קבלן ידוע נעצר בעקבות תאונת העבודה שבה נהרג פועל בגליל ים

הפועל נפל מהקומה התשיעית ■ חקירה החלה אתמול ושמונה עדים וחשודים עוכבו לחקירה ■ "למרות הגברת האכיפה, 2019 מסתמנת כשנה מדממת במיוחד - עם 59 הרוגים בתאונות עבודה"

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבלנים בתל אביבצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי

החלה חקירת תאונת העבודה הקטלנית במהלכה נהרג עובד בניין סיני לאחר שנפל מהקומה התשיעית אתמול (רביעי) באתר בנייה בגליל ים, ומאז אמש עוכבו לחקירה שמונה עדים וחשודים, ובהם קבלן בכיר הפועל במתחם גדול בשכונת גליל ים בהרצליה. באזור יש פרויקטים רבים של מחיר למשתכן.

לאחר דיון הוארך מעצרו של הקבלן. לעת עתה מוטל צו איסור פרסום על שמו של הקבלן המוכר, ועל שם החברה המבצעת. הקבלן ישהה במעצר עד מחר בבוקר.

החקירה הועברה למפלג "פלס" לחקירת תאונות עבודה בלהב 433, המשותף למשטרת ישראל ומשרד העבודה והרווחה וממוקם ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ).

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, סבור שהטלת האחריות על מנהלי החברות הקבלניות בנוגע לבטיחות בעבודה היא צעד משמעותי. לדבריו, "בפעם הראשונה בהיסטוריה מנהל בכיר הנושא באחריות כוללת משלם מחיר ונעצר. זאת נקודת מפנה חשובה שכן עד כה רק נושאי משרה זוטרים שילמו מחיר אישי על הרג פועלים. זה מסר ברור לכלל הקבלנים והיזמים - שמה שהיה לא יהיה עליהם לדאוג לבטיחות העובדים, כי חיי האדם קודמים לרווחים ולא בונים מגדלים על גופות של פועלים".

ממשטרת ישראל נמסר כי המפלג לחקירת תאונות עבודה ימשיך לעסוק בגיבוש ראייה כוללת לטיפול בתופעת תאונות העבודה, בחקירת אירועי תאונות עבודה חמורות ובחשיפת עבירות פליליות נוספות המשיקות לתחום ובגילוי עבירות המשפיעות באופן ישיר על שלומם ובריאותם של האזרחים והעובדים.

עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה מסר אמש כי "מאז תחילת השנה נהרגו 59 עובדים בתאונות עבודה מתוכם 32 בענף הבנייה והתשתיות. ההפקרות והזלוזל בחיי אדם באתרי הבנייה ממשיך. הזלזול מתחיל החל מהקבלן המבצע בשטח ועד למנהל הבטיחות בעבודה במשרד העבודה שטוען שהגביר את האכיפה. בינתיים, למרות הגברת האכיפה לה טוען מנהל הבטיחות בעבודה, 2019 מסתמנת כשנה מדממת במיוחד. נראה כי טענות מנהל הבטיחות בעבודה על הגברת האכיפה מצידם מצריכות בדיקה, שכן ניכר במבחן התוצאה ומספר ההרוגים שרק עולה ועולה כי בפועל פעולות האכיפה שמבצעת המדינה אינן אפקטיביות כלל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker