מגדל רוכשת מגרש בצומת עלית ב-325 מיליון שקל

המגרש נמצא בין הרחובות ז'בוטינסקי בצפון, ארלוזורוב בדרום וצומת עלית ממערב ■ במגדל ציינו כי בכוונתם להשקיע כ-800 מיליון שקל בבניית מגדל משרדים ומסחר בן 45 קומות במתחם שבנייתו צפויה לצאת לדרך בחודשים הקרובים - ותימשך עד כחמש שנים

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צומת עלית ברמת גן. מנהל רשות התחבורה הציבורית יחזיק בידיו כוח פוליטי עצום
צומת עלית ברמת גןצילום: אייל טואג

חברת הביטוח מגדל רוכשת מקבוצת יהלומנים מגרש בצומת עלית ברמת גן, המיועד להקמת מגדל משרדים, תמורת 325 מיליון שקל. מדובר במגרש בין הרחובות ז'בוטינסקי בצפון, ארלוזורוב בדרום וצומת עלית ממערב. במגדל ציינו כי בכוונתם להשקיע כ-800 מיליון שקל בבניית מגדל משרדים ומסחר בן 45 קומות במתחם שבנייתו צפויה לצאת לדרך בחודשים הקרובים ותימשך עד כחמש שנים.

שטחי המשרדים יגיעו ל-62.5 אלף מ"ר, ואילו שטחי המסחר יגיעו לכ-3,000 מ"ר בשני מפלסים. מגדל צפויה גם להחזיק בכ-500 מקומות חניה בחמישה מפלסים. הפרויקט הוא חלק מקומפלקס "עלית" הכולל בנוסף מגדל מגורים בן 58 קומות בבעלות חברת אזורים, שטחי ציבור רחבי ידיים וכן בניין לשימור ייחודי של מפעל עלית ההיסטורי (כיום מכללת שנקר לעיצוב).

"את שטחי המשרדים צפויה החברה להעמיד להשכרה כשמחירי השכירות המקובלים באזור זה עומדים על 90-80 שקל למ"ר ברמת מעטפת, מחיר שיניב למגדל תשואה של כ-9%. מגדל נכנסת לפרויקט בשלב מתקדם יחסית, לאחר סיום שלב היתר חפירה ודיפון", ציינו בחברה. אדריכל הפרויקט הוא יוסי סיוון ממשרד יסקי, מור סיוון אדריכלים, וחברת אפרתי מדפיס היא החברה שתנהל את הפרויקט.

העסקה מצטרפת לעסקות נוספות שחתמה מגדל באחרונה, ובכך מביאות את גודל תיק נדל"ן ישראל של החברה לסכום העולה על 11.5 מיליארד שקל - ועם השלמת הקמת הפרויקטים האחרונים שרכשה מגדל (דוגמת מתחם ה-1000 ראשל"צ, מגדל BBC  בבני ברק ומגדל עלית) יגיע סכום התיק לכ-13 מיליארד שקל.

בית מגדל ביטוח
בית מגדל ביטוחצילום: יעל אנגלהרט

התוכנית בצומת עלית אושרה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב בינואר 2018 ויזמיה המקוריים הם חברות גן עלית בע"מ וחברת עלית טופ בע"מ - חברות בבעלות יהלומנים שלא מימשו את תוכניות הבנייה ומוכרות כעת את הקרקע.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התוכנית, שאושרה במקום ונערכה על ידי משרד טיטו-אומן אדריכלים, מאפשרת את הקמתו של מגדל תעסוקה ומסחר בן כ-50 קומות, הכולל 60 אלף מ"ר משרדים ושתי קומות מסחר בקומת הקרקע. לצדו מתעתד להיבנות מגדל מגורים של חברת אזורים.

בדו"חותיה הכספיים דיווחה חברת אזורים בעבר כי בחודש ינואר 2008 השלימה החברה, ביחד עם חברת גן עלית בע"מ את רכישת מלוא זכויות הבעלות במגרשים בצומת הרחובות ז'בוטינסקי וארלוזורוב ברמת גן בשטח כולל של כ-11 דונם. תמורת הזכויות כאמור שילמה הקבוצה סך של כ-80 מיליון דולר (כ-296 מיליון שקל), מתוכם סך של כ-30 מיליון דולר בגין זכויות להקמת שטחי משרדים במתחם שנרכשו בנאמנות עבור גן עלית.

"במועד ההתקשרות היה בכוונת הקבוצה וגן עלית להקים במתחם מבנה בן כ-70 קומות שיכלול כ-240 יחידות דיור יוקרתיות. הצדדים התכוונו להקים במתחם פרויקט הכולל את כל זכויות הבנייה למגורים, משרדים ומסחר עבור הקבוצה ועבור גן עלית - כשבמסגרת העסקה המשותפת כאמור הוסכם כי גן עלית תישא במלוא עלויות חלקה בפרויקט ותשלמן Back to Back לקבוצה בתוספת דמי ניהול של 2% מעלויות ההקמה של חלקה בפרויקט. נכון למועד הדו"ח, הקבוצה ביצעה תכנון אדריכלי לפרויקט האמור ובוצעו עבודות חפירה ודיפון", צוין בדו"חותיה הכספיים של אזורים ל-2011.

בעשור שחלף מאז רכישת הקרקע, עבר הפרויקט גלגולים רבים ולבסוף הופרדה התוכנית למגדל מגורים שאותו אמורה להקים חברת אזורים ולמגדל המשרדים שאותו אמורות היו להקים גן עלית ועלית טופ – אולם אף אחת מהן לא מימשה את זכויותיה. אזורים ביטלה ברבות השנים את הסכמי המכר שעליהם חתמה מול רוכשי דירות, בטענה כי היתרי הבנייה במתחם התעכבו וכעת מוכרת קבוצת היהלומנים את חלקה.

ייחודה של העסקה שמבצעת כעת מגדל איננה רק בהיקפה אלא גם בכך שבניגוד לעסקות הנדל"ן המניב המקובלות בענף הביטוח, עסקה זו מבוצעת במודל יזמי, במסגרתה רוכשת חברת מגדל קרקע לטובת הקמתו של פרויקט נדל"ן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker