מינהל מקרקעי ישראל על תוכנית גליל ים: לצמצם את שטחי הציבור כדי למנוע צפיפות יתר

במינהל טוענים כי בנייה של אלפי דירות בגליל ים תגרום לצפיפות גבוהה מהמקובל; נציג הירוקים: גליל ים תהיה הולילנד של הרצליה

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

כעשור מאז שהחל קידומה של תוכנית גליל ים במוסדות התכנון, טוען מינהל מקרקעי ישראל כי התוכנית המקודמת לבנייה של כ-4,018 דירות תגרום לצפיפות גבוהה מהמקובל. לטענת המינהל, התוכנית קבעה הפרשות גבוהות לצורכי ציבור, ולכן נדרש צמצום ניכר בשטחי הציבור - במקום שטח של 116 דונם למבני ציבור, יש לצמצם את השטח ל-69 דונם בלבד, ובמקום 70 דונם לשטחי ציבור, 30 דונם בלבד.

תוכנית גליל ים משתרעת על שטח של כ-800 דונם בין רחוב הרב קוק בהרצליה לנתיבי איילון. השטח נמצא בבעלות מינהל מקרקעי ישראל והקק"ל (85%), קיבוץ גליל ים, המיוצג על ידי עו"ד שרגא בירן, חברת רננות שבבעלות אפריקה ישראל ואנשי העסקים רוני ויעקב יצחקי (כ-14%) ובעלים פרטיים קטנים נוספים.

הפרויקט, הנקרא תפר בהרצליה, הוא אחת מתוכניות הבנייה החשובות לעיר, שעשויה לידון בהמשך בווד"לים להאצת הבנייה.

לפי התכנון של אדריכלית תוכנית המתאר והתוכנית המפורטת, נעמה מליס, ממשרד אדריכלות ובינוי ערים, מתוך שטח של 326 דונם לבינוי, 116 דונם הוקצו לטובת מבני ציבור, 70 דונם לטובת שטח ציבורי, 44.5 דונם לטובת דרכים, כחמישה דונם למסחר ועוד כשלושה דונם הוקצו לתשתיות. בנוסף לשטחי הציבור, התוכנית מאפשרת בנייה של 450 אלף מ"ר למגורים. בתוך כך, טוען המינהל כי התוכנית בעייתית ויש לשנותה.

בהתנגדות שהגיש לוועדה המחוזית טען המינהל כי למגורים יוותרו 87.8 דונם נטו. "בהתחשב ביעד של 4,018 דירות, מתקבלת צפיפות ממוצעת לא סבירה של 45.7 דירות לדונם. מבדיקה שנעשתה עולה כי ההקצאה שנעשתה עלתה על הנדרש, עקב הערכת יתר של נתוני גודל משק הבית, ולכן יש לתקן זאת".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לשיטת המינהל, התוכנית צריכה להשתנות כך שגודלו הממוצע של משק בית בתוכנית יעמוד על שלוש נפשות בלבד ליחידה, במקום 3.6 כפי שקבעה התוכנית המקורית. ההערכות הן כי בקשת המינהל לקיצוץ שטחי הציבור תתקבל בוועדה המקומית, הדנה בשלב זה בהתנגדויות.

יושב ראש סיעת הירוקים במועצת עיריית הרצליה, דרור עזרא, הגיש התנגדות להפחתת זכויות הבנייה ומספר יחידות הדיור. עזרא טען כי מינהל מקרקעי ישראל נכנע לקיבוץ גליל ים. "המינהל מעניק לקיבוץ זכויות בנייה בלתי מתקבלות על הדעת. התוכנית היא פשוט פיגוע תכנוני, הולילנד של הרצליה, שתגרום נזקים עצומים לעיר ולשכונות הסמוכות לה. הצמצום בשטחי ציבור נעשה בנוסף ל-180 הדונמים שכבר קוצצו מהפארק העירוני לטובת בנייה. חמור מאוד לקבל את המלצת המינהל לפיה משפחה ממוצעת תהיה שלוש נפשות ולא 3.6 כמו שהעריכו בתחילה. נוצר אבסורד, כי הרי את זכויות הבנייה המופרזות לדירות של ארבעה-חמישה חדרים נתנו לפי 3.6 נפשות ליחידת דיור, ואילו את שטחי הציבור מחשבים לפי שלוש נפשות ליחידה".

תוכנית הבנייה לגליל ים קודמה בעשור האחרון, וכך קפצו זכויות הבנייה ממאות דירות לאלפי דירות כיום. באמצע שנות ה-90 הוגדר השטח לפי תוכנית מתאר ארצית (תמ"א 31) כשטח נוף כפרי פתוח, אך ייעוד השטח שונה, ובמהלך 1998 קודמה תוכנית לבנייה של 1,200 דירות בלבד. בהמשך, באמצעות לחצים שהפעיל עו"ד שרגא בירן שייצג את הקיבוץ לקידום התוכנית, היא נידונה מחדש והורחבה לבנייה של כ-3,500 דירות.

עתירה מינהלית שהגיש בזמנו ראש מועצת רמת השרון, אפרים חירם, שטענה כי נפלו פגמים קשים באישור התוכנית, הביאה לפסילת התוכנית על ידי שופט בית המשפט לעניינים מינהליים אורי גורן. החלטת גורן הובילה את קיבוץ גליל ים ועיריית הרצליה לקדם תוכנית חדשה ומתוקנת, שאושרה ב-2009, לבנייה של 4,018 דירות.

עורכי הדין רונן צ'יניאו ומשה לוי ממשרד מרקוביץ-צ'יניאו ושות, שמייצגים תושבים שהגישו התנגדויות לתוכנית, טוענים כי התוכנית שאושרה מאפשרת בנייה מסיבית עוד יותר".

סעיף בתוכנית מאפשר להמיר למגורים עוד 40 אלף מ"ר מהשטח המיועד לתעסוקה", מסביר צ'יניאו, שהגיש ב-2008 עתירה לבג"ץ, שעיקרה ההתנהלות הפסולה באישור התוכנית וגריעת שטח הפארק המטרופוליני. "בקשת המינהל לגרוע עוד יותר משטחי הציבור תמוהה ביותר מאחר שהיא נעשית בזמן שהעניין תלוי ועומד בבג"ץ. החיפזון הזה נועד כדי לקבוע עובדות בשטח, אך הוא יוביל לבסוף לקטסטרופה מכל בחינה כשתוקם כאן עיר ללא תשתיות מתאימות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker