600 מפקחי בנייה פותחים בשביתה כוללת ממחר

המדינה מנסה להרחיב את מדיניות האכיפה כלפי קבלנים שמבצעים עבירות באתרי בנייה - ומנגד המפקחים על הבטיחות חשים מאוימים וסובלים מגילויי אלימות ■ העובדים המאוגדים בהסתדרות דורשים אמצעי ביטחון - ושובתים עד שייענו

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפקח באתר בנייהצילום: בלומברג

כ-600 מפקחי הבנייה ברשויות המקומיות ובוועדות המרחביות בכל רחבי הארץ יחלו מחר (ג') בשביתה כוללת בשל גילויי אלימות כלפיהם בעת מילוי תפקידם, והיעדר הקצאת משאבים לספק להם אמצעי ביטחון. הם לא ייצאו לשטח, לא יטפלו בטופסי גמר ובטופסי 4, לא יינתן מענה טלפוני ולא ייערכו ועדות, כך נמסר מהסתדרות העובדים. בשיחות עם מפקחים עולה כי הם חשים מאוימים, וכי לעתים מנסים למנוע את כניסתם לאתרים ומאיימים לפגוע גם בכלי הרכב שעימם הם מגיעים.

העילה לגילויי האלימות נגד הפקחים נובעת מתקנות חדשות המחייבות את המפקחים להוציא בעצמם צווים וקנסות על חריגות ועבירות בנייה במועד הגעתם לאתרי הבנייה, ולא בהליך משפטי. זאת כדי להרחיב את האכיפה וההשפעה במקום ולא לאפשר לקבלנים להתחמש בשורת עורכי דין ולהתחמק מדו"חות וצילומי עבירות ברורים. 

לטענת הפקחים, יישום התקנות מעמיד את ביטחונם האישי של המפקחים בסכנה מוחשית וחושף אותם לגילויי אלימות מפני האוכלוסייה הנבדקת. בנוסף, המפקחים נדרשים ללבוש מדים מזהים, דבר המגביר עוד יותר את הסכנה הנשקפת להם לטענתם.

למרות דרישות נציגות העובדים לדאוג לעובדים לסידורי ביטחון מתאימים, הרשויות והמדינה מסרבות לשאת בעלויות הנדרשות ומתנערות מחובתן לדאוג לשלום עובדיהן. אם לא די בכך, באחרונה הוחלט לפגוע בשכרם של העובדים עם החלטה חד צדדית שלא לתת להם קצובת ביגוד, אותה נהגו לקבל במשך שנים ארוכות.

בשבוע שעבר חלו שיבושים בעבודת המפקחים, אולם כעת הוחלט להרחיב את הצעדים לכדי שביתה כוללת. זאת, לאחר שהשלטון המקומי והממונה על השכר הורו למעסיקים לנכות שכר באופן מלא מעובדים שנקטו עיצומים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יו"ר הסתדרות המעו"ף, עו"ד גיל בר-טל, מסר: "המעסיקים טרחו להעביר תיקון בחקיקה אך זנחו את ביטחונם של העובדים. אנו דורשים שיוקצו מהאגרות ומהקנסות סכומים לטובת הענקת אמצעים לשמירה על ביטחונם הגופני והאישי של העובדים".

יו"ר חטיבת הרשויות המקומיות בהסתדרות ההנדסאים, משה שגב, אמר: "פקחי הבנייה רוצים לבצע את עבודתם למען הציבור, אך לא יהיו מוכנים לעשות זאת כשנשקפת סכנה לחייהם והמעסיק שלהם פועל בבריונות ובאופן חד צדדי. אני קורא למדינה להתעשת ולפעול בהקדם לפתרון המשבר ולדאוג לביטחון הפקחים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker