אאורה תפצה את מליבו ב-5 מיליון שקל: "קרסו מרפסות - לא נסכן דיירים"

מליבו חתמה ב-2013 על הסכם שיתוף פעולה עם אאורה בפרויקט ברמת השרון ■ ב-2017 גילתה שאאורה מקדמת את הפרויקט בלעדיה, לאחר שמליבו נמכרה לבעלים חדשים והיתה מעורבת בפרשת המרפסות הקורסות בחדרה ■ כעת היא תפוצה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית פרויקט של אאורה ברמת השרון
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

אאורה תפצה את מליבו ב-5.2 מיליון שקל - לאחר שהפרה הסכם שחתמה מולה. בינואר 2013 פירסמה עיריית רמת השרון מכרז לפרויקט פינוי-בינוי בשכונת מורשה לבניית 630 דירות. באותו החודש פנה סמנכ"ל ההנדסה באאורה למנכ"ל החברה הקבלנית מליבו, אז אביעד רוזנצוויג, והציע לו להגיש הצעה משותפת למכרז. לאחר שחתמו על הסכם שיתוף פעולה הגישו את ההצעה. כעבור חודשיים הם קיבלו הודעה על זכייתם במכרז.

בסוף אותה שנה קרסו מרפסות בפרויקט של גינדי השקעות בחדרה, שבו הקבלן המבצע היה מליבו - אבל ההתקשרות בין אאורה למליבו לא השתנתה. כשלוש שנים מאוחר יותר נקלעה אורתם סהר, המאגדת קבוצת חברות, ובהן מליבו, להליך חדלות פירעון והגישה בקשה לפירוק.

לאחר הבקשה נרכשה הקבוצה, לרבות מליבו, על ידי קבוצת YSB (האחים יעקבי-אסיאג). מליבו ניסתה לקיים את התחייבויותיה ולהמשיך לפעול כרגיל. על כן, ב-2017 שלח מנכ"ל מליבו הודעה לאאורה, לאחר שנודע לו שזו קיבלה את אישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב להפקיד את התוכנית, וניתן להתחיל להיערך להליכי הבנייה. משלא התקבלה תגובה, שלחה מליבו הודעה נוספת שבה הזכירה את ההסכם המחייב ביניהן. גם הודעה זאת לא נענתה ומליבו ביצעה פנייה נוספת לחברה.

בדצמבר 2017 השיבה אאורה למליבו כי אינה מכירה במחויבויות ביניהן, מאחר שההסכם המדובר הוא הסכם עקרונות, שמהווה בסיס להתקשרות עתידית. עוד טענה אוארה כי בעלי השליטה הקודמים של מליבו נהגו במרמה ולא חשפו את מצבה של החברה. ההחלטה של אאורה הסבה למליבו הפסד של 57 מיליון שקל - סכום שאותו דרשה בתביעה שהגישה לבית המשפט.

"התוצאה משקפת את המצב הנוכחי"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
יעקב אטרקצ'י, המנכ"ל והבעלים של אאורהצילום: אייל טואג

מליבו טענה שאאורה הפרה את ההסכם בלי התראה מראש. מנגד, אאורה טענה שמליבו לא היתה שקופה בנוגע למצבה, לא פנתה לדיירים בנוגע לפרויקט ולמעשה זנחה את הפרויקט. 

במהלך הבוררות, שלל שחר בן עמי את הטענות של חברת אאורה כי בעלי השליטה הקודמים במליבו נהגו במרמה, ושהסכם בין החברות לא נחתם באופן רשמי והוא מהווה טיוטה. עוד קבע הברור כי מדובר בהסכם מחייב, אף על פי שהוא לא חתום על ידי בעלי החברה, יעקב אטרקצ’י. בן עמי פסק כי על אאורה לשלם כ-10% מגובה התביעה, כלומר 5.2 מיליון שקל. בנוסף, היא תישא בהוצאות הבוררות בסך 100 אלף שקל.

עו"ד שי דנן, שייצג את מליבו בבוררות, אמר: "אנחנו שמחים על התוצאה. פסק הדין מנומק היטב, ואין ספק שהבורר הנכבד הגיע לתוצאה ראויה, שמשקפת כראוי את המצב הנוכחי, וכל זאת בזמן בהחלט סביר של כחצי שנה".

מאאורה, שמשווקת בימים אלה את הפרויקט במורשה, נמסר בתגובה כי "החברה לא תתפשר לעולם על ביטחון הדיירים, איכות הדיור ואיתנות החברות הקבלניות שאותן היא מגייסת. גם במקרה זה, לאחר שלחברת מליבו קרסו מרפסות בפרויקט של גינדי בחדרה והיא הגיע לפשיטת רגל, סירבה החברה לסכן את דייריה ולאפשר למליבו להקים את הפרויקט ברמת שרון. כעת תקים את הפרויקט חברה קבלנית אחרת, יציבה ואיכותית שתשמור על הסטנדרטים הגבוהים שאותם מציבה חברת אאורה.

"יש לציין כי מדובר בסכום קטן מהחוב שאותו דרשה מליבו, פחות מ-10% מהדרישה המקורית, שאינו משפיע כלכלית על אאורה. בכל מקרה החברה מתכוונת לערער על ההחלטה כי היא סבורה שלחברת מליבו לא מגיע כל פיצוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker