לטיפול הממשלה הבאה: הסכמי גג להתחדשות עירונית בבת ים, נתניה, הרצליה, גבעתיים וירושלים

ברשות להתחדשות עירונית סיימו לגבש טיוטות לקידום מהלך הענק של הסכמי גג שיקודם על פי ההערכות לאחר הבחירות ■ בערים המרכזיות המתקשים להתמודד עם עומס התשתיות הנדרש כתוצאה מתוספת יחידות הדיור הצפויה

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
הריסת בניין בגבעתיים
הריסת בניין בגבעתייםצילום: תומר אפלבאום

אחד הנושאים המרכזיים שיונחו על שולחנה של הממשלה הבאה, במסגרת התוכנית האסטרטגית להתחדשות עירונית, צפוי להיות הסכמי גג ייעודיים להתחדשות שעליהם תחתום המדינה מול הרשויות המקומיות.

מהלך זה, שאותו מנסה הרשות להתחדשות עירונית לקדם מזה זמן רב, הגיע בחודשים האחרונים לשלבי גיבוש מתקדמים באמצעות טיוטות שיקבעו את נוסחי ההסכמים, לצד מגעים מתקדמים מול רשויות מקומיות מרכזיות שבהן יקודם המהלך בשלביו הראשונים.

מבדיקת TheMarker עולה כי בין הערים הראשונות שצפויות לחתום על ההסכמים נמנות גבעתיים, בת ים, נתניה, הרצליה וירושלים – כולן ערים מרכזיות המתקשות להתמודד עם עומס התשתיות הנדרש כתוצאה מתוספת יחידות הדיור הצפויה במהלכים אלה.

"אנחנו לא יושבים ומחכים לתקציבים – אלא מכינים כבר עכשיו את כל התשתית הביורוקרטית שנחוצה לקידום הסכמי ההתחדשות העירונית בערים. בקרוב יתפרסם קול קורא בנושא, וכבר גובשו טיוטות להסכמים שייחתמו מול הרשויות המקומיות", אמרה סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית, עינת גנון.

גנון ציינה כי "לא מעט ערים שפנו אלינו בבקשה לחתום על הסכם, ואנחנו נמצאים כיום בשיח עם כמה ראשי ערים בנושא. נתחיל ונקדם הסכמי מסגרת מול אותן הרשויות שבהן יש כבר מלאי סטטוטורי של פרויקטי התחדשות שנבנים, או כאלה המחכים לאישור", ציינה.

עינת גנון
עינת גנוןצילום: דרור סיתהכל
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מטרתם של הסכמי גג להתחדשות עירונית - לתמוך בתשתיות הנלוות הנדרשות מן הרשות המקומית לצורך תמיכה בתוספת יחידות הדיור, בהן שטחי תעסוקה, שטחי ומבני ציבור וכן שטחי מסחר.

למהלך התייחס הבוקר גם יו"ר הרשות להתחדשות עירונית, חיים אביטן, בכנס ישראל מתחדשת של אתר מגדילים לנדל"ן והתחדשות עירונית. לשם מימושו של המהלך, דורשת הרשות להתחדשות עירונית מהמדינה תוספת של מאות מיליוני שקלים לקופתה.

יכולתה של הרשות לקדם הסכמים מול רשויות מקומיות מוטלת כיום בספק, בעיקר בשל המקור התקציבי להסכמים אלה, שאמור להישען על הקרן להתחדשות עירונית. הקמתה נקבעה בחוק רשות מקרקעי ישראל והיא אמורה לנקז אליה סכומים משמעותיים לטובת פעילותה של הרשות.

עד כה לא הוקמה קרן כזאת, בין השאר בשל חילוקי דעות מול רשות מקרקעי ישראל באשר להיקף הכספים שאמור להתנקז אליה, וכן בשל היחסים העכורים ששררו בין שר האוצר, משה כחלון, לבין שר הבינוי והשיכון דאז, יואב גלנט, שהרשות להתחדשות עירונית כפופה למשרדו. בהקשר זה ציינו ברשות כי "אנו ממתינים להתקנות התקנות על ידי שר האוצר הבא, ובכוונתו לדחוף לזה מיד עם מינוי שרי האוצר והשיכון הבאים".

במארס 2018 בישרה הרשות להתחדשות עירונית על כניסתם הצפויה של הסכמי הגג להתחדשות עירונית, עם פיילוט ראשון מסוגו שטענה הרשות כי חתמה מול עיריית רמת גן. במסגרת הפיילוט, נטען כי עיריית רמת גן תקבל סיוע תקציבי של עשרות מיליוני שקלים, בתמורה להנפקת היתרי בנייה ל-2,000 יחידות דיור בפרויקטים להתחדשות עירונית בעיר. ואולם חודשים ספורים לאחר הודעת הרשות, שגררה הדים וציפיות בקרב רשויות מקומיות נוספות, נותר פיילוט הענק בגדר הבטחות ריקות - והמהלך מעולם לא מומש.

ביולי 2018 נחשף ב-TheMarker הרשות לא העבירה כל תקציב לעיריית רמת גן, ומתווה ההסכם מול העירייה, שאמור היה להיות יריית הפתיחה לשורה של הסכמים מול רשויות נוספות, מעולם לא קודם מול משרד האוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker