מה באמת שיעור ההנחה בתוכנית מחיר למשתכן?

העלייה השנתית המצטברת במחירי הדירות מגיעה לשיעור של 1.9% ■ דירות מחיר למשתכן מהוות כמחצית מכלל הדירות החדשות שנמכרו - וההנחה הממוצעת היא של 5.6% בלבד

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט של מחיר למשתכן בגליל ים, הרצליה
פרויקט של מחיר למשתכן בגליל ים, הרצליהצילום: אייל טואג

רגע לפני שהשנה מסתיימת אפשר כבר לסכם: עליית מחירי הדירות לא נבלמה גם השנה. עם זאת, המחירים עברו מזינוקים לעלייה עקבית אך מתונה, לאחר ירידות מחירים קלות שנרשמו במחצית השניה של 2018.

2019 נפתחה בעליית מחירים חדה יחסית, שהיתה ככל הנראה תופעת לוואי של פעילות משקיעים בדירות לקראת סוף 2018. ואולם גם בהמשך עלו מחירי הדירות לכל אורך 2019, למעט ירידה קלה בשיעור 0.1% ביולי.

העלייה השנתית המצטברת מגיעה כבר לשיעור של 1.9%, ובהתחשב בסביבת האינפלציה היורדת בשיעור של 0.6%, אפשר לדבר על עליית מחירי דירות בשיעור של 2.5%. דירה ממוצעת במחיר 1.521 מיליון שקל התייקרה ריאלית בסכום לא מבוטל של 38 אלף שקל.

משרד האוצר הצליח להוזיל את מחירי הדירות לאוכלוסיה מצומצמת - הזכאים שזכו בהגרלותצילום: מוטי מילרוד

בלמ"ס מדגישים שעליית מחירי הדירות אינה ייחודית לאזורים מסויימים ובחישוב שנתי עלו המחירים בכל האזורים, גם במקומות שבהם השקיעה המדינה מאמץ בשיווק דירות מסובסדות במסגרת תכנית מחיר למשתכן.

בירושלים, שבה פעילות הבנייה החדשה אינטנסיבית יחסית, לא נרשמו במחצית השנה האחרונה ירידות מחירים, ובחודשים אוגוסט-ספטמבר היא מככבת בעליות מחירים בשיעור 1.2%, כמו באזור המרכז. ירידת המחירים החדה ביותר (של 8%) היתה דווקא באזור תל אביב - שבו השוק מתנהל באופן חופשי כמעט ללא השפעת תוכניות ממשלתיות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מחירי הדירות הממוצעים אינם כל הסיפור. במגזר הדירות החדשות, המהוות כ-10% מסך השוק, יש מהפך: קצב חתימת החוזים במיזמי מחיר למשתכן עלה וכמעט מחצית מרוכשי הדירות החדשות נהנים מהנחה שמגיעה במקרים מסוימים ל-40% ממחיר השוק. השפעת התוכנית היא משמעותית וגרמה לירידה של 2.5% במחירי הדירות החדשות - אבל ספק אם מדובר בהצלחה משמעותית: הנתונים מוכיחים שהמדיניות שהוביל משרד האוצר הצליחה להוריד את מחירי הדירות רק בשיעורים קלים, לאוכלוסיה מצומצמת של זכאים שזכו בהגרלות.

כיום מהווים רוכשי הדירות במסגרת תוכנית למשתכן 5% מסך קוני הדירות בשוק כולו. בין הנאלצים לרכוש דירות בשוק החופשי יש לא מעט צעירים ובעלי יכולת כספית מוגבלת, שנשארו מחוץ לתוכנית, אם מפני שלא זכו בהגרלות או מפני שהתוכנית אינה פותרת את בעיות הדיור של מי שאינם נמצאים בישובים בהם יכולה המדינה להציע קרקע מוזלת. אלה נדרשים לשלם מחירי שוק חופשי, בין אם הם קונים דירה מיד שנייה או חדשה.

משרד האוצר מפרסם נתונים על ההנחה שניתנת לדירות במסגרת מחיר למשתכן בהתאם לפערים בין מחירי השוק המשוערים של הדירות אותם מתכוון הקבלן להציע למחירים עליהם התחייב הקבלן להציע בפועל. אולם מה שיעור ההנחה הממוצע בפועל שהציעה התכנית?

מנתוני הלמ"ס עולה שמחירי הדירות החדשות ירדו ב-2.5%. מחירי הדירות בשוק החופשי עלו בשיעור של 0.3% (בניכוי השפעת מחיר למשתכן) ואפשר להניח שזה היה שיעור העלייה גם במחירי הדירות החדשות שנמכרו בשוק החופשי. כלומר, ההנחות במחיר למשתכן הורידו את ממוצע השוק ב-2.8%.

על פי הנתונים, היוו הדירות במסגרת מחיר למשתכן כמחצית (49%) מכלל הדירות החדשות שנמכרו, ולפיכך, ההנחה הממוצעת היא כ-5.6% בלבד. נתונים אלה נכונים לדירות שנמכרו בחודשים יוני עד ספטמבר בלבד ואינם משקפים בהכרח את המצב הכללי.

במקביל לכך שנבנו מאות דירות שלא נמצא להן קונה והן הוצעו במחירים גבוהים ממחירי השוק, חלק מהדירות נמכרו בהנחות של עשרות אחוזים מתחת למחירי השוק. היו אלה דירות מעטות יחסית, שהוצעו באזורי הביקוש, ומספר הזוכים בהן נמוך.         

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker