למה נלחמה עיריית רעננה על פרויקט תמ"א 38 – ואיך ניצחה בבית המשפט?

בעוד ראשי ערים רבים נלחמים בחודשים האחרונים נגד מיזמי תמ"א 38 בטענה שהם מעמיסים על התשתיות - עיריית רעננה יצאה למאבק הפוך ■ "רוב הדירות קטנות, מצבן רעוע וקיימים בהן ליקויים רבים. ראוי שבעלי דירות יקבלו תמריצים"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט תמ"א 38 ברעננה
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

"השכל הישר מחייב להתיר לפרויקט לצאת לדרך" - כך פסק השופט עוז ניר נאוי בתביעה שהתנהלה בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד. בכך, התיר ל-132 דיירי שלושת בנייני רכבת ברחוב גאולה ברעננה, המחכים יותר מעשור לקידום פרויקט תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה, לנשום לרווחה.

בעוד ראשי ערים ורשויות מקומיות רבות נלחמים בחודשים האחרונים בתמ"א 38 (הבולט שבהם הוא ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן) ובולמים קידום פרויקטים בטענה שהם מעמיסים על התשתיות, עיריית רעננה – ממובילות התמ"א 38 בשרון, יצאה למאבק על אישור אחת מהתוכניות הגדולות ביותר שקודמו בעיר.

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית רעננה נעמדה לצד חברת רסקו מגורים ול-132 דיירים, נגד החלטת ועדת הערר המחוזית של מחוז מרכז לבטל את התוכנית – שלטענתם חרגה מזכויות הבנייה שניתנו בה – אם היא נשענת רק על תמ"א 38 ותוכנית המתאר המקומית, שהתיישנה במהלך השנים.

פרויקט תמ"א 38 ברעננהצילום: עופר וקנין

חברת רסקו יזמה פרויקט התחדשות עירונית ברחוב גאולה ברעננה לשלושה מבני רכבת ישנים ורעועים, וחתמה ב-2008 על הסכם עם 132 הדיירים. בספטמבר 2017 אישרה הוועדה המקומית של רעננה את קידום הפרויקט, ונתנה היתר להריסת שלושה מבני הרכבת, לטובת בניית ששה בנייני מגורים במקומם, בני 355 יחידות דיור, על בסיס תמ"א 38 ותוכניות מתאר מקומית 1010 לרעננה. זאת, לאחר שהיזמים ניסו לאשר תוכנית ל-400 יחידות דיור ונדרשו לצמצם את היקפיה.

"רוב הדירות קטנות במיוחד, כ-35 מ"ר, מצבן רעוע וקיימים בהם ליקויים רבים", הסבירה הוועדה המקומית את שיקוליה. "העירייה משתתפת מידי פעם בעלויות שיפוץ ותחזוקת הבניינים, ואין ספק כי אם יש מקום שבו ראוי כי בעלי דירות יקבלו תמריצים לשם הריסת בתים והקמת מתחם חדש באמצעות תמ"א 38 – זה המקום".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מיד לאחר אישור התוכנית הגישו שכני הפרויקט עררים לוועדה המחוזית נגד ההחלטה. השכנים טענו כי הפרויקט יוריד את ערכם של בתיהם ופרטיותם, וכי תחול פגיעה קשה באיכות החיים של השכונה – שכן הצפיפות תעלה ותיצור עומס על תשתיות. עוד טענו המתנגדים כי התוספת של שלוש קומות וחצי למבנה אושרה לא כדין.

בוועדת הערר נבחנו הטענות והוחלט לקבל רק את הטענה שנוגעת לתחשיב זכויות הבנייה שאושרו. מכאן שוועדת הערר קיבלה את הטענות - והורתה לוועדה המקומית לערוך תחשיב מתוקן לפי הזכויות המצומצמות ביותר שניתנות מתוקף התוכניות, ולא לאפשר את ניצול מלוא זכויות הבנייה.

"הפרויקט כולו יבוטל בהיעדר כדאיות כלכלית לביצועו", התרעמו חברת קרסו והדיירים בפרויקט. "תושבי השיכון ייאלצו להמשיך ולחיות בתנאים בלתי ראויים במבני רכבת רעועים. להחלטה משמעות גורלית ביחס לחייהם של אנשים רבים".

בדיון בבית המשפט התייצבה עיריית רעננה לצד התושבים והיזם. לטענת העירייה, ועדת הערר מתעלמת מאינטרס ההסתמכות של היזם, שמנסה לפעול בסביבה של ודאות, לצד כך שבעבר כבר אושרו פרויקטים על בסיס פרשנות מרחיבה יותר של זכויות הבנייה.

השופט פסק לטובת התושבים, העירייה והיזם, ודחה את טיעוני וועדת הערר בטענה כי לא הוצגו טיעונים תכנוניים משמעותיים ואחרים שקובעים שהתכנית תפגע בתושבי רעננה  – ובחר באינטרס הציבורי של ראיית האזרחים.

עו"ד רונן הורוביץ ממשרד הורוביץ, אבן, אוזן ושות' המייצג את הוועדה המקומית לתכנון ובניה ברעננה מסר: "בימים שבהם קיימת ביקורת על התמריצים שמעניקה תמ"א 38 ואף קריאות לבטלה, העמדה הפרשנית של ועדת הערר לא אפשרה להוציא לפועל פרויקט גדול וחשוב, שכל ועדות התיכנון מצאו אותו ראוי מכל בחינה שהיא. בית המשפט שם לנגד עיניו הן את רצון הדיירים, הן את ההגיון הכלכלי של היזם והן את ההסתמכות על הוועדה המקומית, נסיונה ומומחיותה".

ח"כ איתן גינזבורג ממפלגת כחול לבן, שכיהן בעבר כראש עיריית רעננה וכיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, מסר: "זו החלטה חשובה שתאפשר הוספת מקומות חנייה תת קרקעיים לרכבים שחונים היום ברחוב ומתיחת פנים משמעותית לשכונת קריית שרת. ככה עושים התחדשות עירונית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker