מכירת דירות חדשות מדשדשת ברחבי הארץ - אבל בבאר שבע השוק לוהט

במאי-יולי נרשמה ירידה קלה של 0.2% במכירת דירות חדשות, בניכוי עונתיות ■ מתרבים הסימנים לעודף היצע בבאר שבע, שחוותה גידול של 280% במכירת דירות חדשות לעומת שלושת החודשים הקודמים

הדר חורש
הדר חורש
בנייה בבאר שבע
בנייה בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

מכירות הדירות החדשות דישדשו במאי-יולי - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). במונחים מוחלטים עלו המכירות של דירות חדשות ב-2.8% לעומת שלושת החודשים הקודמים, והסתכמו ב-7,900 דירות חדשות. ואולם בניכוי השפעות עונתיות כמו מספר ימי העבודה בתקופה הנבדקת ועיתוי החגים, נרשמה ירידה קלה של 0.2%.

נתוני הלמ"ס, המבוססים על דיווחי הקבלנים, אינם מתיישבים עם דיווחי העסקות לרשות המסים. בשלושת החודשים הנסקרים דווחו לרשות 8,510 עסקות - 3% פחות מבשלושת החודשים הקודמים. השיטה שבה פועלת הלמ"ס אמורה לשקף את המצב סמוך למועד חתימת עסקת המכירה, בעוד שהדיווחים מרשויות המס מתקבלים כמה שבועות מאוחר יותר. הלמ"ס קובעת כי הנתונים מאפריל והלאה מצביעים על מגמת עלייה של 2.5% בממוצע בחודש.

היציבות במכירת הדירות לא הפתיעה את הקבלנים, ככל הנראה, שכן מלאי הדירות שלא נמכרו נותר נציב לאורך התקופה - כ-26 אלף דירות. השמירה על היקף המלאי עשויה לרמז על יציבות במחירי הדירות בחודשים הקרובים.

הזינוק הגדול ביותר במכירות היה בבאר שבע, שבה מתרבים הדיווחים על סימנים לעודף היצע. בעיר נמכרו בשלושת החודשים הנסקרים 621 דירות - גידול של 280% לעומת שלושת החודשים הקודמים. באר שבע היא העיר שבה נמכרו הכי הרבה דירות בתקופה האמורה. השנייה בדירוג היא אור עקיבא, עם מכירות של 521 דירות - בעיקר בשל מכירות מואצות בשכונת "אור ים". בבית שמש נמכרו 236 דירות, לאחר שברבעון הקודם נמכר מספר זניח של 15 דירות חדשות.

נתוני הלמ"ס מאששים את הדיווחים על התאוששות המכירות בעיר חריש, הסובלת גם היא מהיצע גדול של דירות חדשות. בחריש נמכרו 356 דירות - 110% יותר מהמכירות בשלושת החודשים הקודמים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כמות הדירות הגדולה ביותר נמכרה בשלושת החודשים באזור המרכז - 2,047 דירות. מחוז חיפה ניצב במקום השני, עם מכירות של 1,744 דירות. במחוז חיפה ניכרת בחודשים האחרונים פעילו נדל"נית מואצת, וביקוש גבוה מצד משקיעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker