המתווה שיחליף את תמ"א 38: יותר סמכויות לראשי הערים, פחות זמן להיתר בנייה

בשל החשש שראשי הערים יקברו את התוכנית - הוחלט לאפשר לעיריות לאשר בעצמן עירוב שימושים מסחריים וציבוריים ולשקול הטלת דמי השבחה ■ נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ תוקף: "השליטה על התוכנית חייבת להישאר בידי השלטון המרכזי. זה תפקידו"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ
עדי כהן
עדי כהן

חברי ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים במינהל התכנון (הוולנת"ע) החליטו היום (שלישי) פה אחד להמליץ למועצה הארצית כי תוקפה של תמ"א 38 יפוג ב-1 לאוקטובר 2022.

במסגרת הדיון נקבע המתווה שצפוי להחליף את תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים ולהתחדשות עירונית. המתווה החדש נועד ליישום תוכנית מתאר כללית להתחדשות עירונית ועידוד קידומם של מתחמים שלמים - על פני מיזמי בנייה בודדים. הוועדה גיבשה מתווה מדורג שיחול עד גיבושה ואישורה של התוכנית הכללית להתחדשות עירונית. מתווה זה קובע את הוראות המעבר שילוו את תהליך ההיפרדות מתוכנית המתאר הנוכחית, ומגדיר כי עבור בקשות להיתר בנייה שיוגשו לוועדה המקומית עד לאוקטובר 2022, ימשיכו לחול הוראות תמ"א 38.

במסגרת הוראות המעבר יקודם תיקון חקיקה על פיו תינתן סמכות לוועדות המקומיות לאשר תוכנית מפורטת במגרשים שבהם קיימים מבנים הטעונים חיזוק - להריסה ולבנייה מחדש. בין המבנים הללו נמנים כלל המבנים שניתן היתר לבנייתם לפני ה-1 לינואר 1980. 

יבוטל הפטור על היטל השבחה

תוואי חדש. תמ"א 38 ברעננהצילום: עופר וקנין

בבסיס השינויים במתווה המתגבש עומדים מעבר לראייה מתחמית והאצלה מהותית של סמכויות לידיהם של ראשי הערים. בתוך כך, במסגרתו של המתווה החדש תינתן בחוק סמכות לוועדה המקומית לאשר בתוכניות התחדשות עירונית עירוב שימושים מסחריים וציבוריים, בהיקף שייקבע בחוק. משמעות הדבר היא שהחוק יגדיר את היקף הבינוי המקסימלי בשטח נתון, בעוד לוועדה המקומית יינתן שיקול הדעת להחליט על חלוקת השימושים, הרחבת דרכים ושטחי ציבור וכן על איחוד מגרשים – דבר שלא ניתן לעשותו כיום. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

צעד משמעותי נוסף, המצטרף למהלך להאצלת סמכויות על הוועדות המקומיות, הוא בהחלטה נוספת שניתנה היום, על פיה ניתן יהיה לראות בהחלטה לאישור תוכנית גם כהחלטה למתן היתר בנייה מכוחה - כך שלא יהיה צורך להגיש בקשה להיתר בנפרד. אם יחול מנגנון זה על שוק הדיור - עשוי הדבר להביא לקיצור משמעותי של הליכי הרישוי בפרויקטי בנייה.

כמו כן, על רקע הסכמות של בכירי משרד הבינוי והשיכון ומשרד המשפטים על שינוי מנגנון גביית היטלי השבחה בפרויקטי התחדשות עירונית - שנחשפו לראשונה ב-TheMarker, החליטה הוועדה היום לבחון את האפשרות לגבות היטלי השבחה הן בפרויקטי בנייה במסלול חיזוק, והן במסלול של הריסה ובנייה. זאת, בניגוד למצב הקיים כיום, שבו יזם המקדם פרויקט תמ"א 38 מקבל פטור אוטומטי ומלא מתשלום היטל השבחה.

ההיגיון שעומד מאחורי התיקון הזה הוא לאפשר לרשות המקומית לקבל היטל השבחה חלקי גם ממימוש של תמ"א 38 נקודתית או מתחמית. הדבר יאפשר לפתח את התשתיות הישנות ולתת מענה לצורכי הציבור הגדלים נוכח תוספת התושבים בעקבות הפרויקטים - ולא רק בתוכניות פינוי-בינוי. 

חשש מרעידת אדמה - בכל מקום בארץ 

לחזק בכל רחבי הארץ. אמיר יהבצילום: אילן אסייג

גורם נוסף שנכח בדיון והסית במעט את השיח הנדל"ני למטרת הבסיס של תמ"א 38 – היערכות לרעידת אדמה - הוא אמיר יהב, מנהל וועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה, הפועל בכפוף למשרד הביטחון. בדברים שנשא, הזהיר יהב כי "אין אלה דיבורים באוויר. המחקר מוכיח כי לא רחוק היום בו תתרחש רעידת אדמה חזקה מאוד במחוזותינו". הוא קרא למוטט את המיתוס על פיו רעידת האדמה שתבוא תכה בקרבת השבר הסורי האפריקני בלבד - וקרא להיערכות וחיזוק בכלל רחבי הארץ.

לדבריו התייחס גם נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, שאמר כי "כפי שאנחנו טוענים כבר שנים, רעידות אדמה והתקפות טילים עלולות להתרחש בכל מקום בארץ. לכן, האמירות שלפיהן יש לעצור את תמ"א 38 במרכז הארץ ולקדם אותה רק בפריפריה - הן חסרות בסיס. את תמ"א 38 יש להמשיך בכל מקום. על המדינה לעודד יזמים כדי לקדם ביצועה גם בפריפריה, לצד המשך הפעילות במרכז".

על הכוונה להאציל סמכויות על ראשי הערים, טען סרוגו: "הדרישה הזו דומה למצב שבו, למשל, ראשי ערים יעלו את הארנונה כל אימת שיחפצו, ללא פיקוח הממשלה. המדינה צריכה לתמוך ברשויות המקומיות כדי לעודד אותן לקדם את ההתחדשות העירונית. אולם השליטה על התוכנית חייבת להישאר בידי השלטון המרכזי. זה תפקידו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker