צרות בצרורות: קבוצת הרכישה נאות חריש נאבקת שוב - הפעם מול העירייה

חברי הקבוצה הגישו התנגדות לתוכנית המכפילה פי 12 את זכויות הבנייה במרכז המסחרי בשכונת מגוריהם ■ "התוכנית מבקשת להפוך מגרש שבו אושרה הקמת מרכזון שכונתי קטן וצנוע, למגרש שעליו ייבנה מבנה אדיר ממדים החונק את בתי המגורים המקיפים אותו"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת נאות חריש. שכונות בלון מבודדות ומנותקות, שמנציחות את הפקקים
שכונת נאות חריש

705 חברי עמותת נאות חריש, מקבוצות הרכישה הראשונות ביישוב, הגישו השבוע התנגדות לתוכנית המכפילה פי 12 את זכויות הבנייה במרכז המסחרי בשכונת מגוריהם. הם טוענים כי התוכנית תפגע באיכות חייהם וכי זו התקבלה בצורה לא שקופה, באופן שאינו הולם את עקרונות התכנון וצורכי התושבים.

זו אינה החזית הראשונה שפותחת הקבוצה. הפרויקט שלה נגרר במשך שנים בגין מחלוקות עם מארגן הקבוצה, חברת מינהל מגורים של מוטי פלד; ועזיבת קבלן הפרויקט אורתם מליבו, שהוחלף באורתם סהר – מה שגרם להתייקרות הפרויקט.

ההתנגדות הנוכחית הוגשה לוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה בחריש על ידי עו"ד ענת בירן ועו"ד דפנה תמיר, ממשרד ענת בירן. חברי הקבוצה טוענים כי התוכנית המקודמת מאשרת בינוי דורסני שייצור פיל לבן בלב השכונה, ללא חנויות ומשרדים מאוישים. לדבריהם, במקום מרכז מסחרי שכונתי קטן, שמותר לבנות במקום מכוח תוכנית המתאר המפורטת של השכונה - אושרה ליזם בנייה של מבנה עצום למסחר ותעסוקה, הכולל שימושים רבים שאינם מקובלים בשכונת מגורים.

עו"ד ענת בירן
עו"ד ענת בירןצילום: אייל טואג

התוכנית שאושרה מתייחסת ל-8,200 מ"ר במקום ל-700 מ"ר על פי התוכנית התקפה כיום. היא מצמצמת את שווי הבניין ומכפילה את גובהו פי 2.5. "מה שמבקשת התוכנית לעשות הוא להפוך מגרש שבו אושרה הקמת מרכזון שכונתי קטן וצנוע, למגרש שעליו ייבנה מבנה אדיר ממדים החונק את בתי המגורים המקיפים אותו, מאפיל על סביבותיו, משתלט על המרחב הציבורי, יוצר בעיות תנועה, חנייה וזיהום, מכניס לתוך השכונה שימושים בעלי אופי עירוני ומטריד שאינם מתאימים כלל למיקום ולהקשר", נכתב בכתב ההתנגדות.

עוד נטען כי "אין כל הגיון וצורך להכניס שימושים בעלי אופי עירוני ואזורי לתוך השכונות, במיוחד בעת שבימים אלה מקודמת בחריש תוכנית ענק לאזור תעסוקה הכולל למעלה מ-300 אלף מ"ר לתעסוקה, כך שגם מבחינה פרוגרמטית אין בתוכנית זו כל צורך עירוני, והיא גורמת רק נזק ואינה מביאה תועלת". בנוסף, מההתנגדות עולה כי הדיירים חוששים לפגיעה בשווי הנכסים שלהם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפי חברי הקבוצה, הדיון בוועדה המקומית נערך בקצרה, ולא הוצגו בו הנתונים האמיתיים לגבי התכנון המבוקש. בנוסף, הם טוענים כי נעשתה הטעייה באופן פרסום התוכנית - כאילו מדובר ב"תוכנית בסמכות מקומית", שעה שמדובר בתוכנית הכוללת שינויים תכנוניים אדירים שאינם בסמכותה של ועדה מקומית. לדבריהם, הדבר פוגע גם בזכות ההתנגדות, שכן נוצר הרושם שמדובר בשינויים מינוריים בלבד. חברי הקבוצה טוענים עוד כי טרם הפקדת התוכנית לא התקבלה חוות דעת של הרשות המקומית, ולא נבחנו השלכותיה על תחבורה, חנייה, איכות הסביבה ומטרדים שונים.

עו"ד ענת בירן: "מדובר בתוכנית שלא היה ראוי לאשרה מלכתחילה. אילו היתה מוצגת לחברי הוועדה התמונה המלאה והמדויקת של התוכנית המוצעת על כלל השלכותיה, לא ייתכן שהיו מאשרים את הפקדתה. מדובר בתוכנית המבטלת במחי יד את כל עקרונות התכנון שזה עתה אושרו כעיר חדשה ומתוכננת כל כך.

"המתנגדים הסתמכו על אותו תכנון מופקד ואיכותי, ועל בסיסו העבירו לחריש את מרכז חייהם. כעת הם מוצאים עצמם נאלצים להיאבק בתוכניות בלתי הגיוניות שהיו צריכות להיחסם על הסף על ידי מוסדות התכנון. הנהנה היחיד מהתוכנית המופקדת הוא היזם, ואין על הוועדה המקומית לקחת במסגרת שיקוליה את היטלי ההשבחה והארנונה העשויים להתקבל מהפרויקט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker