קרע בין הקבלנים לשרת השיכון: "הממשלה מחסלת עשרות אלפי דירות ותביא לקטסטרופה"

הממשלה פירסמה הסכם מדף וולונטרי למיזמי פינוי-בינוי, המבקש לעגן את הזכויות המשפטיות של דיירים בפרויקטים - והקבלנים זועמים ■ התאחדות הקבלנים: "פרסום ההסכם בתקופת ממשלת מעבר אינו ראוי" ■ שרת השיכון: "הקבלנים בפאניקה. זהו מהלך למען האזרחים"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא-ביטון
שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא-ביטוןצילום: עופר וקנין

אתמול (ד') פירסמו שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא ביטון והרשות להתחדשות עירונית הסכם מדף פינוי-בינוי לדוגמה, ושעות ספורות לאחר מכאן הופיעה על שולחנה של השרה ושל היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, דרישה בשם הקבלנים – התאחדות בוני הארץ - להסיר את הסכם המדף באופן מידי מהאתר ולמנוע את קידומו, לפחות עד לכינונה של ממשלה קבועה.

"פרסום הסכם המדף בתקופת ממשלת מעבר אינו ראוי. ההסכם סובל מפגמים היורדים לשורש ההליך, ובראשם סטייה מחובת ההגינות של משרד הבינוי והשיכון ובניגוד לסיכומים והידברויות מוקדמות", טוענת התאחדות בוני הארץ באמצעות משרד עורכי הדין אגמון ושות' ורוזנברג הכהן ושות'.

הסכם המדף הוא הסכם שנוסח על ידי גורמים מקצועיים ברשות להתחדשות עירונית,   עבור בעלי דירות המעוניינים לקדם פרויקטי פינוי-בינוי בבניינם, ומטרתו לשמש כלי משפטי מסייע לדיירים שמקדמים פרויקט שכזה. הדיירים יכולים להחתים את היזם על הסכם המדף המהווה מסגרת חוקית מומלצת, או לכל הפחות לשאוב מן הכתוב מידע על זכויותיהם ועל התנאים המרכזיים שאותם צריך לכלול ההסכם, כדי למנוע הסכמים פוגעניים.

ההסכם, שפורסם אתמול באתר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מתייחס לכל שלבי הפרויקט, החל בהתארגנות וכלה בתקופת הבדק לאחר אכלוס הדירות; תוך התייחסות מפורטת למכלול ההיבטים הקיימים בהם, לרבות היבטי תכנון, רישוי, רישום, קניין, ליווי בנקאי, שעבוד, מסירת מידע, שקיפות, ועוד. כמו כן, ההסכם קובע את התמורות שיינתנו לבעלי הדירות, בהתאם לנתוני פרויקט מסוים, כנגד הזכויות שיקנו ליזם במקרקעין, תוך פירוט האישורים אותם היזם נדרש לבצע לצורך מימוש הפרויקט.

לדברי נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, "הסכם המדף עלול לייצר סרבנות של דיירים מתפנים, ואי אפשר לייצר הסכם אחיד שישקף את השונות בין פרויקטים. אין תקדים לכך שמדינת ישראל קובעת הסכם מדף כשהיא לא צד בו. זוהי התערבות אגרסיבית בשוק, המנוגדת לחופש החוזים בישראל, ועשויה לפגוע בתחרות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדבריו, "פרסום הסכם המדף שמוצע על ידי הרשות להתחדשות עירונית הוא התערבות לא סבירה ומיותרת בפעילות עסקית פרטית מצד המדינה ומעבר לכך,  במקום להקל על ביצוע הוצאה לפועל של פרויקטים אלה - הוא ייהפך לעוד חסם שיאריך ויסבך עוד יותר את ההליך המסובך גם כך של פינוי-בינוי בישראל. אנו מתכוונים להיאבק בו".

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ
ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץצילום: אייל טואג

במכתב שנשלח לשאשא-ביטון צוין כי "מדובר בצעד מובהק של מימוש מדיניות משרד הבינוי והשיכון והשרה העומדת בראשו...השרה יצרה מצג ברור לפיו להתאחדות הקבלנים יעמוד פרק זמן הולם של כמה ימים להתייחס להסכם הצפוי להתפרסם ולהעיר הערות. קשה להשתחרר מהרושם שהדחיפות והבהילות בפרסום הסכם המדף, מקורן בכך שמדובר בממשלת מעבר ולאחר כינון הממשלה החדשה – לא ברור אם השרה ונציגיה יוכלו לקדם את המדיניות המשתקפת מפרסום הסכם המדף.

"ממשלת מעבר איננה פועלת מכוח אמון הכנסת, והסכם המדף אינו צורך חיוני המאפשר סטייה מעקרונות הריסון והאיפוק הנדרשים מגורמים שלטוניים בעת תקופת ממשלת מעבר".

ההתאחדות טוענת כי פרסום הסכם המדף מבלי להמתין לתגובת התאחדות הקבלנים – הגוף שבפועל מבצע ומוציא לפועל הסכמים אלה - ועל אף שהיו מעורבים בדיונים מוקדמים בנושא, הוא הליך פגום ולא הוגן.

לטענתם, "העברת מסרים סותרים להתאחדות שהטעו וזרו מלח בעיני ההתאחדות מבלי להמתין לתגובתה בניגוד להסכם המפורש, מהווה התנהלות בלתי ראויה ובלתי הגונה, המבאישה את הסכם המדף עצמו המצדיקה את עצירת קידומו".

שאשא ביטון: "האמת המכוערת מתגלה"

שאשא-ביטון מסרה כי "ההסכם המנחה שגובש הוא תוצר של חשיבה כוללת וארוכת טווח שנעשתה במשרד ובשיח משותף עם התאחדות הקבלנים. מטרתו לקדם תהליכי התחדשות עירונית ברחבי המדינה, תוך יצירת שקיפות והוגנות בתהליך - בין היזמים והקבלנים לבין הדיירים. הובלנו מהלך מובהק למען האזרחים, שנענה בפאניקה מצד התאחדות הקבלנים. מי שלא מבין את החשיבות העצומה של הסכם מדף וולונטרי שמעגן את זכויות הדיירים ומייעל את התהליך עבור הקבלנים, מיתמם במקרה הטוב - או ציני במקרה הרע.

"אנו עדים כעת לפאניקה מוחלטת בהתאחדות הקבלנים לגבי מהלך שמיידע את האזרחים כיצד לשמור על כספם בהליכי פינוי-בינוי בנושאים כמו שמירה על ערבויות בשכירות, הימנעות מפשיטות רגל ועוד.

"הטענה הנוגעת לממשלת מעבר אינה רלוונטית, כשידוע היטב לכל הנוגעים בדבר כי התוצר שפורסם היום הוא פרי דיונים ארוכים, שנמשכים יותר משנה, בשיתוף התאחדות הקבלנים. במשל התהליך היינו קשובים גם להערותיהם, שנשמעו היטב והתקבלו ברובן.  האמת המכוערת נשלפת כעת בהתנגדות מוחלטת לשמירה על זכויות האזרח על מה שעלול, לטעמם של הקבלנים, לבוא על חשבון האינטרס שלהם".

מנגד טוען סרוגו כי "אנו עדים למתקפה חסרת תקדים מצד הממשלה על שוק הבנייה לדיור, וחשים את היעדרה של ממשלה אפקטיבית כבר שנה. גורמים בממשלה עדים לכך ומנצלים בצורה חסרת אחריות את תקופת המעבר בין הממשלות, ופועלים לחיסול תוכניות שמייצרות עשרות אלפי יחידות דיור. מינהל התכנון פועל לחסל את תמ"א 38, וכעת נראה שאין אף אחד בממשלה שמבין כי אם כך יימשכו הדברים - נימצא כולנו מול שוקת שבורה של מחסור במאות אלפי יחידות דיור. כלומר, לא פחות מקטסטרופה שתביא לזינוק במחירי הדיור. לצערי, לא רחוק היום ונראה פה מחאה חברתית משתקת כמו במדינות רבות סביבנו".

סרוגו הוסיף כי "היוזמה הנוכחית של הרשות להתחדשות עירונית, שבאה אמנם לברך, אך יצאה מקללת - עלולה לחסל פרויקטים של פינוי-בינוי. אין ספק כי קידום התחדשות עירונית הוא צורך אקוטי שבו על המדינה לעסוק, אולם הכשלים המרכזיים והדחופים שבהם על הממשלה לטפל הם צורך דחוף בהפחתת שיעור ההסכמה לפרויקט של דיירים מתפנים במתחמים המיועדים לפינוי-בינוי, וקיצור דרמטי של הליך התכנון והקלות ביורוקרטיות רבות שבמרכזן קיצור הליך הרישוי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker