"נכפתה עלינו תוכנית גרנדיוזית": נעצרה התוכנית להקמת "עיר ערבית חדשה"

אישור התוכנית לבניית רובע עירוני ענק ביישוב הערבי ג'דיידה מכר נעצר, לטובת תכנון מחדש בשיתוף המועצה, בהתאם להמלצת חוקרת ההתנגדויות ■ החוקרת קבעה כי יש להקטין את הבנייה מ-15 אלף דירות ל-8,000 בלבד, וליצור חיבורים לבינוי הקיים

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'דיידה-מכר בגליל המערביצילום: גיל אליהו
גילי מלניצקי

במהלך חריג נעצר אמש (ד') קידום התוכנית ל"הקמת עיר ערבית חדשה" - פיתוח היישוב הערבי ג'דיידה מכר, הכולל בנייה של 14.5 אלף דירות בשכונות חדשות. אישור התוכנית נדחה בישיבת הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל), והיא נשלחה לתכנון מחדש. זאת, בעקבות שורה של התנגדויות, בהן גם התנגדות מהותית של המועצה האזורית ג'דיידה מכר בעצמה.

"הוועדה מחליטה שלא לאשר את התוכנית ולהורות על עריכת תוכנית חדשה בהתאם להמלצת דו"ח ועדת החוקר", נכתב בהחלטת הוותמ"ל. חוקרת ההתנגדויות של התוכנית קבעה כי יש לצמצם את מספר יחידות הבנייה ל-8,000, לצמצם את שטחי התוכנית ולוותר על הפקעת חלק מהשטחים בבעלות פרטית. בנוסף, יש לייצר מענה טוב יותר בכל הנוגע לניקוז, ולייצר רצף בינוי בין זה הקיים לבין שטחי התוכנית - שכן, לפי החוקרת, בתוכנית הנוכחית המבנים נראים מנותקים או מחוברים באופן מאולץ.

התוכנית שהובאה לדיון בוותמ"ל הורכבה למעשה משתי תוכניות שונות – ממזרח וממערב ליישוב הקיים, שחולשות יחד על כ-8,800 דונם ונועדו להוסיף ליישוב כ-15 אלף יחידות דיור בצפיפות גבוהה ובבינוי עירוני. השכונות החדשות תוכננו באזור גבעות טנטור, מצפון לכביש 85, וקידמו שימושים מעורבים של תעסוקה ומסחר, לצד בינוי מסיבי. החוקרת המליצה לאחד את התוכניות ולהשקיע ביצירת מענה לתשתיות מקומיות ואזוריות, ולא בבינוי מנותק מהיישוב הקיים.

"רעיון התוכנית, הקמת עיר ערבית חדשה או הייצור התכנוני המכונה 'נדבך עירוני', קודם עוד בתוכנית מתאר ארצית 44 ונעצר לאחר שהוועדה המחוזית צפון דרשה שינויים מהותיים בתוכנית", נכתב בהתנגדות שהגישה המועצה המקומית ג'דיידה מכר על ידי עו"ד קייס נאסר. "ממשלת ישראל מציעה תוכנית גרנדיוזית, שהיא הלכה למעשה תוכנית להקמת יישוב חדש – בשטח שהוא המפלט האחרון להתפתחות היישוב שלנו".

לטענת המועצה, "התוכנית קודמה ללא שיתוף אמיתי למועצה ולתושבים ונכפתה עליהם כגזר דין תכנוני". להתנגדות צורפה חוות דעת מקצועית של פרופ' יוסף ג'בארין בשיתוף מהנדס המועצה ומתכנני ערים, ובה פורטו טענות תכנוניות, משפטיות ופרוצדורליות כנגד התוכנית. אלו מבקשות להראות כי התוכנית התגבשה מעל ראשי התושבים וגורמי התכנון המקומיים, וללא כל חיבור ליישוב הקיים.

בנוסף, נטען מצד גורמים שונים כי הוותמ"ל חטא בדבר הפקדת תוכנית בניגוד לייעודה המקורי - שכן לא ניתן להכריז עליה כמתחם מועדף לדיור, כאשר התכנון הוא להקים מתחם חדש לגמרי, עם תשתיות שייבנו מאפס ובלי קישוריות מספקת. עוד נטען כי נדרשים תהליכי תכנון מורכבים ומשתפים יותר מאלו שמאפשר ההליך המהיר של הוותמ"ל.

המועצה המקומית ג'דיידה לא היתה היחידה התנגדה. לתוכנית הוגשו גם התנגדויות מצד ועדה אזורית לתכנון ובנייה משגב, ועדת תכנון ובנייה גליל מרכזי, עשרות בעלי קרקעות פרטיים ועוד הערות תכנוניות נקודתיות מרשויות שונות כמו רשות המים ומקורות.

בדיון שהתקיים בוותמ"ל עלה כי כבר החלו מגעים בין יזמי התוכנית (משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל) לרשות המקומית, במסגרתם הוסכמו עקרונות תכנון נוספים כגון הפחתת כמות יחידות דיור בקרקעות פרטיות, חיזוק הקשר בין חלקי היישוב הקיים והמתוכנן ושילוב עסקים קיימים בתוכנית ועוד.

בפני הוועדה הוצגו נושאים בהם עדיין קיימות מחלוקות בין יזמי התוכניות לרשות המקומית בדגש על רצונה של הרשות בהפחתה נוספת של כמות יחידות הדיור.

סגן הממונה על התקציבים באוצר ויו"ר הוותמ"ל, אריאל יוצר, ציין כי "הוועדה דנה אתמול בקידום תוכנית בעלת חשיבות רבה לאוכלוסייה הערבית בצפון. אני מברך על ההסכמות אליהן הגיעו נציגי משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל עם נציגי היישוב וכל זאת, בכדי להביא לתוכנית בעלת מכנה משותף רחב שיאפשר את מימושה. התוכנית צפויה להגדיל את היקף יחידות הדיור ביישוב וזאת בניסיון לפתור את מצוקת הדיור לאוכלוסייה הערבית בצפון בכלל ולתושבי היישוב בפרט".

מנהל אגף בכיר לתכנון פרויקטים ברשות מקרקעי ישראל, רפי אלמליח, ציין כי "מדובר בתוכנית שהוחלט לקדם לאחר תיאומים עם רשויות השלטון - מועצה מקומית ג'דיידה מכר, מועצה איזורית מאה אשר ומועצה אזורית משגב. מימוש התוכנית ושיווקה יממשו את כמות יחידות הדיור הזמינות, היקפי התעסוקה והמסחר, שיפור הנגישות התנועתית, תוך ניצול המבנה הטופוגרפי של השטח עבור השהייה והחלחול של הנגר מהשטחים הפנויים".

שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא ביטון אמרה: "ההסכמות אליהן הגענו הן בשורה אמיתית שמספקת מענה לצורכי דיור וצורכי ציבור בישוב ג'דיידה מכר. תקציבי הפיתוח ישנו את פני היישוב, ומהווים פריצת דרך במענים שניתנים במגזר הערבי".

מנכל משרד הבינוי והשיכון, בנימין דרייפוס מסר כי "דו שיח והקשבה בין המשרד והרשות המקומית הביאו לפריצת דרך מבורכת. זו תכנית חשובה מאין כמוהה, שתוכל לענות על צרכים רבים במגזר הערבי, ואף לסייע בדרך לחתימה על הסכם גג ראשון במגזר שבעזרתו נוכל לשקם את היישוב הוותיק בג'דיידה מכר". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker