ראש עיריית אילת: "יש לצמצם את כוחן הפוליטי של ועדות התכנון המקומיות"

מאיר יצחק הלוי בכנס ארגון הקבלנים והבונים: "אף אחד לא בוחן את הקוד האתי ואמות המוסר של מי שנכנס לוועדה המקומית כחבר" ■ "בהרבה מקרים אני מעדיף שדיונים יתנהלו בוועדה המחוזית - שם אני יודע שהדיון יהיה נקי מכל התחשבנות ופוליטיקה"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר יצחק הלוי, אילת
ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלויצילום: פוטו מרסלו אילת

"ישראל סובלת כיום מחוסר תכנון ארצי, ארוך טווח. במקום לתכנן קדימה, להיערך - פועלים פה טלאים טלאים - ומצפים שנרוץ לבנות", כך אמרה יעלה מקליס, ראשת עיריית יהוד-מונסון, בפתח דברים שנשאה בפאנל ראשי הערים שהתקיים היום (ד׳) באילת, במסגרת כנס ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז.

"מדברים על הכפלת אוכלוסיית ישראל עד 2048 - ואפילו תוכנית מתאר ארצית אין לנו", הוסיפה מקליס. "כל שיודעים היום זה לדבר על כמות יחידות הדיור שצריך לבנות - אבל אף אחד לא נותן פתרונות לתשתיות, לניקוז, תחבורה, חשמל וכדומה. התוצאה היא, כפי שרואים אותה בערים שנענו לדרישה לבנות עוד ועוד יחידות דיור - היא שאנשים עומדים כל בוקר בפקק של שעתיים - רק כדי לצאת מעיר המגורים שלהם. כשאני מסרבת לתוכנית בנייה בעיר שלי, אני לא ראש עיר שמעכבת בנייה, אלא דואגת מה יהיה פה לא רק עוד שנה ושנתיים - אלא גם עוד עשר שנים מהיום". 

משפטיזציה, רגולציה ובירוקרטיזציה

לצדה של מקליס, השתתפו בפאנל: מאיר יצחק הלוי - ראש עיריית אילת, עדית גבע - מנכ"לית משותפת שלום את נתן, ויהודה כתב - יו״ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז. את הפאנל הנחה עו״ד אלדר אדטו, שותף במשרד עו״ד ברנע.

יהודה כתב, מאיר יצחק הלוי, יעלה מקליס, פאנל אילת
פאנל ראשי הערים, במסגרת כנס ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכזצילום: פוטו מרסלו אילת

בדבריה, מקליס הצטרפה לביקורת חריפה שמתח בראשית הפאנל, ראש עיריית אילת - מאיר יצחק הלוי: "יש משפט שמלווה אותי עוד מכניסתי לתפקיד לפני 16 שנים, שאומר 'מאין חזון - ייפרע עם'. משום מה, נראה כי לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות בישראל לא נמצא תכנון ארוך טווח - אלא לכל היותר חשיבה על מה יהיה שנה שנתיים קדימה, אולי עד הבחירות הבאות. בתוך כל זה, המשילות בישראל סובלת משילוב של משפטיזציה, רגולציה וביורוקרטיזציה - וזה דבר שאנחנו, ראשי הערים, חשים בו ביום יום". 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

״שינוי צריך להגיע מלמעלה. אם המדינה רוצה שהשוק יידע לעמוד ביעדים שהגדירה - הגיע הזמן שתתגייס לכך - ותכניס גם יד לכיס. זו לא מילה גסה", הצטרפה לביקורת גבע. "בדיוק כמו שב-91 הממשלה בהובלתו של אריאל שרון השכילה לראות בעלייה הרוסית והצורך שיצרה בדיור משימה לאומית - גם עכשיו המדינה צריכה לבוא ולקדם תכניות, לתת תקציבים, לתמרץ יזמים. הממשלה שלנו - זו שכבר כמעט שנה לא קיימת - תהיה מוכרחה להרים את הכפפה ולעשות משהו".  

"יש בפעילות הוותמ"ל גם הרבה דברים טובים"

יעלה מקליס, עיריית יהוד מונוסון
יעלה מקליס, ראשת עיריית יהוד-מונסוןצילום: פוטו מרסלו אילת

במסגרת הפאנל דנו המשתתפים בשורת כלים באמצעותם ניסתה הממשלה היוצאת להגדיל את היצע הדיור, ולהביא להורדת המחירים בשוק - בהם תוכנית מחיר למשתכן של שר האוצר משה כחלון, והמסלול התכנוני המואץ של הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ״ל).

"מבלי להיכנס לרגישויות של ראשי הערים בנושא ולעובדה שפעמים רבות פעילות הוותמ״ל מדלגת מעל ראשינו וסמכויותינו - הוותמ״ל בסופו של דבר היא פעולה שהיא ברוכה וטובה בעיניי", אמר יצחק הלוי. "אבן הנגף של הרשויות המקומיות, בכל הנוגע להתנהלותן היום יומית - הן ועדות התכנון שיושבות בהן. הבטן הרכה בכל הקשור לטוהר המידות וליושר - נמצא בוועדות המקומיות, נקודה. עובדה היא שאף אחד שנכנס לוועדה המקומית כחבר לא נבחן הקוד האתי שלו, אמות המוסר שלו. לתפישתי, נכון יהיה לצמצם את הכוח הפוליטי של ועדות התכנון המקומיות - ולפנות אותו לטובת הגורמים המקצועיים. בהרבה מאוד מקרים אני אפילו מעדיף שדיונים תכנוניים ופרויקטי בנייה באילת ידונו בוועדה המחוזית - שם אני יודע הדיון יהיה נקי מכל התחשבנות, משחק כזה או אחר ופוליטיקה״.

יעלה מקליס אמרה בפאנל: "יש הרבה מאוד מורכבויות עבורנו כראשי רשויות מול הוותמ"ל - שם התכניות שמקודמות לא לחלוטין בשליטתנו. עם זאת, יש בפעילות הוותמ"ל גם הרבה דברים טובים - שבאים לידי ביטוי בעיקר בפרויקטי התחדשות עירונית - הליך שהוא מורכב יותר ליישום - בעוד שם לכל דייר ותושב יש מה להגיד״.

יהודה כתב, קבלנים
יהודה כתב, יו"ר התאחדות הקבלנים והבונים תל אביבצילום: פוטו מרסלו אילת

"תוכנית למסתכן ולא למשתכן"

מקליס קראה להמשיך בתוכנית מחיר למשתכן, אך במתכונת מעט אחרת. "צריך לצמצם את היקפיה. להמשיך וליצור בניינים שלמים של מחיר למשתכן - זו טעות. נכון יהיה לייצר יותר תמהילים - ולשלב דירות של מחיר למשתכן בבניינים חדשים שנבנים בעיר״.

יהודה כתב טען אחרת: "תוכנית מחיר למשתכן מנציחה את הפריפריה. ויוצרת פערים סוציאליים ודמוגרפיים. אין כל הגיון שאחד יקבל הנחה של מליון שקל ויותר במרכז, למשל בראשון לציון, ואחר יקבל הנחה של מאה אלף שקלים בלבד בפריפריה, בדימונה למשל. מדובר בתוכנית שעלותה למדינה כ 10 מיליארד שקלים אותם המדינה יכלה לקחת לטובת תוכניות יותר רלוונטיות.  מבחינתי מדובר בתוכנית למסתכן ולא למשתכן. קבלנים אמנם מצטרפים ומתחרים על קרקעות במכרזי התוכנית אולם בעיקר משום שעליהם להביא עבודה לחברה שבבעלותם ומכיוון שאין קרקעות זמינות אחרות בשוק. אולם, הם נכנסים לתוכנית לא בשמחה אלא מכורח המציאות". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker