18 שנה אחרי אסון ורסאי: פורסמו הפרקים הראשונים לקוד הבנייה החדש

משרד הבינוי והשיכון פירסם היום חלקים מקוד הבנייה, שיסדיר את נושא הבטיחות ואיכות הבנייה בישראל ■ תיקון הקוד הוא חלק מיישום מסקנות דו"ח זיילר, שנכתב לאחר האסון ב-2001

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלי בניין על פיגומים באתר בנייה ברמת גן, במאי. עד כה אף אדם בישראל לא ריצה מאסר בשל מות פועל
אתר בנייה ברמת גןצילום: מגד גוזני

18 שנה אחרי אסון ורסאי, משרד הבינוי והשיכון פירסם היום (ד') את ארבעת הפרקים הראשונים של קוד הבנייה, שיחול על כל המבנים החדשים בישראל ממארס 2020. הקוד יסדיר את נושא הבטיחות ואיכות הבנייה בישראל.

הפרקים הראשונים שפורסמו עוסקים באקוסטיקה, אצירת אשפה, בטיחות המשתמש ומתקני תברואה. יתר הפרקים יעסקו בשלד המבנה, הגנה מפני רטיבות, התקנת בריכות שחייה, אוורור ואלקום, אנרגיה לבישול ועוד, והם יפורסמו בהדרגה בתוך כחצי שנה.

תיקון קוד הבנייה הוא חלק מיישום מסקנות דו"ח זיילר שנכתב לאחר האסון באולמי ורסאי ב-2001, אז קרסה רצפת אולם האירועים, והביאה למותם של 23 אורחים, והן כחלק מהחלטת ממשלה מ-2006 בנושא יישום ד"וח ועדת החקירה הממלכתית לעניין בטיחות מבנים ומקומות המשמשים ציבור.

אולמי ורסאי לאחר קריסת התקרה ב–2001
קריסת הרצפה באולמי ורסאי ב–2001צילום: MICHAEL FREILICH / ASSOCIATED PR

מטרתו של הקוד היא לערוך אתחול למאות תקנות שהיו קיימות עד היום, חלקן סותרות זו את זו, ולשמש מערכת הוראות הכוללת את הסף המינימלי הנחוץ כדי להבטיח את האיכות והבטיחות הנדרשים לתכנון וביצוע של מבנים ומקומות ציבוריים בתחומים שונים. בחודשים הקרובים ייערכו השתלמויות למהנדסים, אדריכלים וקבלנים בנושא פרקי הקוד והתקנות החדשות.

הפרקים החדשים נוגעים למניעת סיכון חיי אדם המתגוררים במבנה, לצד שמירה על הרכוש והסביבה; הבטחת בטיחותם, ביטחונם ובריאותם של המשתמשים במתקני הציבור; הגנת מבני הציבור ותושביהם במצבי מלחמה וחירום; הבטחת נגישות ונוחות מקסימליים ואפשרת תחזוקה הולמת ופיתוח בר קיימא. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בפרק האקוסטיקה נקבעו הוראות חדשות להפחתת רעש במבני חינוך ובדירות מגורים; בפרק בטיחות המשתמש נקבעו הוראות לעבודה בטוחה על גגות המבנים, ולהתקנת תאורה חסכונית ויעילה בחללים ציבוריים; בפרק מתקני תברואה נוספו חלופות טכנולוגיות יעילות לחימום מים בדירות מגורים; בפרק אצירת אשפה נוסף תקן חדש להתקנת מצנחת אשפה בבניינים גבוהים, ונקבעו הוראות להפרדת הפסולת לשני זרמים לפחות.

שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון, מסרה: "קוד הבנייה החדש יחייב את היזמים, יחול על כל המבנים החדשים בישראל ויהיה אבן דרך נוספת לשיפור וייעול הבנייה תוך שמירה על בטיחות. הקוד נכתב בשיתוף פעולה עם גורמים מובילים, תוך מחשבה חדשנית, עדכנית ופרקטית בתחום הבנייה הישראלית הייחודית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker