שאמה הכהן מזהיר: "רמת גן על סף פשיטת רגל; חסרים 70 גני ילדים"

ראש העיר התייחס למצבה הכלכלי בדיון בבית המשפט המחוזי, בנוגע לעתירה בנושא הפסקת היתרי הבנייה לתמ"א 38 ■ "השמשנו חנות ברחוב ביאליק לטובת גן, זאת מציאות לא נורמלית"

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש העיר רמת גן, כרמל שאמה הכהן
יעל דראל
יעל דראל

כשלושה חודשים לאחר שהתאחדות בוני הארץ עתרה נגד החלטת עיריית רמת גן בדרישה לעצור את פרויקטי תמ"א 38 בעיר, ולאחר שזכתה לגיבוי מצד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, מבהיר ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, כי קופת העירייה על סף פשיטת רגל ובעיר ישנה מצוקה קשה.

שאמה הכהן התייחס למצבה של רמת גן בדיון שהתקיים אתמול (ב') בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בנוגע לעתירה של התאחדות בוני הארץ נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בר"ג והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. במסגרת העתירה טוענים הקבלנים כי אין לוועדה סמכות להפסיק את היתרי הבנייה שניתנים לפרויקטי תמ"א 38. לטענתם, החלטת העירייה בנושא אינה מהווה מדיניות סדורה, וראש העיר לא הציג תימוכין מקצועיים להחלטתו. העתירה הוגשה באמצעות עו"ד איל מאמו ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

ראש העיר רמת גן התייחס לסוגיית עצירת היתרי הבנייה. "לא אמרנו 'אל תגישו בקשות לתמ"א כי לא נאשר', אנחנו מכבדים את התמ"א ונשקול כל בקשה לגופה. כשמסתכלים על כל מגרש התמ"א נראית 'וואו', אבל כשמסתכלים על כל שכונה שואלים לאיזה גן הילדים יילכו?"

עוד הוסיף כי "נכון להיום חסרים ברמת גן כ-70 גני ילדים, ובשל כך נאלצה העירייה להשמיש חנות ברחוב ביאליק לטובת גן. הילדים יהיו שם ארבעה חודשים ואז הם יעברו לגן אחר, שנמצא בדירה מקבלן. זאת מציאות לא נורמלית. אין לנו גני ילדים שיקומיים לגילאי שנה עד שלוש וצריך לקחת בחשבון שעלות של גן אחרי מציאת קרקע, היא בערך שלושה מיליון שקל".

שאמה הכהן אמר בנוסף כי "כושר נשיאה (של עיר) מתחיל ונגמר בתכנון ותקציב. רמת גן העשירה נמצאת היום על סף פשיטת רגל. אנחנו עושים מניפולציות כדי לסיים את השנה בצורה מאוזנת. לפני שהושבעתי, קרא לי גזבר העירייה ואמר שאם אני לא משנה את מדיניות התכנון והבנייה, אנחנו נהיה על סף פשיטת רגל. התקציב שהממשלה נותנת לעיר מסתכם ב-1.2 מיליון שקל. גם אם נוותר על כל המשכורות ונעבוד בהתנדבות, עדיין נהיה בבעיה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
אביחי מנדלבליטצילום: ניר קידר

במהלך הדיון ציין ראש העיר כי העדפתה של עיריית רמת גן היא להתחדשות עירונית, במסגרת מתחמים שלמים במסלול פינוי בינוי. לדבריו, פרויקטי תמ"א 38 מסכלים את האפשרות להתייחסות מתחמית לחידוש העיר בעתיד. "מתחם זה דבר מאוד ברור. כמה שיותר רחב זה יותר בריא ובזה מכירות כל הרשויות. העתיד מאוד ברור כשמדברים על תכנון ובנייה. אם יש מתחם של שלושה מגרשים ומוגשת בקשה לתמ"א 38 במגרש האמצעי, ממבט ראשון כל מתכנן מבין שכדי ליצור כל מה שצריך, אתה הורס את האפשרות המתחמית בעתיד".

בהמתנה: 180 בקשות להיתרי בנייה בעיר

לפני כמה חודשים נחשף ב-TheMarker כי ממתינות על שולחנה של הוועדה המקומית ברמת גן כ-180 בקשות להיתרי בנייה, אבל הן טרם נידונו. הערר בנושא הוגש על ידי חברת קרינסקי גוטליב, באמצעות עו"ד משה רז כהן.

לצדה של התאחדות בוני הארץ הצטרפה בימים האחרונים עמדתם של פרקליטות מחוז תל אביב והיועץ המשפטי לממשלה, שלפיה ההחלטה לעצור את הפרויקטים במסגרת תמ"א 38 אינה מבוססת על שיקולים תכנוניים ואיננה מידתית. "היועץ המשפטי לממשלה סבור שמדיניות זו אינה יכול להיחשב מדיניות סבירה. הפעלת שיקול הדעת בידי הוועדה המקומית נעשתה שלא בהתאם לסמכות שניתנה לה, ואינה יכולה לעמוד", נכתב בעמדה.

עו"ד איל מאמו, המייצג את התאחדות בוני הארץ, מסר בתגובה כי "בעתירה תקפנו את חוקיות וסבירות החלטת המדיניות שאישרה רמת גן, הסותרת ומאיינת למעשה את הוראות התמ"א בכל רחבי העיר. היועץ המשפטי לממשלה התייצב ותמך בטענותינו. מקווה שבסופו של יום תסכים העירייה להצעת השופט אורנשטיין, תבטל בעצמה את המדיניות, ותשכיל למצוא בהדברות פיתרון שיהיה לטובת העיר, התושבים והיזמים גם יחד. מאחורי כל יזם אשר יוצג על ידי ההתאחדות עומדות עשרות ואף מאות משפחות שעמלו שנים לתכנון ויישום הוראות התמ"א על יסוד מדיניות מסודרת ותוכניות אב שאושרו ב-2017. הביטול הגורף של העבודה שנעשתה פוגע קשות באמון הציבור ובהסתמכות על מערכות התכנון והשלטון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker