יוצאת מהבור: קבוצת רכישה בשרונה פועלת לקבל הלוואה נוספת בסך כמיליארד שקל

הקבוצה, שרכשה את הקרקע היקרה בישראל ובונה פרויקט בהיקף הגדול ביותר שקידמה אי-פעם קבוצת רכישה, נמצאת במגעים מתקדמים לגיוס הלוואה ■ בשבועות הקרובים צפויה הקבוצה להתקדם לקראת קבלת היתר בנייה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
הדמיית פרויקט יונייטד שרונה
הדמיית פרויקט יונייטד שרונהצילום: יונייטד שרונה
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

קבוצת הרכישה של יונייטד שרונה, שרכשה את הקרקע היקרה בישראל בסך של 1.24 מיליארד שקל ובונה פרויקט בהיקף הגדול ביותר שקידמה אי-פעם קבוצת רכישה, נמצאת במגעים מתקדמים לגיוס הלוואה נוספת של 1.05 מיליארד שקל כדי לממש את הפרויקט. ההלוואה התקבלה מקרדיטו והיא למעשה מבטאת סכום של כ-400 מיליון שקל המיועדים לפירעון הלוואת הגישור שהקבוצה קיבלה מילין לפידות, ומרבית ההלוואה הנותרת, כ-600 מיליון שקל, מיועדת למימון הבנייה.

ההלוואה תישא ריבית שנתית של 6.4%, ולדברי מקורבים לנציגות הקבוצה, התקיים מו"מ עם שני גופים פיננסיים נוספים לטובת ההלוואה, אך קרדיטו נבחרה לבסוף כמי שהציעה את התנאים המיטיבים לקבוצה.

בתוך כך, אחד מתנאי ההלוואה הוא כי 95% מחבריה יצביעו וישתתפו בלקיחת הלוואת המימון לבנייה שעומדת על כ-600 מיליון מסכום ההלוואה, לצד השלמת מכירת מלאי הדירות כך שלפחות 92.5% מכלל הדירות בפרויקט יימכר. מדובר בשני תנאים שעלולים להקשות בצורה משמעותית על מימוש ההלוואה ולכן נדרשת הסכמה רחבה מצד חברי הקבוצה, במיוחד שמתוכם ישנו גרעין של כ-30 מפרים - ולכן נדמה שיהיה קשה להשיג תמיכה רחבה בהלוואה, מה שמסכן את מימושה. גם מכירת הדירות בפרויקט לא תהיה הליך קל בשל הדימוי הבעייתי שדבק בקבוצה.

בשבועות הקרובים צפויה הקבוצה, שמנוהלת על ידי קבוצת בסר שבבעלות נחשון קיויתי, לסיים את עבודות הדיפון והחפירה ולהתקדם לעבר קבלת היתר בנייה. זאת, לאחר שלפני יותר משנה וחצי הקבוצה היתה על סף פירוק תחת ניהולו הכושל של מוטי פלד, שאירגן את הקבוצה.

חברי הקבוצה צפויים לשלם על מ"ר כ-42 אלף שקל, בעוד שפלד יצר מצג שלפיו מ"ר בפרויקט יתומחר לפי 27 אלף שקל. עלות הדירות בפרויקט מוערכת כיום ב-46%-60% יותר מהמחיר הראשוני, אבל ההלוואה שניתנה מעניקה יותר ודאות באפשרות לממש את הפרויקט ולסיים אותו, דבר שהיה מוטל בספק זמן ארוך.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהיעדר מציאת מקור מימון, הקבוצה הסתכנה באובדן הפרויקט עד כדי אפשרות של הליכי כינוס, ולכן רוב מכריע של הנוכחים בישיבה שהתקיימה באוקטובר הצביעו כדי לאשר את ההלוואה הנוספת, בתקווה שזו תאפשר לממש את הפרויקט ולהביא לסיום תהליכי הבנייה, וכך הוחלט בהצבעה שהתקיימה בחודש שעבר. מי שהתנגדה ללקיחת ההלוואה היא קבוצת המפרים בפרויקט, שמרביתם אינם מביעים אמון ביכולת הקבוצה להשלים את הבנייה, וחלקם אינם יכולים לשאת בעליית המחירים עבור מימון הדירה.

נחשון קיויתי
נחשון קיויתיצילום: עופר וקנין

מכרז לקרקע בשרונה פורסם על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ב-2016. השטח, המתפרש על תשעה דונמים, כולל זכויות בנייה ל-324 דירות, 8,000 מ"ר שטחי משרדים ו-2,300 מ"ר מסחר. בתחילת דרכו הוערך הפרויקט לפי שווי של 1.65 מיליארד שקל, בעוד שההערכה העדכנית לאחר תשלום של מיליונים בודדים לפלד, בכדי שיסיים את תפקידו בקבוצה ולאחר הערכות מחודשות, היא 2.4 מיליארד שקל.

מעורכי הדין איתי לסקי ואלי פיטרו, המייצגים כ-30 מחברי קבוצת הרכישה המגדירים עצמם כנפגעי הקבוצה, ומסרבים לשאת בהוצאות הנוספות, נמסר כי: "אנחנו מצרים על כינוי נפגעי הקבוצה "מפרים" בייחוד כאשר מארגני הקבוצה משלשלים לכיסם סכומים של עשרות מיליונים. הניסיון להעביר במחטף קבלת מימון אסטרונומי נוסף, העולה על מיליארד שקל, לפרויקט שהוא בבחינת בור ללא תחתית, מהווה מבחינתנו הוכחה נוספת לכך שהטענות שטענו לאורך כל הדרך הן נכונות ומאמת את החששות שהיו לנו באשר לגירעון העמוק בקופת הפרויקט. מעל בימת האסיפה שהתקיימה נטען כי הבנקים סירבו להעמיד מימון נוסף לפרויקט". 

"עוד נדהמנו לראות, כי מהנתונים שהוצגו בפני המשתתפים מעל במת האסיפה הכללית, עולה כי רבע מחברי הקבוצה "התאדו" ואינם חברים בה עוד, וכיום נותרו בה 333 חברים חלף כ-500 חברים (מקוריים+דור ב'). מה שמחזק את החששות לפיהם בעלי עניין שביניהם גם בעלי השליטה בקבוצה הצליחו ככל הנראה לחלץ את עצמם ואולי אף הפיקו רווח נאה על חשבון האחרים, אשר נותרו בספינה הטובעת.

"לסיכום, הדרך השערורייתית שבה התקבלה באסיפה הכללית ההחלטה למימון נוסף, מהרגע להרגע, כאשר אנשים נדרשים לקבל החלטות על סכום כה עצום מבלי שיוסברו להם ההשלכות ומבלי שיוצגו בפניהם מסמכים רלוונטיים אינה מקובלת בלשון המעטה. אופן קבלת ההחלטות הרות הגורל במקרה זה, במחטף, ללא עובדות ונתונים, ותחת איום, אינו מכבד אפילו חנות מכולת, ולא כל שכן פרוייקט בשווי של מיליארדי שקלים".

תקוות רבות

קיויתי הוא המנהל ההנדסי שנבחר להחליף את פלד ולנהל את הפרויקט של קבוצת הרכישה, שלא רק חבריה אלא גם עיריית תל אביב ורמ"י תולים בו תקוות רבות. נגד רמ"י נטען לא אחת כי היא לא פעלה כנדרש בבחינת ההצעה וליווי קבוצת הרכישה, שמהרגע הראשון התקשתה לגייס כספים עבור השלמת רכישת הקרקע.

אמש (ד') העניק איגוד המהנדסים פרס מפעל חיים לקיוותי ולקלמן סופרין, בעלי קבוצת סופרין, על תרומתם לענף הנדל"ן בישראל. את הפרס הוחלט להעניק לשניים על היותם הוגי הרעיון והחלוצים בתחום ייזום והקמת פרויקטים למגורים ומשרדים בשיטת קבוצות רכישה, נושא שאותו החלו כבר ב-1985 כשותפים בחברת בסר הנדסה.

יו"ר איגוד המהנדסים ויו"ר ועדת הפרס, ישראל דוד, אמר בעת הענקת הפרס כי "ניהול קבוצת רכישה אינו רק עניין הנדסי גרידא הקשור לניהול איכות, לוחות הזמנים ועמידה ביעדי תקציב, אלא בראש ובראשונה דורש מהמנהל יושרה מקצועית. יכולותיהם יוצאות הדופן בנושא קבוצות רכישה נותר כמו שהוא והם אף הנחילו יכולות אלה לדור הזה".

בנוסף, קיבלה קבוצת בסר פרס נוסף מטעם האיגוד, עבור בנייה ותשתיות לפרויקט המצטיין בתחום המבנים - פרויקט מגדלי אלון BSR. אלה שני מגדלים בהיקף של 200 אלף מ"ר בנייה שנבנו במתכונת קבוצת רכישה, שבהם מתקנים כמו חדר כושר ותיאטרון כמבנה ציבור. בתוך קבוצת הרכישה לפרויקט היו שותפים גופים מוסדיים כמו מגדל והראל, לצד כ-160 שותפים פרטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ