבתו תוכננו ועוצבו ללא פשרות, על פי הסטנדרטים הבינלאומיים המחמירים ביותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker