מחירי הדירות יטפסו? עלייה חדה במכירות, ירידה במלאי - ושתי הערים שזינקו

נתוני הלמ"ס מצביעים על ירידה חדה בפעילות קבוצות הרכישה ■ 8,160 דירות שנבנות על ידי קבלנים נמכרו, עלייה של 11.1% לעומת שלושת החודשים הקודמים ■ לאחר תקופה ארוכה שבה התקשו היזמים למכור דירות בחריש, נמכרו בה 436 דירות ברבעון האחרון

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חרישצילום: ללא קרדיט
הדר חורש

מכירות הדירות עלו ביוני עד אוגוסט השנה בשיעור חד לעומת תחילת השנה ולעומת תקופה המקבילה אשתקד, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שהתפרסמו היום (חמישי). 8,160 דירות שנבנות על ידי קבלנים נמכרו, עלייה של 11.1% לעומת שלושת החודשים הקודמים ועלייה של 11.6% בניכוי השפעות עונתיות. מאידך, מדווחת הלשכה על ירידה בבנייה העצמית (באמצעות קבוצות רכישה ובניית בתים פרטיים) בשיעור של 37%. 

מספר חודשי ההיצע עד למכירות הדירה ירד, על פי הערכת הלשכה, מ-16.3 חודשים ל-14.3. מספר החודשים מוערך על פי מלאי הדירות שבידי הקבלנים והמהירות שבו הוא יימכר, בהתאם לקצב המכירות הנוכחי. מלאי הדירות שבידי הקבלנים ירד ל-26,980 בהשוואה ל-27,280 בסוף הרבעון הקודם. ירידת המלאי מושפעת מירידה בהתחלות הבנייה בשנים האחרונות, ועלולה לגרום לעליית מחירי הדיור בשנה הקרובה. 

השינוי הבולט ביותר במפת מכירת הדירות החדשות הוא עלייתה של חריש. לאחר תקופה ארוכה שבה התקשו היזמים למכור דירות בעיר, מככבת חריש בראש רשימת היישובים שבהם נמכרו דירות חדשות, עם מכירות של 436 דירות - זינוק של 29% בהשוואה לרבעון הקודם. הגידול החד ביותר נרשם במכירות בבית שמש. 238 דירות, פי 4.5 בהשוואה לרבעון הקודם.

במקום השני צועדת אור עקיבא עם 434 דירות ועלייה של 51% במכירות. שני היישובים התאפיינו בשנתיים האחרונות בהיצע גדול של דירות, מרביתן ביוזמה ממשלתית ובמסגרת תוכנית מחיר למשתכן. 

אור עקיבא. מכירה של 434 דירות חדשות ועלייה של 51% במכירותצילום: עופר וקנין

אחד הגורמים לעלייה במכירות בערים אלה הוא קריסת מחיר למשתכן והתפכחות רוכשי הדירות מהתקווה לזכות באמצעותה בדיור זול בקרבה לאזורי תעסוקה. מול הירידה בפעילות התוכנית, מציעות אור עקיבא וחריש דירות מרווחות וחדשות במחירים נמוכים יחסית ובקרבה יחסית לאזורי הביקוש.

לצד הגידול החד במכירות של דירות חדשות, מצביעים הנתונים על ירידה חדה בפעילות קבוצות הרכישה. באזור הדרום, שהוביל ברבעון הקודם עם התחלות בנייה של 558 דירות במסגרת עמותות בנייה, לא נרשמו ברבעון כל התחלות בנייה. באזור תל אביב נרשמה ירידה מ-363 ל-90 דירות בלבד. עלייה משמעותית נרשמה ביהודה ושומרון, שבה גדל מספר הדירות הנבנות במסגרת עמותות מ-135 ל-222 דירות.  

הלשכה תיקנה בדיעבד את נתוני מכירות הדירות החדשות ברבעון הקודם (חודשים מאס-מאי) מ-5,130 ל-7,334 דירות שנמכרו על ידי קבלנים. עדכון הנתונים לאחר שהתפרסמו נעשה על ידי הלשכה באופן שוטף, בהתאם לנתונים חדשים המתקבלים לאחר הבדיקה הראשונית ולעתים גם כתוצאה משינויים בשיטות איסוף וניתוח הנתונים. לכן יש להתייחס בזהירות לאמינות הנתונים השוטפים שמפרסמת הלשכה.

הנתונים נאספים מהקבלנים וממשרדי המכירות של דירות בכל היישובים שבהם נבנות דירות למטרת מכירה לציבור הרחב מדי חודש. בסקר לא כלולות הדירות הנבנות שלא למטרת מכירה - בנייה להשכרה, בנייה לשימוש עצמי ו"בנה ביתך". בסקר נכללות רק הדירות שקיבלו היתר בנייה. כדי לאפשר סקירה של כלל העסקות, כולל אלה המתבצעות לפני קבלת היתר, מפורסמים נתונים של דירות חדשות בהתאם לדיווח לרשות המיסים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker