חיפה מתחדשת: שכונת קרית אליעזר תעלה לגובה של 22 קומות

עיריית חיפה מקדמת בימים אלה תוכנית אב להתחדשות עירונית בשכונות הוותיקות של העיר ■ התוכנית מתרכזת בחידוש יחידות המגורים במסלולי פינוי בינוי, לצד עיבוי וחיזוק המבנים ■ ראשת העיר, עינת קליש רותם: "שכונות החוף יהפו לשכונות ריביירה"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיפה
חיפהצילום: רמי שלוש

עיריית חיפה מקדמת בימים אלה תוכנית אב חדשה להתחדשות עירונית בשכונות הוותיקות קרית אליעזר, קרית אליהו וקרית חיים מערבית. התוכניות טרם הוצגו למליאת הוועדה המקומית, אך עיקרן הוצג כבר במסגרת מפגשי ציבור שמקדמת העירייה בימים אלה עם התושבים, שבהם היא מעודדת את התושבים להעלות הערות ציבור בטרם תקודם התוכנית לאישור מול גופי התכנון.

התוכנית המוצגת היא תוצר של עבודה משותפת של עיריית חיפה והרשות להתחדשות עירונית. העירייה מקדמת גם תשעה מתחמי התחדשות עירונית קטנים יותר.

התוכנית, שנמצאת בשלבי תכנון מתקדמים על ידי צוות רב-תחומי בהובלת משרד האדריכלים ברעלי-לויצקי-כסיף, מתרכזת בחידוש יחידות המגורים במסלולי פינוי בינוי לצד עיבוי וחיזוק המבנים, ויצירת עירוניות חדשה בשכונה. השכונות המתחדשות, שהוקמו בשנות ה-50 של המאה הקודמת, יעלו עד לגובה של 22 קומות ובצפיפות של 60 דירות לדונם. התוכניות יבקשו לשמר מבנים ייחודיים הקיימים בשכונות.

התכנון המוצע כולל חלוקה של כל שכונה לתתי-מתחמים, שכל אחד מהם יפותח כ"בלוק עירוני" נפרד שיבוסס על עירוב שימושים - לצד המגורים יתקיימו פעילויות מסחר, תעסוקה, חינוך, בריאות ועוד. התוכנית מבקשת לפתח את שבילי הגישה לים תוך הקמת צירי הליכה, שבילי אופניים ועורקי תנועה ותחבורה ציבורית. הטיילת המרכזית צפויה להתחדש כציר מרכזי בשכונה, שיחבר בין מבני הציבור - בהם בית הספר רעות והמוזיאון הימי הלאומי - למוקדי המסחר.

אריאל וטרמןצילום: רמי שלוש

לפי מצגת שהציג אדריכל העיר, אריאל וטרמן, הבמסגרת התוכנית יקודמו תב"עות, בטווח של שנתיים-שלוש שנים, והליכי הבנייה היזמית לאחר הוצאת ההיתר יחלו תוך כארבע שנים. "היינו עדים למהלכים נקודתיים ויזמיים שלא קרו הרבה זמן, ולכן אנחנו מקדמים תכנית אב כוללת – שממנה יגזרו התוכניות הקטנות", אמר אדריכל וטרמן לתושבי קרית אליעזר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ראשת העיר, ד"ר עינת קליש רותם, אמרה כי "התוכניות שלהן ציפינו זמן רב יהפכו את שכונות החוף לשכונות ריביירה מהיפות בארץ, שיבטיחו איכות חיים גבוהה לתושביהן וייהנו ממגוון שירותים ופעילויות עירוניות פנים שכונתיים לצד נגישות נוחה לחופי הים. העתיד והגאווה של העיר חיפה טמונים במרכזה העירוני, בשכונותיה הוותיקות ובשכונות החוף בפרט".

742 יחידות דיור בלוד

בנוסף, הבוקר אישרה הוועדה המחוזית מרכז תוקף לתוכנית "מתחם הציונות" להתחדשות עירונית בלוד. התוכנית כוללת 742 יחידות דיור בשישה מגדלים של 23 קומות ומגדל נוסף של 30 קומות, שחלקם משולבים במסחר ותעסוקה וחלקם במבני ציבור; במסגרת התכנית, יוקם פארק שיתפרש על שטח של כ-14 דונם, בקרבת הכניסה הראשית לעיר מכביש 40.

מתוך כלל יחידות הדיור, 145 יוקצו עבור דירות קטנות. כיום מצויים במתחם 124 יחידות קטנות בשמונה בניינים של 6-5 קומות, במצב תחזוקתי ירוד, שיפונו לטובת הפרוייקט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker