מיד אחרי סוכות: ישיבה מכרעת בנוגע לעתיד תמ"א 38

צעד נוסף לקראת אישור מועד פקיעתה הרשמית של תמ"א 38: ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה תתכנס ב-22 באוקטובר כדי לאשר את מועד סיום התוכנית ואת המתווה החלופי שייכנס בנעליה ■ לאחר הדיון יובא המהלך לאישור רשמי במועצה הארצית

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט תמ"א 38
פרויקט תמ"א 38צילום: אוליבייה פיטוסי

לאחר ההסכמות האחרונות שהושגו בין בכירי שוק הדיור ומערכת התכנון בנוגע לעתידה של תמ"א 38 - צפוי מינהל התכנון להתכנס בהקדם לטובת הכרעה רשמית בנושא.

מיד לאחר חג הסוכות, ב-22 באוקטובר, צפויה הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) להתכנס ולדון במועד פקיעת התוכנית - שנקבע לאוקטובר 2022 - וכן במתווה החלופי שיגובש עבורה. ישיבתה של הוולנת"ע צפויה להיות הישיבה הרשמית הראשונה שבה תוכרע הסוגיה ולאחר המלצת הוועדה - יובא הנושא להכרעתה הסופית של המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

כפי שנחשף לראשונה ב-TheMarker, תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה צפויה לסיים את דרכה בעתיד הקרוב, נוכח ביקורת מקצועית שלה היא זוכה מצד בכירי עולם התכנון, וכן מצד ראשי רשויות רבים וגורמי מקצוע, באשר ליעילותה ולנזקים שהיא מייצרת למרקמי הערים.

בפגישה שהתקיימה השבוע בהשתתפות בכירים ממינהל התכנון, נציגי משרדי הבינוי והשיכון, האוצר והמשפטים, נציגי הרשות להתחדשות עירונית ונציגי מטה הדיור, סיכמו השותפים את עקרונות המתווה העקרוני שיחליף את תמ"א 38 - וכאמור מתווה זה יגיע לאישור בישיבת הוולנת"ע.

מלבד ההסכמה הגורפת על סיומה של תמ"א 38 באוקטובר 2022, הצדדים החליטו על קידום תיקון חדש, שיאפשר לרשויות המקומיות לגבות היטלי השבחה בגין תוכניות להתחדשות עירונית. תיקון זה צפוי להשפיע על הכדאיות הכלכלית של הפרויקטים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בניגוד למצב הקיים כיום, שבו יזם המקדם פרויקט תמ"א 38 מקבל פטור אוטומטי מתשלום היטל השבחה, נבחנת האפשרות של גבייה חלקית של ההיטל. בכירים במשרד הבינוי והשיכון ובמשרד המשפטים מקדמים הצעה לגביית היטל חלקי, שתתאפשר בעזרת הנחה שהמדינה תסבסד - כך שההיטל שייגבה ישווה ל-25% בלבד מההיטל המלא. 

ההיגיון שעומד מאחורי התיקון הזה הוא לאפשר לרשות המקומית לקבל היטל השבחה חלקי גם ממימוש של תמ"א 38 נקודתית או מתחמית. הדבר יאפשר לפתח את התשתיות הישנות ולתת מענה לצורכי הציבור הגדלים נוכח תוספת התושבים בעקבות הפרויקטים - ולא רק בתוכניות פינוי-בינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker