מרכז השלטון המקומי: "נממן שליש מעלותם של מיזמי התחדשות עירונית בפריפריה"

יו"ר מרכז השלטון המקומי הצהיר במהלך דיון בנוגע לעתידה של תמ"א 38 כי המימון של הפרויקטים יגיע מהתקציב של מפעל הפיס ■ הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים צפויה לאשר כי תמ"א 38 תגיע לסיומה באוקטובר 2022

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמ"א 38 ברעננה
עדי כהן
עדי כהן

בכירי מרכז השלטון המקומי הביעו התנגדות נחרצת לכוונת המדינה להאריך את תוקפה של תמ"א 38, בהיעדר פתרון שיאפשר את יישומה גם בפריפריה. ההתנגדות הובעה במהלך דיון של הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הוולנת"ע) בנוגע לעתידה התוכנית, שמתקיים כעת.

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, הצהיר כי בכוונת מרכז השלטון המקומי לממן כשליש מעלותם של מיזמי התחדשות עירונית ומיזמי חיזוק מבנים ביישובי הפריפריה, אם הממשלה תממן את החלק הנותר. 

ערב הדיון בוולנת"ע, מרכז השלטון המקומי שלח מכתב לחברי הוועדה, שבו נימק כי המקור למימון יהיה מתקציבי מפעל הפיס, שכ-70% ממנו בבעלות הרשויות המקומיות. "תמ"א 38, שהחלה כתוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה ובהמשך הפכה לכלי לקוי לביצוע התחדשות עירונית, גרמה להעמסה של פרויקטים באזורי הביקוש בלבד, והזניחה את הבנייה הישנה ברשויות המקומיות שבפריפריה - בשל אי-כדאיות כלכלית לבנות מחוץ למרכז הצפוף", נטען במכתב.

"המציאות הוכיחה שתמ"א 38 משרתת בעיקר את היזמים באזורי הביקוש, ולא נותנת מענה ליישובי הפריפריה", הוסיף ביבס בפנייתו לחברי הוועדה, "לא ניתן לממשלה לחמוק ממחויבותה לכלל אזרחי מדינת ישראל. החלטנו להרים את הכפפה ולהביא את התקציב שיתקן את העוול, וייתן מענה אמיתי להתחדשות עירונית בישראל, אם באמצעות תמריצים ואם באמצעות הסכמי גג. זאת כדי שהתושבים יוכלו לגור בדירות ראויות, ללמוד במוסדות חינוך חדשים ויזכו למעטפת תשתיות חיוניות".

במהלך כינוס הוולנת"ע צפויים לאשר את מועד סיומה של תמ"א 38 ואת המתווה החלופי שימלא את מקומה. על רקע ההסכמות האחרונות שהושגו בין בכירי שוק הדיור ומערכות התכנון, צפויה הוועדה לאשר כי תוקפה של תמ"א 38 יפוג במועד שנקבע מראש, אוקטובר 2022. לאחר הדיון הנוכחי יובא המהלך לאישור רשמי במועצה הארצית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כישלונה של המדינה בקידום פרויקטי התחדשות עירונית ביישובי הפריפריה משתקף גם מנתונים שנחשפו הבוקר (ג') ב-TheMarker. מהנתונים עולה כי במחוזות הפריפריה קיים פער בין שיעור הדירות המתוכננות בהתחדשות עירונית ליעד הממשלתי. כך למשל, במחוז צפון, שבו הגדירה התוכנית האסטרטגית יעד לבנייה של 10% מסך הדירות במתכונת של התחדשות עירונית, עמד שיעור הדירות שתוכננו בפועל במתכונת זאת, ב-2018-2017, על כ-2% בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker