המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה: תמ"א 38 תסתיים ב-2022

המועצה החליטה שהתוכנית שהיתה אמורה לשמש לחיזוק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה תגיע לסיומה באוקטובר 2022 ■ במועצה קבעו שהמטרה המרכזית של התוכנית לא הושגה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
פרויקט תמ"א 38 באשדוד
פרויקט תמ"א 38 באשדודצילום: פבל טולצ'ינסקי

המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בראשות זאב בילסקי, החליטה היום (ג') לסיים באופן רשמי את תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38), ב-1 באוקטובר 2022. זאת לאחר שורה של דיונים ומהלכים שנחשפו ב-TheMarker בהם הוחלט על סיומה של התוכנית, אולם התגלעו מחלוקות שונות על מועד הסיום ועל תקופת המעבר הנדרשת: בין שנה לחמש שנים.

המועצה השתכנעה כי תמ"א 38 במתכונתה הנוכחית לא השיגה את המטרה המרכזית שלשמה הוקמה - חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה - ולכן החליטה על סיומה. מהנתונים שהוצגו בפני הוועדה, עולה, כי התמ"א כמעט ולא מיושמת באזורי הסיכון סביב השבר סורי-אפריקאי, שם נדרשים חיזוקים מיידים.

התמ"א קיבלה ביקורות גם מבחינה תכנונית על כך שיצרה קשיים ועומסים רבים על תשתיות ערים שאישרו פרויקטי תמ"א בהיקפים משמעותיים ועוררו את מחאתם של ראשי ערים בהם ראש עיריית רמת גן, שטעןן כי אופן הבינוי בתמ"א 38 לא נותן מענה לתשתיות ולצורכי הציבור הדרושות לתושב. בנוסף, מתן היתר נקודתי לבניין הבודד, ללא ראייה תכנונית ברמת המתחם, יכול לסכל התחדשות עירונית במתחם כולו וזאת בראיה אסטרטגית לעודד תהליכי התחדשות עירונית.

הוועדה קבעה כי המתווה החדש לעידוד התחדשות עירונית ייעשה באמצעות תוכניות מפורטות כפי שפורסם ב-TheMarker, שיכללו במידת האפשר מתחמים שלמים שיחודשו כחלק מתוכנית מתאר כוללת למרחב מסוים. במסגרת המתווה החדש יינתנו זכויות רבות לרשויות המקומיות. ועדה מקומית תוכל לאשר בתוכניות התחדשות עירונית עירוב שימושים מסחריים וציבוריים, בהיקף שיקבע חוק שיקודם לשם כך. כמו כן ניתן יהיה לאחד מגרשים, להרחיב דרכים  ושטחי ציבור, דבר שלא ניתן לעשותו היום.

עוד השתכנעה הוועדה כי יש לבחון את הטלת היטלי השבחה בפרויקטים  מסוג זה, אך לא יצאה אמירה גורפת בנושא וימשכו הדיונים בנושא.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עם זאת, ולאור פרק הזמן הנדרש להגשת תוכנית כללית להתחדשות עירונית ואישורה, ממליצה הוועדה על מתווה מדורג. מכאן שהוועדה הארצית תקדם חקיקת הוראת מעבר לפיה בקשת להיתר שהוגשה לוועדה המקומית עד לתאריך1 לאוקטובר 2022, ימשיכו לחול עליה הוראות התמ"א.

במקביל, יקודם תיקון חקיקה, לפיו תינתן סמכות לוועדה מקומית, לאשר תוכנית מפורטת, במגרשים שבהם קיימים מבנים הטעונים חיזוק (שניתן היתר לבנייתם לפני 1.1.80), להריסה ובניה מחדש. כמו כן, יקודם מנגנון חדש שיקצר את לוחות הזמנים, לפיו ניתן יהיה לראות בהחלטה לאישור תוכנית גם כהחלטה למתן היתר מכוח התוכנית, כך שלא יהיה צורך להגיש בקשה להיתר בנפרד.

ראש מטה הדיור הלאומי ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה זאב בילסקי, שפעל לשמר את האפשרות להוביל פרויקטים בשנים הבאות ולא לסיים את התוכנית באופן מיידי, אמר בישיבה: "אני מברך על הארכת תמ"א 38 לתקופת מעבר של שלוש שנים היום במועצה הארצית. זוהי תוכנית מצילת חיים שמביאה לחיזוק מבנים והוספת ממ"דים שימנעו אסונות במקרי חירום. עם זאת, מוטלת עלינו האחריות לייצר ודאות בשוק הדיור ולהכניס שינויים באופן שהשוק יוכל לעמוד בהם. תקופת המעבר תאפשר חקיקה ושינויים נדרשים על מנת לייצר תשתית לפרויקטים של התחדשות עירונית באופן רחב בכלל הארץ ובדגש על הפריפריה".

מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר, שהובילה את המהלך לסיום תמ"א 38 אמרה: "תמ"א 38 היא תוכנית שאיבדה את הכיוון ולכן היא מסתיימת. אנחנו שמחים ששינינו את השיח הציבורי, לכיוון של תכנון ראוי ואיכותי שמסתכל בצורה כוללת על המרחב מחד ושמירת חיי האדם בפריפריה מאידך. התמ"א הסתיימה, אך העבודה של מינהל התכנון כעת לקדם שינויי חקיקה המתבקשים בהתאם למתווה שהוצג".

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז וסגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, אמר: "שלוש שנים זו תקופה לא ריאלית, שכן רק כדי להוציא היתר בנייה נדרשות שלוש שנים. המדיניות החדשה תשיב את סמכויות התכנון לרשויות המקומיות וזו טעות גדולה. הסמכויות צריכות להיות בידי הממשלה, שכן אנחנו רואים כיצד ראשי ערים משנים את המדיניות העירונית חדשות לבקרים. חשוב לא פחות לבצע התחדשות עירונית בפריפריה, שם עדיין לא החלו הליכים של תמ"א, אך באזורים אלו יש בעיות של ערכי קרקע נמוכים. ועל כן המדינה צריכה ליצור היתכנות כלכלית בין השאר באמצעות פיצוי, הורדת מיסוי, מתן שטחי השלמה ליזמים במרכז הארץ ועוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker