שר הכלכלה: "זוג צעיר לא צריך דירה של 6-5 חדרים, וגם לא פנטהאוז"

אלי כהן בכנס ארגון הקבלנים והבונים של מחוז תל אביב והמרכז: "על אף שאני חושב שנכון וראוי לעזור לזוגות הצעירים - תוכנית מחיר למשתכן במתכונתה הנוכחית באה על חשבון המדינה. צריך לעשות לה התאמות"

עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר אלי כהןצילום: מארק ישראל סלם
עדי כהן

"מחיר למשתכן היא תוכנית נדרשת - אבל צריך לעשות בה התאמות. אם קהל היעד של התוכנית הוא הזוגות הצעירים בישראל - אין שום סיבה שבפרויקטים של מחיר למשתכן נראה גם דירות גדולות של 5-6 חדרים, דירות גן ופנטאהוזים. זוג צעיר צריך דירה של 3-4 חדרים - וממנה יגדל״, כך אמר שר הכלכלה וחבר הקבינט הביטחוני המדיני, אלי כהן, הבוקר (ה׳) בכנס של ארגון הקבלנים והבונים של מחוז תל אביב והמרכז.

בדבריו התייחס כהן להחלטה שניתנה אתמול במעמד מועצת מקרקעי ישראל שבראשות שר האוצר משה כחלון - להאריך את תוקפה של תוכנית מחיר למשתכן עד 31 לדצמבר 2020. ״אין כל ספק שצריך להגדיל את ההיצע - כי הביקוש קבוע ולא ישתנה. אנחנו רואים אלפי עולים חדשים שמגיעים לישראל מידי שנה, האוכלוסייה הולכת ומתרבה, וצריך לספק פתרונות דיור. עם זאת, ועל אף שאני חושב שנכון וראוי לעזור לזוגות הצעירים - תוכנית מחיר למשתכן במתכונתה הנוכחית באה על חשבון המדינה״. 

עוד התייחס לשיטת התכנון והבנייה הקיימת - המביאה לסרבול והימשכות הליכים בהוצאתם לפועל של פרויקטי בניה בשוק. ״אם בעתיד אקבל את אחד התיקים של האוצר או הבינוי, אפעל לקדם שינוי בשיטת התכנון והבנייה ומעבר לבנייה ניפחית. אם נקח לדוגמא את מנהטן, שם ועדות התכנון המקומיות או המחוזיות מגדירות את גובה הבניינים וגבולות המתחמים - והאדריכל או המהנדס של הפרויקט הוא שחותם ומאשר את תכנית הבנייה.

"האחריות היא על אנשי המקצוע - מה שמשחרר את הפקק ומקצר משמעותית את לוחות הזמנים. בעיניי, מיותר לבוא ולאשר תכניות בוועדה המקומית או המחוזית, כפי שאנחנו עושים היום״, אמר כהן, והדגיש כי מבעד לתסכול שמביאים ההליכים המסורבלים על הפועלים בענף - "מי שמשלם היום על התארכות ההליכים הזו אלו הזוגות הצעירים בישראל״. 

אחד הניסיונות של הממשלה היוצאת לאפשר לזוגות הצעירים בישראל לרכוש דירה - התבטא ב׳הברחת׳ המשקיעים מהשוק. זאת באמצעות הכבדת מסים על רוכשי דירה שנייה ושלישית. אלא שעבור ערן יעקב, ראש רשות המסים, לא מדובר בכישלון - אלא דווקא במדיניות. ״ממצב בו 40% מהדירות בשוק הנדל״ן בישראל היו דירות להשקעה - ירדנו ל-14%; חלק מכך זו ההחלטה של הממשלה להטיל מס על רוכשי דירה שנייה.

"נכון שהמסים הרחיקו משקיעים מהשוק - אבל בסופו של דבר הם משקפים מדיניות שהממשלה הכתיבה, ושרשות המסים היא צינור למדיניות הזאת. מקבלי ההחלטות במדינה רצו לטפל בבעיה של היצע מול ביקוש, ודאגו לייצר יותר היצע למי שאין בידו דירה בכלל - ומעוניין לרכוש אחת. אגב,״ הוסיף יעקב, ״בואו לא נשכח שגם מי שהולך להשקיע בחו״ל - לא נעדר ממסים. גם שם יש מסים, ואם יש רווח - אותם משקיעים צריכים לשלם מס גם כאן״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker