קבינט הדיור אישר: 18 אלף דירות חדשות בפרויקטים לפינוי בינוי

פרויקטים יקודמו במסלול מואץ באור יהודה, קרית גת, נתיבות, רמלה ונשר ■ אושר מסלול ירוק לבניית ממ"דים בטווח של עד 9 ק"מ מגבולה הצפוני של ישראל

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינוי בינוי בעיר רמלה
מתחם מיועד לפינוי-בינוי בעיר רמלהצילום: אייל טואג

קבינט הדיור הכריז היום (שני) על שבעה מתחמי התחדשות עירונית חדשים, שיקודמו במסלול המואץ של הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל) - בהיקף כולל של כ-18 אלף יחידות דיור. מדובר במתחמי ענק לפינוי ובינוי, שנבחרו בהמלצת מינהל התכנון – בערים אור יהודה, קרית גת, נתיבות, רמלה ונשר.  

מתחמים באור יהודה ונתיבות

תוספת יחידות הדיור הגדולה ביותר מתוכננת באור יהודה ובנתיבות. בראשונה ייבנו כ-4,450 יחידות דיור בשני מתחמי פינוי ובינוי בעיר, ובשניה כ-4350 יחידות דיור חדשות במתחם הממוקם בחלקה המזרחי של העיר.

באור יהודה ייהרסו לטובת הפרויקטים החדשים כ-2,400 יחידות דיור בחלקה הדרום מזרחי של העיר, וכ-2,150 בחלקה הדרום מערבי. בשני המתחמים באור יהודה הבינוי המוצע כולל בנייה מרקמית ומגדלית בעירוב שימושים, לצד שימושי תעסוקה, מסחר ושטחים פתוחים.

בנתיבות, ממוקם המתחם במזרח העיר - על שטח של כ-340 דונם. המתחם מורכב משני חלקים: אלפסי, שגודלו כ-45 דונם, ובעלי מלאכה - שגודלו כ-295 דונם.  

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

2 מתחמים ברמלה

שניים מבין המתחמים הנוספים ממוקמים בעיר רמלה - ייבנו בהם כ-3,800 יחידות דיור חדשות - במקומן של כ-400 הדירות הישנות במקום. מדובר בשני מתחמי פינוי ובינוי, האחד במתחם הרחובות מבצע יונתן במזרח ורחוב יהודה שטיין מצפון - המתפרש על שטח של 27 דונם. במתחם זה ניתן לתכנן כ-800 יחידות דיור. השני, בשכונת בן גוריון- בתחום הרחובות יהודה שטיין מצפון ושדרות חיים ויצמן ממזרח. גודלו של המתחם הינו כ-150 דונם וניתן לתכנן בתחומו כ-3,000 יחידות דיור. כמו כן, כדי לאפשר את יישומו של הפרויקט במתחם רחוב מבצע יונתן, ולייצר כדאיות כלכלית בעבורו – יידרשו לטובת המהלך כ-230 יחידות דיור בקרקע משלימה ביישוב.

הדמיית הפרויקט במתחם יוספטל
הדמיית פרויקט פינוי בינוי במתחם יוספטל ברמלהצילום: משה צור אדריכלים-�

פיתוחם של שני המתחמים תואם לתמ"א 35, לתוכנית המתאר המחוזית (תמ"מ 3/21) וכן למדיניות התכנונית של עיריית רמלה וכן מסומן כמתחם להתחדשות עירונית על ידה.

קרית גת

מתחם נוסף שהוכרז בקרית גת, משתרע על כ-5 דונם, שבו ייבנו כ-1,000 יחידות דיור חדשות. התכנון המוצע במתחם כולל בינוי בתמהיל מגורים מגוון, המשלב בין בנייה מרקמית לבין בנייה גבוהה של מבנים בני 25-10 קומות, שדרוג מבנה בית הספר הקיים במתחם וחיזוק שדרות גת כחזית מסחרית. במסגרת התוכנית, יפותח השטח הציבורי הפתוח הקיים כציר ירוק המעודד תנועת הולכי רגל ורוכבי אופניים.

פינוי בינוי
צילום:

נשר

בחלקה המזרחי של העיר נשר אושר מתחם התחדשות עירונית המתפרש על שטח כולל של כ-27 דונם. מדובר במתחם דרך השלום- רחוב בר מוחא, בו קיימות כיום כ-100 דירות ישנות שייהרסו ובמקומן ייבנו כ-600 יחידות דיור חדשות, במבני מגורים שינועו בין 24-14 קומות. גם במתחם זה, ישולבו לצד המגורים גם שימושי תעסוקה, מסחר ופנאי. 

ממ"דים בקרבת הגבול

גבול ישראל לבנון באזור מטולה, סמוך לאתר החיפושים אחר המנהרות, בדצמבר
ממ"דים בקרבת גבול לבנוןצילום: גיל אליהו

עוד במסגרת הישיבה אישר קבינט הדיור תוכנית שתאפשר מסלול ירוק לבנייה של ממ"דים המצויים בטווח של עד 9 ק"מ מגבולה הצפוני של ישראל. מטרתה של תוכנית זו, שמקודמת בשילוב פעולה של מינהל התכנון ופיקוד העורף - לתת מענה מהיר למיגון ישובי גבול הצפון, בהתאם להחלטת הממשלה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker