שר האוצר ושרת הבינוי והשיכון סיכמו: תמ"א 38 תסיים את דרכה בעתיד הקרוב

הסכמתם של שר האוצר ושרת השיכון והבינוי אינה סוף פסוק, שכן לאיש מהם אין סמכות להכריע בסוגיה ■ המלצות הממשלה יגובשו בקרוב ויובאו לאחר הבחירות לדיון במועצה הארצית ■ כפי שנחשף ב-TheMarker, תוקף התוכנית יוארך לתקופת מעבר של 5-3 שנים

יעל דראל
יעל דראל
שר האוצר משה כחלון ושרת השיכון יפעת שאשא ביטון
שר האוצר משה כחלון ושרת השיכון יפעת שאשא ביטון צילום: אליהו הרשקוביץ

שר האוצר, משה כחלון, ושרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון, פירסמו הודעה משותפת שלפיה בין כל אנשי המקצוע שוררת כיום הסכמה באשר לצורך לסיים בשנים הקרובות את תחולתה של תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מפני רעידות אדמה (תמ"א 38), בליווי הוראות מעבר שיקלו על השוק.

בהתאם להודעה המשותפת שהתפרסמה בעקבות דיון שהתקיים היום בלשכתו של כחלון, המלצות הממשלה בנושא יגובשו בקרוב ויובאו לשולחנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שצפויה להכריע בסוגיה ב-2020. 

על פי הנחייתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, אין לשרים סמכות לקבל כל החלטה בסוגיה טרם הבחירות. לפי ההערכות, ההמלצות הממשלתיות הרשמיות בנושא יפורסמו על ידי הממשלה החדשה לאחר הבחירות.

כפי שנחשף הבוקר ב-TheMarker, המתווה המסתמן עליו מסכימים אנשי המקצוע הוא הארכת תוקף התוכנית לתקופה של 5-3 שנים נוספות, שלאחריהן יחולו הוראות מעבר שיסמנו לשוק את סופה של התוכנית. במקביל, צפויה המדינה להעניק עדיפות להתחדשות עירונית במסלול של פינוי-בינוי הכולל מתחמי בניינים, לצד צעדים נוספים שמטרתן לתמרץ את הרשויות המקומיות. 

"בישיבה שהתקיימה היום בלשכת שר האוצר, בהשתתפות שרת השיכון וגורמים ממשלתיים נוספים, הביעו הנוכחים הסכמה עקרונית על הצורך במתן ודאות למשק ולשוק הדיור, ובהתאם על הארכת תוקפה של התמ"א לתקופה נוספת שתאפשר התארגנות לחלופות אחרות כפי שתחליט המועצה הארצית", נמסר בהודעה המשותפת. "במהלך השבועות הקרובים, תגובש עמדה ממשלתית, בנושא משך הזמן שבו תוארך התמ"א, קביעת הוראות מעבר לאחר סיום התמ"א וגיבוש פתרונות חלופיים הנוגעים להתחדשות עירונית על מנת לשפר את איכות התכנון. ההמלצות שיגובשו יובאו למועצה הארצית".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

באחרונה לחצה התאחדות בוני הארץ לקבל החלטה עקרונית שתאפשר לשוק הדיור תקופת התארגנות, בטרם יוחלט לסיים סופית את תמ"א 38. "ההתאחדות הקבלנים בוני הארץ פעלה כדי להבהיר את חשיבותה של תמ"א 38 לשוק הדיור ולהגנה על הציבור בישראל. החלטה זו היא החלטה חשובה שעליה אנו מברכים", מסר מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אמנון מרחב, "אנו קוראים לשרים להורות על פתיחה מיידית של דיונים, ושיתוף ההתאחדות ונציגי שאר חלקי ענף הבנייה, כדי לגבש פתרונות נכונים וישימים, שיאפשרו את המשך התרחבות ההתחדשות העירונית, שהפכה לחלק מרכזי בבנייה למגורים במשק הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker