האוצר חושף: כך הפסידו 15% ממשקיעי הדירות בעיר אחת

סקירת הכלכלנית הראשית באוצר מצאה כי ברבעון השני של 2019 נמכרו כ-26 אלף דירות, עלייה של 15% - כמחציתן בסבסוד ממשלתי ■ ניכרת התעוררות גם ברכישת דירות על ידי משקיעים - אף שהכלכלנית מציינת שהכבדת המיסוי גרמה למכירת דירות רבות בפריפריה בהפסד

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
באר שבע
באר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

ההתעוררות בשוק הדיור נמשכת: סקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר מגלה כי ברבעון השני של 2019 נמכרו 26.4 אלף דירות, כולל מכירות בסבסוד ממשלתי (מחיר למשתכן ומחיר מטרה). זהו גידול של 15% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה.

כמחצית משיעור הגידול מוסברת באמצעות עלייה חדה במכירת דירות בסבסוד ממשלתי. במחצית הראשונה של השנה 37% ממכירות הדירות החדשות היו של דירות מסובסדות. גם בשוק החופשי ניכרת האצה: בניכוי העסקות המסובסדות, נרכשו ברבעון השני כ-23 אלף דירות - גידול של 9% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה.

עם זאת, בשני הרבעונים הראשונים של 2019 חלה ירידה במספר העסקות בהשוואה לחודשים שקדמו להם, הן בסך העסקות והן באלה שהתבצעו בשוק החופשי. הפעם האחרונה שבה אירעה ירידה במספר העסקות בשני הרבעונים הראשונים של השנה היתה ב-2014, על רקע ההמתנה לתוכנית מע"מ 0%.

ההתעוררות בשוק הדיור מוסברת בין השאר בשל גורמים טכניים, כמו חתימה על הסכמי מחיר למשתכן במסגרת הגרלות שנערכו בעבר. בחודשים האחרונים הוזמנו המגרילים לחתום על ההסכמים. במקביל, ניכרת ירידה בקצב הגרלות מחיר למשתכן ו"שבירה" של ממתינים וזכאים שקיוו לזכות בדירה, והבינו שהסיכויים לממש את חלום הדירה בעתיד הקרוב נמוך מאוד. לכך נלווית אי-ודאות פוליטית לגבי המשך תוכנית מחיר למשתכן או תוכניות ממשלתיות אחרות לטיפול במחירי הדירות. באווירה זו, מחירי הדירות חזרו לעלות במרבית האזורים, ורוכשים ש"המתינו על הגדר" ממהרים לרכוש דירה בטרם תתרחש עלייה נוספת במחירי הדירות.

עלייה חדה בתל אביב; ירידה מתמשכת בבאר שבע

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מסקירת הכלכלנית הראשית עולה כי בתל אביב היה זינוק של 20% בהיקף העסקות ברבעון השני, בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018. עם זאת, אין מדובר במספר גבוה של עסקות יחסית לרבעונים קודמים.

בחיפה מסתמנת תנועת מטוטלת חזקה ביותר של משקיעים הרוכשים מחדש דירות להשקעה: ברבעון השני של השנה נרכשו בחיפה 532 דירות, ובמדד זה היא שנייה רק לתל אביב שבה נרכשו 539 דירות. מספר רכישות המשקיעים בחיפה זינק ב-21.7%, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, וב-8.1% לעומת הרבעון הקודם, בהשוואה לעלייה ארצית של 6.1% ברכישת דירות להשקעה, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, וירידה של 8.2% בהשוואה לרבעון הקודם.

שירה גרינברג, הכלכלנית הראשית באוצרצילום: אייל טואג

לעומת זאת, הכלכלנית הראשית מצביעה על ירידה של 5% ברבעון השני ומגמת ירידה מתמשכת בהיקף העסקות בבאר שבע. בבדיקה שערכה הכלכלנית לגבי מחירי העסקות היא הגיעה למסקנה שרבות מהדירות נמכרו בהפסד על ידי משקיעים, ככל הנראה כתוצאה מהכבדת המיסוי שהובילה את המשקיעים למכור דירות.

בפילוח גיאוגרפי נמצא כי השיעור הגבוה ביותר של מכירות בהפסד הון ריאלי, מסך הדירות שמכרו משקיעים, נרשם באזור באר שבע (15%) ובאזור טבריה ( 14%). מנגד, השיעורים הנמוכים ביותר של דירות שנמכרו בהפסד הון ריאלי נרשמו באזורי רחובות (כ-2% בלבד ממכירות המשקיעים) ובאזור ת"א (4%). באזור באר שבע זינק שיעור הדירות שנמכרו בהפסד הון ריאלי משיעור של 4% בממוצע ב-2017 לשיעור של 15% ברבעון השני השנה. במקביל נרשמה ירידה חדה באותה תקופה במספר העסקות בדירות יד שניה באזור זה.

ניתוח הממצאים לפי משך זמן ההחזקה בנכס מלמד כי הגידול בשיעור הדירות הנמכרות בהפסד מתרכז בדירות שנרכשו החל משנת 2016. כך, כמעט מחצית מדירות אלו  שנמכרו על ידי בעליהם במחצית הראשונה של 2019 הניבו הפסד הון ריאלי לבעליהם (או רווח הון ריאלי השווה לאפס). האוצר מציינים כי שיעור זה חריג לא רק בפני עצמו כי אם גם ביחס לתקופות קודמות.

מאז 2016 מכרו המשקיעים ברחבי הארץ 19 אלף דירות, שרובן היו מיועדות להשכרה. לעומת זאת, ניכרת התאוששות מסוימת ברכישות דירות על ידי משקיעים. ברבעון השני רכשו המשקיעים 3,400 דירות, כ-13% מסך השוק.

משפרי הדיור הובילו את הגידול בעסקות בשוק החופשי ברבעון השני, עם עלייה של 13% ברכישות. בקרב הזוגות הצעירים, נרשם גידול מתון יחסית של 5% ברכישות. הגידול ברכישות משפרי הדיור, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018, בולט במיוחד בפלח השוק של הדירות החדשות - שרכישותיהן עלו בכ-40% - פי חמישה מהנתון שנרשם ברכישת דירות יד שנייה על ידי המשפרים. הגידול ברכישת דירות חדשות על ידי משפרי הדיור התאפשר על רקע הגידול בשיעור משפרי הדיור הרוכשים דירה לפני שמכרו את דירתם הקודמת - דבר שגרם לגידול במלאי הדירות בהמתנה למכירה. למחליפי הדירות יש שהות של 18 חודשים למכירת דירתם הישנה מבלי שימוסו כמשקיעים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker