צפו בסרטון

מפעיל עגורן תלה אדם על פיגום - זה העונש המגוחך שהוא קיבל

במקום לשלול לצמיתות את רשיונו של מפעיל עגורן שסיכן חיים של אדם אחר באתר בנייה, במשרד העבודה והרווחה הסתפקו בשלילת רשיונו לארבעה חודשים בלבד ■ בעלי חברת הבנייה יורו ישראל, שבאתרה התגלו ליקויים נוספים, הוזמנו לבירור

יעל דראל
יעל דראל
עגורנים באתר בניה בראש העין, בחודש שעבר
מנופים באתר בנייהצילום: ניר קידר

האכיפה הדלה בנושא בטיחות לא יורדת מסדר היום בשנים האחרונות, אך נראה כי גורמי האכיפה אינם מגבירים את פעילותם בצורה משמעותית: משרד העבודה והרווחה דיווח הבוקר (חמישי) כי הוחלט לשלול לארבעה חודשים בלבד את רישיונו של מפעיל עגורן שתלה באמצעות העגורן אדם אחר על פיגום, באתר בנייה של חברת יורו ישראל.

בהודעת המשרד צוין כי לפני מספר שבועות התקבלה הודעה במינהל הבטיחות מצד אזרח שצילם מהלך מסכן חיים של עגורנאי. בסרטון שצולם רואים בבירור אדם עומד על פיגום זיזי שקשור אל עגורן צריח על ידי אביזר הרמה מסוג שרשרת, והפיגום נמצא קשור לעגורן צריח בלבד. האדם עמד על הפיגום בגובה רב, תלוי בין שמים לארץ.

הפעלת העגורן נעשתה בניגוד לתקנות הבטיחות בעבודה (עגורני צריח), תשכ"ז-1966, איסור הסעת אדם על ידי עגורן צריח. במשרד ציינו כי מפקחי מינהל הבטיחות בזרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה הגיעו מיד לאתר הבנייה ברחוב יפה נוף 2 בעיר אשקלון וערכו תחקיר ובירור מקיף. בבירור השתתפו מנהל העבודה באתר והעגורנאי באתר. "העגורנאי הודה מיד כי הוא עבד על העגורן ובביצוע העבירה, מפקחי מינהל הבטיחות הטילו צו בטיחות מיידי והרחיקו את העגורנאי מהאתר ואסרו על המשך עבודתו באתר", ציינו במשרד.

במהלך הבדיקה המקיפה באתר התגלו ליקויי בטיחות נוספים שכללו אי גידור משטחי עבודה בהם קיימת סכנת נפילה לעומק שני מטרים ויותר, פתחים במספר מקומות, בעיות שונות בפיגומים, סולמות לא תקינים באתר, תאורה חסרה ואי נוכחות מנהל העבודה בזמן האירוע. "בעקבות האירוע המסוכן והחריג שיכל להסתיים באסון כבד, רשיונו של העגורנאי נשלל לארבעה חודשים, וזאת לאחר מיצוי הליך הבירור ולאחר שניתנה לו הזכות לטעון כנגד. רשיונו של העגורנאי נשלל מחודש ספטמבר ועד ינואר 2020", ציינו במשרד. במינהל הבטיחות הזמינו לשיחת בירור גם את בעלי חברת יורו ישראל, עפרה חדד, ואת הממונה על הבטיחות של בחברה, יעקב ישראל.

במשרד ציינו כי "הובהר למנהל העבודה כי המכתב נכנס לתיקו האישי כאזהרה חמורה. הובהר לעפרה חדד שבמידה ותתבצע באחד מאתרי החברה הפרה נוספת של תקנות הבטיחות בעבודה, הנושא יועבר להמשך טיפולו של רשם הקבלנים. משרד העבודה והרווחה ממשיך להיאבק בתאונות הבנייה ונוקט יד קשה כנגד כל מי שיפר את הוראות הבטיחות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"לאחר שנים של הזנחה בתחום הבטיחות בבנייה, המשרד יזם פעולות חיוניות כדי לאסדר את תחום הבטיחות בבנייה, בין היתר: אסרנו על עבודת בני נוער באתרי בנייה, העברנו את תחום רשיונות העגורנאים ממשרד התחבורה למשרד העבודה, הנפקנו רשיונות קשיחים לעגורנאים, העברנו את התקנה המחייבת מינוי עוזרי בטיחות למנהלי העבודה באתרי בנייה גדולים, הגברנו מבצעי אכיפה נרחבים וממוקדים, וסגרנו אתרים בצווי בטיחות ללא הגבלת זמן ועד לתיקון הליקויים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker