הפסדתם בהגרלת מחיר למשתכן? עכשיו אפשר לתבוע את המדינה

לפני כשנה חשף TheMarker כי במשרד המשפטים סבורים שמנגנון ההגרלות לשיווק דירות מחיר למשתכן אינו חוקי, וכעת חידד היועמ"ש: על משרד האוצר להסדיר זאת ■ עם זאת קבע: ההגרלות שכבר התקיימו יישארו בתוקף ■ משרד השיכון: "פועלים מכוח היתר חוקי כנדרש"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אביחי מנדלבליט
משרד היועמ"ש: להסדיר ההגרלות. אביחי מנדלבליטצילום: אמיל סלמן

היועץ המשפטי לממשלה מבהיר: הגרלות מחיר למשתכן שעורך משרד הבינוי והשיכון טעונות היתר מיוחד ממשרד האוצר לעריכתן, בהתאם למנגנון ההיתרים שקבוע בחוק העונשין. ההבהרה ניתנה כמענה לפנייתו של היועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד אסי מסינג, שביקש לחלוק על הפרשנות של המשנים ליועץ המשפטי לממשלה, ולפיה ההגרלות האמורות טעונות היתר של האוצר. 

המשמעות של עמדת היועמ"ש: המדינה עלולה להיות חשופה לתביעות מצד עשרות אלפי זכאי מחיר למשתכן שהשתתפו בהגרלות – ולא זכו בדירה, שיש בידם עילה להלין על חוסר מהימנות של ההגרלות שכן משרדי הממשלה פעלו ללא היתר מתאים. אלו לפי ההערכות יוכלו לתבוע את המדינה בפיצויים בשווי מאות מיליוני שקלים.

שר האוצר משה כחלון ושרת השיכון יפעת שאשא ביטון
ייאלצו לחכות להיתר. כחלון וביטוןצילום: אליהו הרשקוביץ

ואולם משרד השיכון מסר כי הוא "פועל מכוח היתר שניתן לו לביצוע הגרלות מטעם שר האוצר, בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה. ההגרלה הגדולה תתקיים כמתוכנן בסוף החודש".

ההגרלה הקרובה אכן מתוכננת לסוף ספטמבר, ונראה כי היא תידרש לעמוד במבחן הדרישות החוקיות של היועמ"ש, עם כי במשרד השיכון טוענים כי התקבל היתר להגרלה זו משר האוצר. מדובר בהגרלה שתוכננה זמן רב והיתה אמורה להיערך בשבוע שעבר, אך ביום ראשון הודיע המשרד על דחייתה בגלל מחסור בדירות זמינות, ואתמול נמסר כי ההגרלה תתקיים "בסוף החודש" הקרוב, מבלי לנקוב במועד מוגדר או במספר מדויק של הדירות שיוגרלו.


עו"ד דותן ברוך המתמחה בהימורים ומסחר אלקטרוני טוען כי "זכאי התוכנית שהפסידו בהגרלות, למשל, מחזיקים בעילה לתביעה ויכולים לטעון שהמדינה לא פעלה כדין ולא קיבלה אישור להגרלות ולכן פגעה בזכות שלהם לקבל את ההטבות על הקרקע שחילקה המדינה". לדבריו, "האיסור הפלילי על קיום הגרלות בישראל מתמקד בשני רכיבים בלבד: אם יש רכיב של מזל בהגרלה; ואם יש אפשרות לזכות בפרס כתוצאה ממנה. במקרה של מחיר למשתכן, שני הרכיבים הללו מתקיימים. הטיעון שעליו נשענת המדינה, שלפיו האיסור על הגרלות נובע מסוגיות של התמכרות, איננו רלוונטי, משום שהחוק לא עוסק בכך בסוגיות של הוצאת היתר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יש צורך בהיתר מיוחד

בספטמבר 2018 נחשף ב-TheMarker כי מנגנון ההגרלות שעליו מתבססת תוכנית הדגל הממשלתית בתחום הדיור, אינו חוקי. התוכנית שהושקה לפני כארבע שנים, ושבמסגרתה נרשמו כ–170 אלף משקי בית להגרלת דירה מוזלת, מעולם לא קיבלה היתר לעריכת הגרלות, כפי שמתחייב מתוקף חוק העונשין. 

המשנים ליועץ המשפטי לממשלה, עמית מררי וארז קמיניץ, קבעו כי הקצאת זכות מוגבלת על ידי המדינה באמצעות עריכת הגרלה נכללת בגדרי האיסור שנקבע בחוק העונשין על משחקים אסורים, הגרלות והימורים, ולכן היא טעונה היתר ממשרד האוצר. הם הבהירו כי ההגרלות שכבר התקיימו ישארו בתוקף.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באבד, בעזרת היועמ"ש עו"ד אסי מסינג, פנה ליועץ המשפטי לממשלה וטען כי ההגרלות חוקיות ולא נדרשות להיתר. מסינג טען כי "פרשנות דווקנית תוביל לכך שיוטל כתם פלילי על פעילות שהיא נורמטיבית, מקובלת ולעיתים הכרחית". לגרסתו, תכלית האיסורים על הגרלות הקבועים בחוק העונשין הינה מניעת הסיכונים הכרוכים בהימורים, ביניהם התמכרות להימורים וביצוע עבירות נוספות – אולם אלו לא העניין במחיר למשתכן. 

שי באבד
שי באבדצילום: תומר אפלבאום

מסינג העריך כי יתכן שגופים נוספים שאינם מודעים לצורך בקבלת היתר, פועלים בניגוד לחוק. לדוגמא: פרויקטים של דירה להשכיר או חברות קבלניות שמוכרות דירות בתנאים מועדפים לאוכלוסיות מסוימות – כמו מורים או אקדמאים.

עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רועי כהן, דחה את טענות משרד האוצר והסביר כי בשל הקושי להגדיר מה הן הגרלות מותרות ואסורות, קבע המחוקק כלל גורף האוסר לערוך הגרלות וחייב בהוצאת היתר מיוחד בהגרלות – במיוחד של המדינה.

משרד המשפטים הציע במכתבו למשרד האוצר לפנות ולבקש את בחינת האפשרות לעריכת תיקון חקיקה בעניין זה, אולם קבע: כל עוד החוק לא יתוקן, ההגרלות ללא היתר אינן חוקיות לא עומדות בקנה אחד עם תקנות המחייבות מתוקף חוק העונשין. עו"ד כהן אף סבר שגם אם מדובר בבקשות רבות, אין למשרד האוצר לראות עצמו מעל החוק ועליו לפעול להשגת היתרים מיוחדים לטובת ההגרלות העתידיות.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "לנוכח השינוי בעמדה המשפטית של משרד המשפטים, כפי שהובאה בפני משרדינו לפני למעלה משנה, ניתנו היתרים להגרלות מחיר למשתכן ומחיר מטרה. במסגרת שינוי העמדה הובהר במפורש כי אין בה כדי לפגוע בתוקפן המשפטי של הגרלות שנערכו לפני שינוי העמדה כאמור. ויודגש, לא היה חולק על כך שמבחינת הדין הפלילי קיימת הצדקה מהותית למתן היתר, שכן אין בקיום הגרלות בהקשרים האמורים משום פגיעה בתכליות שלשמן נועד האיסור הפלילי, היינו מניעת הנזקים הנגרמים כתוצאה מהתמכרות להימורים הן בהיבט פוטנציאל ההתמכרות והן בהיבט העבריינות".

עוד הוסיפו במשרד האוצר כי "הפרסום של שינוי העמדה המשפטית, שכעת הוא גם על דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, נועד לשקף בפני עורכי הגרלות אחרים במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי, שאינם בעניין מחיר למשתכן ומחיר מטרה, את הצורך לפנות למשרד האוצר לצורך בחינת מתן היתר לעריכת הגרלה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker