מכה לעיריית רמת גן: אורנשטיין מכופף את כרמל שאמה – ומחזיר את תמ"א 38 לעיר

גל בקשות למיזמי תמ"א 38 שמחכה במשך חודשים על שולחנות הוועדה המקומית – יטופל בשלושת החודשים הקרובים, בהוראת בית המשפט ■ שאמה הכהן: "אם בית המשפט רוצה לקחת אחריות על הרס איכות החיים בעיר, השופטים מוזמנים לבדוק את ההיתרים ולחתום עליהם בעצמם. נערער לעליון"

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית רמת גן
גילי מלניצקי

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, העניק היום (ב') גושפנקה רשמית לתמ"א 38 ודחה את התנגדותו של ראש העיר רמת גן, כרמל שאמה הכהן.

"הוועדה המקומית רמת גן חרגה מסמכותה, תוך התעלמות מכך שבבסיס תמ"א 38 מצויה התכלית של הגנה על חיי אדם", כתב השופט אורנשטיין בהחלטתו בעתירה שהגישה התאחדות בוני הארץ נגד הוועדה המקומית. "המדיניות החדשה שקבעה לעצמה עיריית רמת גן, הדוחה בקשות לתמ"א 38, לא נשענת על תשתית עובדתית, תכנונית או משפטית מספקת".

אורנשטיין הוסיף וקבע כי עיריית רמת גן החליטה להשהות פרויקטים באופן פזיז וחפוז, בלי לשקול את כל השיקולים הרלוונטים לנושא, ובלי שקיימה הליך תקין וסדור למהלך כה משמעותי.

השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

השופט הטיל על הוועדה המקומית רמת גן אחריות לזרז את הטיפול והבירור בכל הבקשות למתן היתר לפי תמ"א 38 שעוכבו מאז אוקטובר 2018, מועד כניסתו לתפקיד של שאמה הכהן. "מצופה שהאמור ייעשה תוך שלושה חודשים", קבע השופט, והטיל על עיריית רמת גן הוצאות משפט של 35 אלף שקל. לפני מספר חודשים נחשף ב-TheMarker כי על שולחנה של הוועדה המקומית ברמת גן ממתינות כ-180 בקשות להיתרי בנייה, אבל הן טרם נדונו.

היועמ"ש תמך בהמשך התוכנית

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

העתירה שבה עסק אורשטיין הוגשה על ידי התאחדות הקבלנים ביוני 2019, באמצעות עו"ד איל מאמו ודנה פריד ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'. העותרים טענו כי שאמה הכהן פועל מטעמים פופוליסטיים ולא עניינים, וכי אין בסמכותו לבטל כליל תוכנית מתאר ארצית שתכליתה חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. לגרסתם, החלטת העירייה בנושא אינה מהווה מדיניות סדורה, וראש העיר לא הציג תימוכין מקצועיים להחלטתו.

מאמו מסר: "אני שמח שבית המשפט קיבל את טענותינו במלואן, ובכך מתקן עוול קשה כלפי מאות משפחות ויזמים שעמלים שנים רבות על ייסוד מדיניות מאוזנת ומאושרת. כדאי שהעירייה תחפש פתרונות משלימים של תחבורה ציבורית, שכלול התוכניות למוסדות ציבור וגיוס סיוע ממשלתי - במקום לשפוך את התינוק עם המים".

רחוב ברמת גן שחלק מהבניינים בו עברו תמ"א 38צילום: עופר וקנין

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות מחוז תל אביב תמכו בעמדת התאחדות בוני הארץ, וקבעו כי ההחלטה לעצור את הפרויקטים במסגרת תמ"א 38 אינה מבוססת על שיקולים תכנוניים ואינה מידתית. בעמדתם נכתב כי "היועץ המשפטי לממשלה סבור שמדיניות זו אינה יכולה להיחשב סבירה. הפעלת שיקול הדעת בידי הוועדה המקומית נעשתה שלא בהתאם לסמכות שניתנה לה, ואינה יכולה לעמוד".

"על סף פשיטת רגל"

בדיון בבית המשפט, שהתקיים לפני כשבועיים, התייחס רשאמה הכהן לסוגיית עצירת היתרי הבנייה והבהיר: "לא אמרנו 'אל תגישו בקשות לתמ"א כי לא נאשר', אנחנו מכבדים את התמ"א ונשקול כל בקשה לגופה. כשמסתכלים על כל מגרש, התמ"א נראית 'וואו', אבל כשמסתכלים על כל שכונה שואלים לאיזה גן הילדים ילכו".

שאמה הכהן טען כי ריבוי ההיתרים גורם לתשתיות העיר לקרוס ופוגע בקופת העירייה. "רמת גן העשירה נמצאת כיום על סף פשיטת רגל. אנחנו עושים מניפולציות כדי לסיים את השנה בצורה מאוזנת. לפני שהושבעתי קרא לי גזבר העירייה ואמר שאם אני לא משנה את מדיניות התכנון והבנייה, אנחנו נהיה על סף פשיטת רגל".

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, מסר: "בית המשפט אמר את דברו, ונעמד לצד ענף הבנייה והציבור בישראל שזקוקים לוודאות תכנונית שתאפשר לייצר פרויקטים שיגנו מפני רעידות אדמה וטילים, ויצילו חיים. ההחלטת החד-משמעית של בית המשפט היא תקדים מחייב הקובע כי ועדות מקומיות וראשי רשויות לא יכולים למנוע יותר בנייה במסגרת תמ"א 38. ההחלטה הזו, לצד הסכמה בין משרדי השיכון והאוצר על הארכת התמ"א 38 בשלוש שנים נוספות, מייצרת את אותה ודאות שדרשנו ומאפשרת לתוכניות ולפרויקטים שנמצאים כיום בתהליך עבודה לצאת לפועל, וגם להתחיל לעבוד על פרויקטים חדשים במסגרת התחדשות עירונית.

"התאחדות הקבלנים בוני הארץ תעמוד לרשות עיריית רמת גן כדי לסייע לה בתכנון מדיניות חדשה שתאפשר להוציא לפועל פרויקטים במסגרת תמ"א 38 ולתכנן את השכונות בה, תוך הבטחה לכושר נשיאה מתאים של תשתיות שידרשו בהן. בשיתוף פעולה ניתן להגיע לתכנון נכון תוך הוצאה של פרויקטים לפועל".

"עם כל העבוד לפסק הדין - כל עוד אני ראש עיר, אני אחליט"

בתגובה להחלטת בית המשפט מסר שאמה הכהן: "עם כל הכבוד לפסק הדין, כל עוד אני ראש העיר, אחתום על היתרים רק אם יהיו לנו תשתיות חינוך ותחבורה. כל בקשה להיתר במיקום שחסר בתשתיות חינוך, תחבורה ופנאי תסורב. אם בית המשפט בישראל רוצה לקחת אחריות על הרס איכות החיים בעיר רמת גן, כבוד השופטים מוזמנים לבדוק בעצמם את ההיתרים ולחתום עליהם בעצמם.

"שביעות הרצון של הקבלנים על בסיס פסק דין שגוי היא שגיאה קשה מצידם, שכן חגיגת התמ"א 38 החזירית ברמת גן, ללא תשתיות - הסתיימה עם הכרעת הבוחר, ושום הכרעה שיפוטית לא תשנה זאת. יידע כל יזם וכל תושב שכל השקעה בבקשה להיתר בנייה שמשלשת ומרבעת את כמות התושבים ללא מענה של תשתיות היא השקעה על קרן הצבי. הנחיתי כבר להכין את הערעור לבית המשפט העליון, ולהקפיא את הבנייה באופן מוחלט לפי סעיפים 77-78 לחוק התכנון והבנייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker