״סגירה שקטה״: דורי בנייה של עמוס לוזון מבקשת הקפאת הליכים

הבקשה הוגשה בתגובה לבקשת פירוק שהגישה חברה שדורי חייבת לה 1.18 מיליון שקל ■ רוב החובות בסך 640 מיליון שקל הם חובות מותנים בשל יותר ממאה הליכים משפטיים שהחברה צד להם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עמוס לוזון
עמוס לוזון, בעל השליטה בדורי בנייהצילום: עופר וקנין

דורי בנייה, מקבוצות הבנייה הוותיקות בישראל, הגישה היום (ב') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להקפאת הליכים, וצו לכינוס אסיפות נושים. הבקשה הוגשה בתגובה לבקשת פירוק שהגישה חברת י.ב קורמן מערכות אינסטלציה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לפני כשבועיים לפתיחת הליכי פירוק. הבקשה הוגשה בעקבות חוב של 1.18 מיליון שקל שחייבת לה דורי בנייה עבור עבודות שביצעה עבורה בפרויקט דירות יוקרה ברחוב סוטין ובפרויקט מאייר. 

דורי בנייה היא חלק מקבוצת לוזון, שנמצאת בבעלות עמוס לוזון. החברה מבקשת לנתב את ההליך למסלול של הקפאת הליכים והסדר נושים ולא להליך של פירוק אותו ביקשה י.ב.קורמן.

"מדובר במקרה ייחודי שבו מתבקש בית המשפט לגלות יצירתיות ולתמוך במסלול אלטרנטיבי לפירוק החברה", נכתב. לדברי החברה, לא מדובר בהליך שיקום והבראה קלאסי אלא במתווה של "סגירה שקטה" שבמסגרתו החברה תפעל במתכונת מצומצמת, לשם השלמת תיקוני הבדק שלהם היא מחויבת - לצד בירור ההליכים המשפטיים שהחברה צד להם, גבייה יעילה של כספים מעוכבים ומיצוי זכויות. זאת במטרה לאפשר חלוקה הוגנת ושוויונית של הנכסים בין כלל הנושים.

לפי הבקשה, החברה סיימה את כלל עבודות הביצוע בפרויקטים הקיימים ולא התקשרה מזה זמן רב בהסכמי ביצוע חדשים. "פעילותה של החברה מתמצת אפוא במתן שירותי בדק והשלמת תיקון הליקויים בפרויקטים לטובת השבת הערבויות הבנקאיות לצד ניהול הליכים משפטיים ומהלכי גבייה של תקבולים מפרויקטים קיימים", נכתב. 

לחברה חובות של 57 מיליון שקל לנושים מובטחים (בנקים, בעלת השליטה והחברה האחות רום גבס) ועוד 800 מיליון שקל לנושים כלליים כשהסכום העיקרי - 640 מיליון שקל - הם חובות מותנים בשל יותר ממאה הליכים משפטיים קיימים. לפי הערכות החברה, התוצאות בסיום יהיו נמוכות בצורה משמעותית ויש לאמוד את החובות בשל ההליכים המשפטיים המתנהלים בעשרות מיליוני שקלים ולא מאות.    

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בבקשה נכתב כי בחודשים האחרונים בוצעו בחברה הליכי צמצום והתייעלות שבמסגרתם פוטרו או הועברו לחברה האחות מרבית העובדים. דורי מציינת כי היא עדיין נכונה להמשיך ולקחת אחריות על תיקוני הבדק בכל הפרויקטים של החברה אך המטרה הזו תתאפשר רק אם ימונו בעלי תפקיד שירכזו את ההתנהלות מול חייבים ומזמינים לגביית עשרות מיליוני שקלים שהחברה זכאית להם, במקביל לבירור טענות של נושים וגיבוש מצבת חובות אמיתית של החברה. 

החברה מבקשת לקבוע דיון במעמד הצדדים לאחר פגרת סוכות ולמנות את עו"ד אמיר ברטוב לנאמן ביחד עם נאמן נוסף שימונה על ידי בית המשפט. הנאמנים ייטלו את סמכויות הפיקוח והניהול מהדירקטוריון וההנהלה. 

בדו"חות הכספיים ל-2018 שפירסמה קבוצת לוזון, נכתב כי קיימים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה כעסק חי. לוזון ניסה לבצע מיזוג תפעולי בין דורי בנייה לעסקי נדל"ן אחרים בקבוצה, אבל מהלכים אלה כשלו.

י.ב קורמן היא לא היחידה שפנתה לבית המשפט בגלל מוסר התשלומים של דורי בנייה, וגם לא הראשונה שביקשה לפרק את החברה. בדצמבר 2018 הוגשה בקשת פירוק נגד דורי בנייה, לאחר שספק אחר של החברה, חברת שילר לביא חיפויים, לא הצליחה לגבות ממנה חוב של 210 אלף שקל. גם אז עלה כי החברה חדלת פירעון. אולם יום לאחר שהוגשה הבקשה לפירוק, הוגשה בקשה למחיקתה.

ההסבר היה "אי-הבנה פנימית של המבקשת", אולם מקורבים לפרשה טענו אז כי דורי בנייה מיהרה, בלית ברירה, להסדיר את החוב, ולהישען על הזרמת כספים של לוזון. באוקטובר 2018 הגישה חברת אדלר איטום ושיקום תביעה בנוגע לחובות על פרויקט מגדל הארבעה בתל אביב. 

השליטה בדורי בנייה נרכשה על ידי לוזון ב-2016, כאשר קנה כ-77% מהון המניות המונפק של הקבוצה לפי שווי של 10 מיליון שקל, מידי גזית גלוב. לוזון רכש את דורי בנייה כאשר הייתה מצויה בהפסדים, לאחר שגזית גלוב ניסתה למחוק אותה מהמסחר וכשלה. בשנה וחצי שקדמה למכירה הזרימה אליה קבוצת גזית גלוב כ-700 מיליון שקל כדי לאושש אותה. גם עמוס לוזון הזרים לדורי בנייה לאורך השנים עשרות מיליונים מרווחי קבוצת לוזון.

החלטת לוזון לרכוש את דורי בנייה הפתיעה את שוק ההון הישראלי. בראיון ל-TheMarker לאחר הרכישה טען לוזון כי "האמת היא שגם אני הפתעתי את עצמי. זה מהלך שקרה בתוך ארבע-חמש שעות. לא עשינו הכנות מקדימות, ולא בדיקות נאותות. העברתי את הכסף, קנינו את המניות, בלי חוזים ובלי כלום. ב-12:30 בצהרים קיבלתי טלפון מלידר (לידר שוקי הון, שהובילו את מכירת המניות), והכסף הועבר כבר ב-18:00. ייתכן שטעיתי. כנראה בתוך חודש-חודשיים אדע". כעבור קרוב ל-4 שנים, התשובה נראת ברורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker