מתחם היקב בראשל"צ חוזר להליכי התכנון - באישור היועמ"ש

הוועדה תדון בהפקדת התוכנית להתנגדויות הציבור ■ היא כוללת שני מגדלי מגורים ומגדל לדיור מוגן עם 625 יחידות דיור בסך הכל, מתחם שכירות ועוד אלפי מ"ר לשימושים משרדיים ומסחריים

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מתחם היקב בראשון לציון
מתחם היקב בראשון לציוןצילום: תומר אפלבאום

בשבוע הבא תשוב לשולחנה של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז תוכנית מתחם היקב בראשון לציון, תוכנית שנקשרה בפרשות השחיתות שנחקרו בעיריית ראשון לציון וקידומה הוקפא במשך כשנה. זאת לאחר שכבר בינואר 2019 התקבלה הבהרה מלשכת המשנה ליועץ המשפטי ארז קמיניץ כי אין מניעה לקדם את התוכנית. הוועדה תדון ב-23 בחודש בהפקדת התוכנית להתנגדויות הציבור. 

התוכנית כוללת את מתחם היקב שנקבע כאתר שימור היסטורי, לאחר שלפני כמה שנים יקבי כרמל סיימו את פעילותם במקום והמתחם עמד שומם וכמפגע סביבתי, חסום לגישת מבקרים. התוכנית מגדירה לא רק שימור וייעוד תיירותי - אלא גם שני מגדלי מגורים ומגדל לדיור מוגן עם 625 יחידות דיור בסך הכל, מתחם שכירות, ועוד אלפי מ"ר לשימושים משרדיים ומסחריים - כל אלו על שטח כולל של כ-37 דונם.

השינוי בייעוד המתחם גרר ביקורת והרמת גבה כאשר ב-2014 נמכר מתחם היקב לקבוצת יזמים, ונבחן הקשר של מועצת העיר לקידום תוכנית שתאפשר מגורים ועירוב שימושים. אלו קנו את הקרקע ב-165 מיליון שקל, סכום שנחשב גבוה בעשרות אחוזים בהשוואה להערכות של קונים פוטנצייאלים אחרים דאז.

דב צור היה אז ראש העיר וידידו ארז מוסצ'ו היה אחד מחברי קבוצת היזמים שרכשו זכויות במתחם. בכתבות שפורסמו בעניין, טען צור כי לא ידע שמוסצ'ו הוא חלק מקבוצת היזמים שרכשו את היקב. מוסצ'ו היה בעלים של מספר מסעדות בחוף הים בראשון לציון וגם של מסעדת סוהו - שם התבררו חריגות בנייה שהוסדרו אחרי שנים. מוסצ'ו, שמחזיק בפועל רק אחוזים בודדים מהקרקע, היה גם אחד מהנחקרים בפרשות השחיתות של ראש העיר צור ושל חבר הכנסת דוד ביטן (ליכוד) - שהיה אז סגן ראש העיר - ולכן הליך הפקדת תוכנית היקב הוקפא בסוף 2017 כאשר נפתחה חקירת משטרה נגד ראש העיר דב צור.

במארס השנה הודיעה המשטרה כי קיימת תשתית ראייתית להעמדת ביטן וצור לדין באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים, לאחר שלכאורה קידמו שלא כדין מיזמי נדל"ן. ההחלטה הסופית אם להעמידו לדין נתונה בידי פרקליטות המדינה, שטרם פרסמה את החלטתה בנושא.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התנהלותו של  צור בנוגע למתחם היקב נחקרה במשטרה, אך הוא לא נמנה עם המתחמים שלגביהם הודיעה המשטרה כי נמצאו ראיות להתנהלות לא כשרה. הסוגיה אף נבחנה על ידי המשנה ליועמ"ש קמיניץ, שכאמור קבע כי אין מניעה לקדם את התוכנית.

מלבדו מוסצ'ו מחזיקים במתחם גם קרן ההשקעות JTLV שמובילים אריאל רוטר ועמיר בירם, חברת הביטוח הפניקס, איש העסקים ויאצ'סלב מירילישוילי, בעל השליטה ברוטשטיין נדל"ן, איש העסקים גיל דויטש, ואחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker