הטאבו מגיע לשטחים: המינהל האזרחי ביהודה ושומרון יקבל את רישום המקרקעין

עד כה נרשמה בעלות על דירה מעבר לקו הירוק בחברות המשכנות שבנו את הדירות ■ ראש מועצת אפרת: "בשורה אמיתית וצעד בדרך הנכונה, שסופה צריך להיות החלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התנחלות גנים יהודה ושומרון
התנחלות גנים יהודה ושומרוןצילום: ARIEL SCHALIT / AP

המדינה הודיעה לבג"ץ על החלטה להעביר לידי המינהל האזרחי ביהודה ושומרון את רישום המקרקעין בשטחים. בעקבות ההחלטה, נמחקה העתירה - שהוגשה לפני כשנתיים על ידי עו"ד אפרת רנד בשם אחת החברות המשכנות - לביטול ההסדר שבו החליפו החברות המשכנות את הטאבו ברישום הבעלויות על נכסי נדל"ן.

בהודעת המדינה נאמר כי התקבלה החלטה על ידי גורמי המינהל האזרחי ותיאום פעולות הממשלה בשטחים, בדבר העברת ניהול מרשם בעלי הזכויות ביהודה ושומרון לידי המינהל האזרחי. עוד נאמר כי יש לערוך דיון מקצועי ותקציבי בדבר השלכותיה של החלטה זו ולהביאן בפני הדרג המדיני.

החוק הישראלי אינו חל על השטחים שנכבשו ב-1967, ולא ניתן לבצע את הפרצלציה ולרשום דירות אצל רשם המקרקעין הישראלי. עם תחילת הבנייה בשטחים, נפתרה בעיית הרישום באמצעות החברות המשכנות: הבעלות על דירות שנבנו בשטחים - כולל בשכונות בירושלים כמו רמות, גילה ופסגת זאב - נרשמה במשרדי החברות, והן גם עסקו ברישומי העברת הבעלות מתוקף מעמדן כחברות משכנות. כיום רשומות באופן זה מאות אלפי דירות שנבנו מעבר לגבולות 1967.

ההסדר הזה עורר לא מעט בעיות, בין היתר במקרים שבהם החברה המשכנת נסגרה ובעלי הדירות התקשו לברר לאן הועברו הרישומים. בנוסף, התעוררו טענות על כך שהחברות מרוויחות מעמלות שהן גובות על הרישום אף שעל מחירי השירות הוטל פיקוח ממשלתי על פי חוק.

דגל ישראל מתנופנף ליד אפרת
דגל ישראל מתנופנף ליד אפרתצילום: AFP

אף שעיקר הנפגעים מההסדר היו בעלי הדירות, היו אלה החברות המשכנות שניהלו את המאבק לרישום ממלכתי של הנכסים. חברות הבנייה טענו שהרישום והמעקב אחר שינויי בעלויות מטילים עליהן עול מיותר - והוא מנוגד לחוק. למרות המחלוקת הממושכת, נמנעה המדינה לשנות את ההסדר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גם כעת, לאחר שהמדינה הודיעה לבג"ץ על כוונתה להקים במסגרת המינהל האזרחי ביהודה ושומרון מנגנון רישום, לא ברור מתי יוחלף הרישום מהחברות המשכנות לגוף הייעודי שיוקם על ידי המינהל האזרחי, שיידרש להקים מנגנון לרישום ולהעברת בעלויות. כמו כן, נדרשת העברת הרישומים מהחברות הישנות, וכן העברת הרשימות, שרובן ידניות, למדיה דיגיטלית שתאפשר עבודה ממוחשבת ויעילה יותר.

ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, אמר בתגובה להחלטה כי הקמת הגוף לרישום הזכויות על נכסים בשטחים היא בשורה לעשרות אלפי רוכשים של דירות, שהיו עד כה תלויים בחסדי החברות המשכנות ונתונים לאפליה מצד המדינה. לדבריו, ההחלטה היא "בשורה אמיתית ומהווה צעד בדרך הנכונה, שסופה צריך להיות החלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון".

המינהל האזרחי מסר בתגובה: "המינהל האזרחי מבצע רישום מקרקעין בשטחי C מתוקף סמכותו, דבר אשר מתבצע בשגרה. במסגרת דיונים בבג"ץ, המינהל האזרחי בוחן את אופן הניהול של זכויות המשתכנים באדמות מדינה ובתוך כך גם העברת הטיפול למינהל האזרחי. מהלך שכזה דורש משאבים תקציביים, ועל כך מתבצעת עבודת מטה למול משרדי הממשלה הרלוונטיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker